S&P 500 z niewielką zmianą. Dojście do poziomu 4063.

J2T Trade

Indeks S&P 500 kończy poniedziałkową sesję z niewielką zmianą ceny. Indeks najniżej zszedł wczoraj do poziomu około 4063. Finalnie S&P zakończyło sesję dodatnio.

Poziom ceny 4063

Podczas wczorajszej sesji amerykańskiej, w godzinach wieczornych indeks S&P 500 dotarł do okolic zakresu ceny 4063. Ostatni raz amerykański indeks znajdował się na tym poziomie w maju 2021 roku. S&P 500 zamyka poniedziałkową sesję z wynikiem 0,57%. Najsilniejszą spółką wczoraj okazała się EPAM SYSTEMS. Podwyższyła ona swoje notowania o 8,87%.

Dane z wczoraj

Szczegółowo dane makroekonomiczne, a także istotniejsze wydarzenia opisałem wraz z analizą Nasdaq’a na dzisiejszą sesję. W tej sekcji wspomnę jednak o jednej kwestii. Nastroje akcjonariuszy zza oceanu są w dalszym ciągu zależne m.in. od sytuacji na Ukrainie. Niedawny atak rakietowy na Ukrainę oraz ciągnące się widmo dalszych walk nie poprawiają tych niepokoi.

Słów kilka o raportach

Wczoraj zgodnie z zapowiedzią opublikowany został raport finansowy spółki Devon Energy. Zgodnie z przewidywaniami analityków, spółka osiągnęła niższe przychody względem ostatniego kwartału 2021 roku. Uzyskane przychody wyniosły 3,81 mld. Wzrósł natomiast wskaźnik EPS. Zysk na akcje spółki wyniósł 1,88 dolara.

FP Markets

Dziś swoje wyniki odsłonią kolejne spółki wchodzące w skład indeksu S&P 500. Będą to spółki Pfizer, Hilton Worldwide oraz Skyworks Solutions. Dwie pierwsze opublikują swoje raporty jeszcze przed sesją.

Pfizer to spółka znana od roku już prawie każdemu. Jest to koncern farmaceutyczny, który odpowiadał ostatnimi czasy za produkcję i dostarczanie szczepionek przeciwko Covid-19. W przypadku spółki finansiści szacują, że jej przychody będą wyższe od tych osiągniętych w ostatnich miesiącach 2021 roku. Podwyższeniu ma również ulec wskaźnik EPS.

Hilton Worldwide to przedsiębiorstwo mające pod sobą wiele prestiżowych sieci hoteli m.in. Waldorf Astoria, Conrad oraz Hilton Hotels&Resorts. Raport spółki za pierwszy kwartał został dziś już opublikowany. Zgodnie z przewidywaniami analityków przychody holdingu spadły i wyniosły w pierwszym kwartale 1,72 mld dolarów. Obniżyła się również wartość wskaźnika EPS. Zysk na akcje w przypadku tej spółki to 0,71 dolara.

Słyszeliście kiedyś o Skyworks Solutions? Bardzo prawdopodobne, że raczej nie. Jednak jest to dość ciekawa spółka. Produkuje ona półprzewodniki, które stosowane są w systemach radiowych i komunikacji mobilnej. Firma wdraża nowe technologie w swoich produktach, jednak na razie działa głównie na rynku amerykańskim. W przypadku tej spółki analitycy szacują, że przychody za pierwszy kwartał będą niższe od osiągniętych w poprzednim kwartale. Podobny spadek wartości zapowiadany jest w przypadku wskaźnika zysku na akcje.

Punkt widzenia

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że rynek zaczął bronić na niższych zakresach, a w okolicy dołka zebrał największy obrót, który przełożył się później na wykonanie mocnego impulsu wzrostowego. We wczorajszym scenariuszu w analizie opisałem możliwy ruch: „gdyby indeks S&P 500 podbił jeszcze do zakresu ceny 4150-4140 (fioletowy prostokąt) i stamtąd generował silniejsze impulsy spadkowe oraz ruch na zasadzie impuls-korekta-impuls. Wówczas targetem dla sesji byłby zakres ceny 4100”. Rzeczywiście rynek nadbił zakres ceny fioletowego prostokąta, dotarł do targetu, a nawet osiągnął niższe rejony.

Dzisiejszą analizę rozpoczynam od zmiany wyznaczanych przeze mnie punktów. Co prawda jest to niewielka zmiana, ale dość istotna. Obecnie indeks znajduje się poniżej poziomu TFS i wydaje się zmierzać dalej w kierunku „południowym”. Na dzisiejszą sesję zostały przewidziane dwa scenariusze: wzrostowy i spadkowy.

I scenariusz – wzrostowy

W tym scenariuszu zakładam, że indeks nie zejdzie poniżej bliskich okolic ceny 4125 (fioletowa przerywana linia). W tym miejscu spodziewam się wzmożonego, określonego ruchu. Dobrze byłoby, gdyby rynek delikatnie nadbił ten zakres od góry (zgodnie z rysunkiem), po czym wykonał retest poziomu od góry. Wówczas z tego miejsca może zostać wygenerowany impuls wzrostowy.

Scenariusz pierwszy indeks S&P 500 03.05.2022

II scenariusz – spadkowy

Ta możliwość zakłada, że rynek podejdzie jeszcze raz do zakresu ceny TFS, lekko go nadbijając i wracając ponownie poniżej niego. Wówczas moglibyśmy obserwować budowę kolejnego lokalnego, niższego już szczytu, który mógłby świadczyć o zmianie kierunku ruchu. Z okolic zakresu ceny 4160 przypuszczam, w przypadku realizacji założeń spadek do zakresu ceny 4100.

Scenariusz drugi indeks S&P 500 03.05.2022

Konkluzja

Druga sesja handlowa w tym tygodniu niebawem się rozpoczyna. Który ze scenariuszy zostanie zrealizowany? Poniżej podaje poziomy na dzisiejszą sesję.

TSR : 4 300

TFR : 4 255

TDP : 4 208

TFS : 4 160

TSS : 4 113

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.