Strategia Inside Bar Scalping

Strategia Inside Bar Scalping
J2T Trade

Strategia Inside Bar ScalpingSystemy skalpingowe od lat przykuwają uwagę inwestorów indywidualnych. Ma to oczywiście przyczyny matematyczne. Wykorzystanie procentu składanego umożliwia traderowi wygenerowanie wysokiego zysku w krótkim czasie. Jednak nie każda strategia musi wymagać użycia wskaźników. Zdarza się, iż wystarczy bacznie obserwować rynek, by zauważyć pewne, powtarzające się zjawiska. W pewnym momencie stwierdzamy, że tworzą one schemat, który może generować spore zyski. Tego typu rozwiązaniem jest metoda Inside Bar Scalping.

Narzędzia stosowane w Strategii Inside Bar Scalping

Do inwestowania przy pomocy Strategii Inside Bar Scalping nie potrzebujemy żadnych wskaźników. Wystarczy najprostszy wykres danego instrumentu oraz obserwacja, z jaką świecą mamy w tym momencie do czynienia. Formacja Inside Bar nie jest może tak popularna jak formacja Pin Bar lub Młota, lecz świetnie sprawdza się w systemach tradingu krótkoterminowego.

Jak ją rozpoznać? Powstaje, gdy ostatnia świeca na wykresie ma wyższe minimum oraz niższe maksimum niż bezpośrednio ją poprzedzająca. Oznacza to, że rynek w danym momencie nie jest zdecydowany w którą stronę podążyć. Umożliwia to osiąganie zysków zarówno ze zleceń kupna, jak i sprzedaży, niezależnie w jakim trendzie długoterminowym obecnie dany instrument się znajduje, co więcej przy stosunkowo wąskim zabezpieczeniu Stop Loss.

Systemy skalpingowe są wykorzystywane w daytradingu, więc wskazane są niższe interwały czasowe. Dla wybranej strategii najbardziej odpowiedni będzie wykres M5.

FP Markets

Wejście w pozycję

Strategia Inside Bar Scalping jest dość specyficzna, ponieważ stosując ją zawieramy zlecenia oczekujące. Gdy zaobserwujemy pojawienie się formacji Inside Bar, ustawiamy:

  • Buy Stop tuż nad maksymalną wartością wewnętrznej świecy
  • Sell Stop tuż pod maksymalną wartością wewnętrznej świecy

Oznacza to, że pozycja ma zostać otwarta, gdy kurs osiągnie ustaloną przez nas wartość. Wtedy drugie, nieaktywne zlecenie należy skasować i dokładnie na jego wartości wyznaczyć Stop Loss.

Przykład wejścia w pozycję długą:

Inside Bar - przykład wejścia w pozycję długą

Mamy tutaj wejście zgodne z powyżej opisanymi warunkami, cena otwarcia 1.0933 (należy doliczyć koszty spreadu).

Przykład wejścia w pozycję krótką:

Inside bar - przykład wejścia w pozycję krótką

Powyższe wejście zgadza się ze wspomnianymi warunkami, cena otwarcia 1.09596.

Wyjście z pozycji

Najważniejszą kwestią w każdej strategii efektywnego tradingu jest ochrona kapitału. Tak więc w metodzie Inside Bar Scalping należy zacząć od wyznaczenia zlecenia Stop Loss. W tym przypadku jest to bardzo proste, ponieważ zawsze przyjmuje ono wartości nieaktywnego zlecenia wynikającego z formacji Inside Bar. Dzięki temu potencjalna straty, gdy rynek wykona ruch nie po naszej myśli, będzie niewielka. Natomiast Take Profit należy ustawić w odległości trzykrotnie większej niż Stop Loss od ceny otwarcia, dzięki czemu mamy bardzo korzystny stosunek zysku do ryzyka (risk ratio).

Przykład zamknięcia pozycji długiej:

inside bar - przykład zamknięcia pozycji długiej

Stop Loss znajdował się na poziomie 1.09283, natomiast pozycja została zamknięta zgodnie z ustawionym zleceniem Take Proft po cenie 1.09472.

Przykład zamknięcia pozycji krótkiej:

inside bar - przykład zamknięcia pozycji krótkiej

Stop Loss znajdował się na poziomie 1.09262, a pozycja została zamknięta zgodnie ze zleceniem Take Profit po cenie 1.09506 (należy doliczyć koszty spreadu).

Zarządzanie kapitałem w Strategii Inside Bar Scalping

Money Management jest kluczowym zagadnieniem w funkcjonowaniu każdej strategii, jeśli oczekujemy generowania przez nią zysków. Trader, który nie potrafi umiejętnie zarządzać własnym kapitałem, jest na najlepszej drodze do poniesienia ogromnych, wprost nieodwracalnych strat na osobistym rachunku inwestycyjnym.

Jednak w przypadku metody Inside Bar Scalping, potencjalny zysk jest aż trzykrotnie większy od ryzyka straty na każdej transakcji. Wynika to ze sztywnych zasad ustalania poziomów Stop Loss i Take Profit. Tak więc inwestor powinien być spokojny, nawet w przypadku wystąpienia serii nieudanych wejść.

Nie zmienia to faktu, iż przy zastosowaniu tej strategii może się zdarzyć ,że trader będzie dokonywał wielu transakcji każdego dnia. Dlatego zgodnie z literaturą poruszającą kwestie kontroli kontroli ryzyka wartość, którą trader jest skłonny stracić, nie powinna przekraczać 1% własnego depozytu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.