Strategia tradingowa wykorzystująca świecowe formacje Młota i Wisielca

Strategia wykorzystująca świecowe formacje Młota i Wisielca
J2T Trade

Strategia wykorzystująca świecowe formacje Młota i WisielcaHandel krótkoterminowy nieprzerwanie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród inwestorów indywidualnych. Ma to oczywiście przyczyny czysto matematyczne. Wykorzystanie procentu składanego umożliwia traderowi osiąganie wysokiego zysku w krótkim czasie. Co więcej, nie każda strategia wymaga korzystania ze wskaźników. Czasem wystarczy bacznie obserwować rynek, by zauważyć najlepsze okazje do szybkiego generowania profitu. Tego typu rozwiązaniem jest strategia wykorzystująca świecowe formacje Młota i Wisielca.

Strategia wykorzystująca świecowe formacje Młota i Wisielca – narzędzia

Do inwestowania przy pomocy formacji młota i wisielca nie potrzebujemy żadnych wskaźników. Wystarczy czysty wykres danego instrumentu oraz obserwacja, z jaką świecą mamy w tym momencie do czynienia.

Formacja Młota jest dość popularna wśród traderów. Zawdzięcza to swojej skuteczności. Jak ją rozpoznać? Jest to pojedyncza świeca, posiadająca dość długi knot u dołu, a zakończona krótszym korpusem w górnej części.

Formacja Wisielca jest po prostu odwróconą formacją Młota. Oznacza to, że w górnej części posiada długi knot, a kończy się krótszym korpusem u dołu.

FP Markets

Wspomniane formacje obowiązuje prosta zasada – im dłuższy knot, tym większy wydźwięk danej formacji. Pojawienie się jednej z tych formacji na wykresie sugeruje, że część inwestorów została złapana w pułapkę. W przypadku formacji Młota dotyczy to sprzedających – otworzyli oni krótkie pozycje, po czym na rynku pojawił się szereg zleceń przeciwstawnych, odwracających tendencję. Przy formacji Wisielca w analogiczną pułapkę zostali złapani kupujący.

Jest to metoda handlu krótkoterminowego, posiada nawet cechy charakterystyczne dla systemów skalpingowych. Najlepiej więc nadaje się ona do interwałów czasowych wyświetlanych na wykresach M5 oraz M15.

Strategia wykorzystująca świecowe formacje Młota i Wisielca – wejście w pozycję

Jak handlować z wykorzystaniem formacji młota i wisielca? Przeważnie wystąpienie tego zjawiska sugeruje odwrócenie trendu, więc powinno występować:

  • W okolicy dołka przy formacji Młota
  • W sąsiedztwie szczytu w przypadku formacji Wisielca

Gdy zauważymy formację Młota, należy wejść w pozycję w długą tuż po otwarciu następnej świecy. Przykład:

Formacja Młota - wejście w pozycję długą

Mamy tutaj wejście zgodne z wyżej opisanymi warunkami, cena otwarcia 9686,27 (należy doliczyć koszty spreadu).

Natomiast, gdy wykryjemy formację Wisielca, należy złożyć zlecenie sprzedaży tuż po otwarciu kolejnej świecy. Przykład:

Formacja Wisielca - wejście w pozycję krótką

Powyższe wejście zgadza się ze wspomnianymi warunkami, cena otwarcia 9585,36.

Strategia wykorzystująca świecowe formacje Młota i Wisielca – wyjście z pozycji

Kluczowym elementem każdej strategii efektywnego tradingu jest ochrona kapitału. Tak więc w metodzie wykorzystującej formację Młota i Wisielca należy zacząć od ustawienia poziomu Stop Loss. Powinien się on znajdować:

  • Tuż pod ostatnim dołkiem w formacji Młota
  • Tuż nad ostatnim szczytem w formacji Wisielca

Natomiast zlecenie Take Profit należy ustawić w odległości trzykrotnie większej niż Stop Loss od ceny otwarcia, dzięki czemu mamy bardzo korzystny stosunek zysku do straty (risk ratio).

Przykład zamknięcia pozycji długiej:

Formacja Młota i Wisielca - wyjście z pozycji długiej

Stop Loss znajdował się na poziomie 9675.20, natomiast pozycja została zamknięta zgodnie z ustawionym zleceniem Take Proft po cenie 9719.48.

Przykład zamknięcia pozycji krótkiej:

Formacja Młota i Wisielca - wyjście z pozycji krótkiej

Stop Loss znajdował się na poziomie 9597.40, a pozycja została zamknięta zgodnie ze zleceniem Take Profit po cenie 9549.84 (należy doliczyć koszty spreadu).

Strategia wykorzystująca świecowe formacje Młota i Wisielca a zarządzanie kapitałem

Money management jest niezbędnym zagadnieniem w funkcjonowaniu każdej strategii. Trader, który nie potrafi umiejętnie zarządzać własnym kapitałem może zapomnieć o regularnym osiąganiu dużych zysków. Jest za to na najlepszej drodze do poniesienia dotkliwych, wprost nieodwracalnych strat na osobistym rachunku inwestycyjnym.

Jednak w przypadku metody wykorzystującej formację Młota i Wisielca, potencjalny zysk jest aż trzykrotnie większy od ryzyka straty na każdej transakcji. Wynika to ze sztywnych zasad ustalania poziomów Stop Loss i Take Profit. Tak więc inwestor powinien być spokojny, nawet w przypadku wystąpienia serii nieudanych wejść.

Nie zmienia to faktu, iż przy zastosowaniu tej strategii może się zdarzyć, że trader będzie dokonywał wielu transakcji każdego dnia. Dlatego, zgodnie z popularnymi regułami kontroli ryzyka, wartość którą trader jest skłonny stracić, nie powinna przekraczać 1% własnego depozytu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.