Ostatnio tak było w 1939 roku! Indeks S&P 500 oddał już 13%.

483
USA
J2T Trade

Indeks S&P 500 od początku tego roku z wynikiem ostatnio widzianym w 1939 roku. Indeks S&P 500 stracił w tym roku łącznie ponad 13%.

Powrót do przeszłości

Podczas piątkowej sesji indeks S&P 500 stracił 3,63%. Najsłabszymi spółkami, były podobnie jak w przypadku indeksu Nasdaq 100, spółki Verisign oraz Amazon. Obie przewodniczyły spadkom podczas piątkowej sesji. Jednak wartym uwagi jest fakt, że indeks S&P 500 stracił w kwietniu 8,82%. Od początku 2022 roku indeks oddał już ponad 13%. Na łamach portalu MarketWatch* podano, że dla indeksu S&P 500 jest to największa od 1939 roku strata, licząc wyniki z czterech pierwszych miesięcy nowego roku.

Sytuacja wewnątrz

Podczas dzisiejszej analizy indeksu Nasdaq 100 zwróciłem uwagę jedynie na część danych makroekonomicznych opublikowanych podczas piątkowej sesji. W piątek w godzinach pre-marketowych inwestorzy otrzymali również dane dotyczące wyniku indeksu cen wydatków konsumpcyjnych. Wartość wskaźnika wyniosła 5,2%, okazując się gorszym wynikiem, niż przewidywali analitycy. Ponadto wzrósł wskaźnik kosztów zatrudnienia, którego wartość podawana jest raz na kwartał. Podwyższenie tej danej, świadczy na niekorzyść rozwoju gospodarki.

Napływają również niepokojące dane dotyczące nowych odmian wariantu Omikron. Dwie odmiany zostały zidentyfikowane właśnie na terenie Stanów Zjednoczonych.

FP Markets

Sytuacja na zewnątrz

Jednak sytuacja wewnątrz kraju to nie jedyny czynnik determinujący wycenę indeksu S&P 500. Rzeczywistość, która rozgrywa się również poza granicami Stanów Zjednoczonych, ma niesamowicie olbrzymie znaczenie. Od jakiegoś już czasu przychodzi inwestorom ze szczególną uwagą śledzić obecne wydarzenia na świecie. W dalszym ciągu trwa obawa przed, tym jak daleko jeszcze posunie się sytuacja związana z inwazją Rosji na Ukrainę.

Co więcej, obawy inwestorów i kupujących spotęgowane są sytuacją pandemiczną w Chinach. Nieskończone problemy z dostawami z Chin, utrudniają funkcjonowanie wielu gospodarek na świecie.

Raporty spółek

W dalszym ciągu trwają publikacje raportów spółek. Jest to kolejny czynnik, który mocno oddziałuje na zachowanie inwestorów. Dziś po sesji publikacji swojego sprawozdania finansowego dokona spółka wchodząca w skład indeksu S&P 500. Jest to spółka Devon Energy. Jest to przedsiębiorstwo zajmujące się w znacznym stopniu poszukiwaniem, zagospodarowaniem oraz produkcją ropy naftowej oraz gazu ziemnego na terenie USA. W przypadku tej spółki analitycy szacują, że przychody spółki będą niższe niż te osiągnięte w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Punkt widzenia

Obecnie indeks oscyluje między zakresem TFS, a TSS. Ponadto rynek znajduje się poniżej dołka, utworzonego w zeszłym tygodniu. Na dzisiejszą sesję zmieniłem wyznaczane przeze mnie poziomy. Przypuszczam dwa scenariusze dla indeksu na pierwszą sesję handlową w maju.

Scenariusz I – wzrostowy

Pomimo opisanej wyżej sytuacji, przypuszczam możliwość realizacji scenariusza wzrostowego. Jednak, żeby miał prawo on się zrealizować konieczne jest, aby indeks S&P 500 znalazł się powyżej fioletowej strefy zaznaczonej na poniższym wykresie. Fioletowy prostokąt przypada na zakres ceny 4150-4140. W momencie, w którym indeks powróciłby powyżej tego zakresu, możliwe będzie rozpatrywanie pierwszych sygnałów świadczących o chęci powrotu do poziomu 4200. Koniecznym jest jednak, żeby ten pierwszy ruch (powrót powyżej fioletowej strefy) odbył się tuż po otwarciu sesji amerykańskiej.

Scenariusz pierwszy indeks S&P 500 02.05.2022

Scenariusz II – spadkowy

Niestety znajdujemy się poniżej niedawno utworzonego dolnego ograniczenia, a także bardzo nisko względem końcówki marca. Jednak czy rynek nie może schodzić do niższych poziomów? No tak się składa, że może i ostatnio pokazuje to inwestorom. Gdyby chcieć jakkolwiek zobaczyć technicznie dalsze zejście dobrze byłoby, gdyby indeks S&P 500 podbił jeszcze do zakresu ceny 4150-4140 (fioletowy prostokąt) i stamtąd generował silniejsze impulsy spadkowe oraz ruch na zasadzie impuls-korekta-impuls. Wówczas targetem dla sesji byłby zakres ceny 4100.

Scenariusz drugi indeks S&P 500 02.05.2022

Konkluzja

Widoczny niepokój inwestorów zaburza przyjmowanie scenariuszy wzrostowych. Jednak wychodzę z założenia, że warto czasem trochę szerzej spojrzeć na całą sytuację. Rozpoczynamy nowy tydzień handlowy i nowy miesiąc. Poniżej poziomy na dzisiejszą sesję.

TSR : 4 267

TFR : 4 226

TDP : 4 186

TFS : 4 147

TSS : 4 106

*Źródło : MarketWatch

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.