Strategia z wykorzystaniem Wachlarza Fibonacciego

Strategia z wykorzystaniem Wachlarza Fibonacciego
J2T Trade

Strategia z wykorzystaniem Wachlarza FibonacciegoInwestorzy wprost uwielbiają korzystać ze wskaźników. Są one przydatne zarówno w day tradingu, jak i w inwestowaniu średnio- oraz długoterminowym. Niestety często, zamiast skoncentrować się na konkretnym wskaźniku i uczynić go bazowym, inwestorzy testują wiele z nich, co gorsza na jednym wykresie. Powoduje to generowanie sprzecznych sygnałów, przez co skuteczny handel okazuje się niewykonalny. Stosunkowo łatwą i skuteczną metodą osiągania zysków może być strategia z wykorzystaniem Wachlarza Fibonacciego.

Strategia z wykorzystaniem Wachlarza Fibonacciego i narzędzia w niej stosowane

Jedynym narzędziem wykorzystywanym w tej strategii jest Wachlarz Fibonacciego. Nie jest to zbyt popularne narzędzie Analizy Technicznej, co jest dość zaskakujące biorąc pod uwagę jego skuteczność Co więcej, sposób jego działania jest bardzo prosty. Opiera się on o linie trendu. Mierząc długą fale trendu, wykreśla on 3 linie o różnym nachyleniu wychodzące z jednego konkretnego miejsca startu trendu. Linie opierają się o najpopularniejsze Współczynniki Fibonacciego: 38,2%, 50% oraz 61,8%. Najczęściej głównym poziomem wsparcia lub oporu (zależnie od trendu) jest 61,8%.

Jak wyznaczyć Wachlarz Fibonacciego? Należy wykreślić linie trendu w oparciu o 2 kolejne ekstrema. Od minimum do maksimum w trendzie wzrostowym, natomiast od maksimum do minimum w spadkowym. Wykorzystywanie tego narzędzia sprawdza się w zasadzie na każdym interwale czasowym.

Wejście w pozycję

Handel według strategii z wykorzystaniem Wachlarza Fibonacciego jest dość specyficzny, ponieważ narzędzie sugeruje nam zasięg korekty, gdy rynek osiągnął szczyt lub dołek i zaczął podążać w odwrotną stronę. Zatem, aby znaleźć najlepszy moment na otwarcie pozycji, uważnie obserwujemy jak cena zachowuje się na wykresie. Następnie, za pomocą Wachlarzu Fibonacciego wykreślamy linie:

FP Markets
  • Od szczytu do dołka, gdy mieliśmy do czynienia z trendem spadkowym
  • Od dołka do szczytu, jeśli miał miejsce trend wzrostowy

Teraz w dalszej kolejności obserwujemy wykres i otwieramy pozycję w momencie przecięcia ceny z poziomem Fibonacciego 38,2%. W pierwszej sytuacji będzie to zlecenie kupna, a drugiej sprzedaży.

Przykład wejścia w pozycję długą:

Wachlarz Fibonacciego - wejście w pozycję długą

Mamy tutaj wejście zgodne z wyżej opisanymi warunkami, cena otwarcia 0.96370 (należy doliczyć koszty spreadu).

Przykład wejścia w pozycję krótką:

Wachlarz Fibonacciego - wejście w pozycję krótką

Powyższe wejście zgadza się z opisanymi warunkami, cena otwarcia 0.918120.

Wyjście z pozycji

Strategia z wykorzystaniem Wachlarza Fibonacciego nie wykorzystuje sztywnego poziomu Take Profit. Natomiast Stop Loss powinien znajdować się:

  • Tuż pod ostatnim dołkiem w pozycji długiej
  • Tuż nad ostatnim szczytem w pozycji krótkiej

Jednak, jeśli wykres znajduje się w odległości zbyt wielu pipsów od wyżej wymienionych ekstremów, by ograniczyć poziom ryzyka należy ustawić zlecenie Stop Loss:

  • Pod poprzedzająca świecą w pozycji long
  • Nad poprzedzającą świecą w pozycji short

Otwieramy taką pozycję tylko i wyłącznie, jeśli strata nie przekracza zakładanej przez nas procentowej wartości depozytu.

Zlecenie należy zamknąć w momencie przecięcia ceny z poziomem Fibonacciego 61,8%.

Przykład zamknięcia pozycji długiej:

Wachlarz Fibonacciego - wyjście z pozycji długiej

Stop Loss znajdował się na poziomie 0.96278, a pozycję należało zamknąć po cenie 0.96533.

Przykład zamknięcia pozycji krótkiej:

Wachlarz Fibonacciego - wyjście z pozycji krótkiej

Stop Loss znajdował się na poziomie 0.98210, a pozycję należało zamknąć po cenie 0.98012 (należy doliczyć koszty spreadu).

Strategia z wykorzystaniem Wachlarza Fibonacciego a zarządzanie kapitałem

Money management jest kluczowym zagadnieniem w funkcjonowaniu każdej strategii. Jeśli trader nie potrafi umiejętnie zarządzać własnym kapitałem, jest na najlepszej drodze do poniesienia ogromnych, wprost nieodwracalnych strat na własnym rachunku inwestycyjnym.

Strategia z wykorzystaniem Wachlarza Fibonacciego jest dość specyficzna i prawdopodobnie będzie wymagała wielu interwencji na danym instrumencie.

Najlepszym sposobem na osiągnięcie celu jest zdecydowanie jaką wielkość własnego kapitału trader jest w stanie zaryzykować każdego dnia. Zgodnie z literaturą poruszającą kwestie kontroli ryzyka wartość, którą jesteśmy skłonni stracić nie powinna przekraczać 2% naszego depozytu oraz maksymalnie 1% na pojedynczej transakcji.

W takiej sytuacji jedynie wystąpienie passy nieudanych transakcji trwającej nieprzerwanie przez 194 dni handlowe, co trwałoby ponad 8 miesięcy sprawiłoby spadek wartości rachunku poniżej 2% kapitału startowego. Przy takich założeniach prawdopodobieństwo bankructwa jest bliskie zera.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.