Podczas poniedziałkowej sesji indeks Nasdaq 100 spadł o 1,16%. Indeks rozpoczyna nowy tydzień handlowy, tracąc ponad 1%. Była to już 6 spadkowa sesja w maju. Wczoraj Elon Musk będący jednym z prelegentów na konferencji w USA stwierdził, że przyczyną inflacji jest drukowanie pieniędzy przez obecny rząd.
Nasdaq 100 z sesją spadkową
Główne indeksy giełdowe w Stanach Zjednoczonych poniedziałkową sesję zamykają na niższych poziomach. Amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 stracił wczoraj 1,16%. W maju indeks Nasdaq 100 po raz 6 zamyka się ze spadkiem notowań. Wczorajszym spadkom na indeksie przewodziła spółka Datadog, która obniżyła kurs swoich notowań o 10,72%. Była to jedyna spółka wchodząca w skład indeksu, która zmieniła notowania o ponad 10%.
Obrót najniższy w maju
Wartym uwagi jest również fakt, że w ciągu ostatnich dwóch sesji handlowych (piątek 13.05 i poniedziałek 17.05) zanotowano spadek wielkości obrotu względem poprzednich majowych sesji. Ponadto wczorajsza poniedziałkowa sesja zanotowała najniższy obrót w maju.
Elon Musk potępia administracje rządową
Jednocześnie w Stanach Zjednoczonych w Miami na konferencji All-In Summit 2022 przemawiał Elon Musk. Musk podkreślił, że Stany Zjednoczone znajdują się prawdopodobnie w recesji, która jego zdaniem tylko się pogłębi. Musk dodatkowo powiedział, że administracja pod rządami Donalda Trump’a zdecydowanie więcej osiągnęła.
Aktywność produkcyjna spadła
We wczorajszej analizie indeksu Nasdaq 100 wspomniałem o publikacji raportu dotyczącego wartości wskaźnika produkcyjnego dla Nowego Jorku. Jak donosi Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku główny wskaźnik ogólnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej, spadł aż o 36 punktów. Obecnie wartość wskaźnika wynosi -11,6.
Według raportu przyczyną takiego wyniku jest m.in. spadek liczby nowych zamówień. Również liczba wysyłek spadła w najszybszym tempie od początku pandemii. W badanym okresie zauważono również, że czas dostaw stale się wydłużał.
Nasdaq 100 reaguje na sytuacje geopolityczne
Jednym z determinantów zmiany ceny amerykańskiego indeksu technologicznego Nasdaq 100 jest sytuacja geopolityczna. Wiele razy wspominałem, że inwestorów niepokoi trwający w dalszym ciągu konflikt na Ukrainie. Wczoraj jednak miały miejsce wydarzenia wysokiej wagi.
Przede wszystkim wczoraj Rada Unii Europejskiej nie doszła do porozumienia w sprawie kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji. Jednym z jego głównych założeń było stopniowe wprowadzanie embarga na rosyjską ropę naftową.
W tym samym czasie urzędnicy administracji rządowej Szwecji i Finlandii potwierdzili, że zamierzają złożyć wniosek o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO). Od początku, gdy zaczęto poruszać tę kwestię Rosja wyraziła swój sprzeciw do ekspansji NATO w tamtym regionie.
Wczoraj również odbył się szczyt Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w Moskwie. Przemawiał podczas spotkania również Aleksander Łukaszenko. Jak donosi Deutsche Welle* Łukaszenko stwierdził, że organizacja musi odpowiedzieć politycznie „na nową falę ekspansji NATO”.
Punkt widzenia – indeks cofnął w okolice wsparcia
Podczas poniedziałkowej sesji indeks Nasdaq 100 cofnął w okolicę istotnego wsparcia, które oznaczyłem na wykresie kolorem zielonym. Ten ruch został opisany we wczorajszym scenariuszu „poniedziałkowym”. Jednak indeks nie zebrał aż tyle sił, żeby dotrzeć do zakładanego targetu. Nasdaq 100 wzrósł maksymalnie delikatnie powyżej poziomu TFS. Przez dalszą część sesji poruszał się w zakresie cen poziomów TFS i TSS.
Na dzisiejszą sesję wyznaczane poziomy nie ulegają zmianie. Podobnie jak wczoraj, przygotowałem trzy możliwe scenariusze: wzrostowy, spadkowy i „mieszany”.
I scenariusz – wzrostowy
Ten scenariusz zakłada, że indeks Nasdaq 100 w pierwszej kolejności wybije poziom TFS. Następnie po tym jak rynek będzie utrzymywać się powyżej tego poziomu możliwe, że będzie to dobra sposobność do utworzenia ruchu wzrostowego sięgającego targetu ceny 12 550 – 12 600.

II scenariusz – spadkowy
W tym przypadku podobnie, jak wczoraj można zakładać, że rynek będzie chciał dojść do okolic ostatnio utworzonego szczytu (poziom został oznaczony fioletową przerywaną linią). Gdyby tak się stało, siła podażowa, ponownie może na tym rejonie zadziałać, sprowadzając rynek ponownie do zakresu istotnego wsparcia.

III scenariusz – mieszany
Nazwany został ten scenariusz w taki sposób, ponieważ dziś oczekuje się od rynku większej zmienności. W pierwszym ruchu w godzinach sesji europejskiej i godzin pre-marketu rynek może schodzić do zakresu wsparcia, o którym wspominałem na początku sekcji ,,Punkt widzenia”. Zakres wsparcia to bliskie okolice poziomu TSS. Gdyby rynek zszedł zgodnie z założeniem do zaznaczonego wsparcia, może w następnych godzinach sesji szukać okazji do wygenerowania ruchu wzrostowego. Targetem w przypadku wypełnienia przypuszczalnego scenariusza, będzie poziom 12 450 bądź wyższy.

Konkluzja
Wczorajsza sesja zakończyła się negatywnym akcentem. Jak dziś zachowa się rynek? Warto obserwować, który ze scenariuszy się zrealizuje. Do każdego ze scenariuszy dodałem poglądowy wykres wraz z narysowanym zakładanym ruchem. Poniżej podaję poziomy.
TTR : 13 205
TSR : 12 998
TFR : 12 784
TDP : 12 578
TFS : 12 361
TSS : 12 163
TTS : 11 953
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!