Rynki w USA odnotowały wzrost. Nasdaq 100 kończy z +1,72%.

370
J2T Trade

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji główne rynki w Stanach Zjednoczonych odnotowały wzrost. Indeks Nasdaq 100 wzrósł o 1,72%, czyli ponad 200 punktów.

Poniedziałki

Wczorajszą sesję indeks Nasdaq 100 zamknął ze wzrostem rzędu 1,72%. Przodującą spółką w tym wzrostowym ruchu była Align Technology. Pociągnęła ona za sobą cały indeks, poprawiając swoje notowania o 6,54%. Warto zaznaczyć, że spółki o większej kapitalizacji od Align Technology również poprawiły swoje notowania. Była to między innymi Meta Platforms, która poniedziałkową sesję zakończyła z wynikiem wzrostowym 5,32%. Inne główne rynki w USA również wzrosły na koniec poniedziałkowej sesji.

Indeks odrabiał straty z zeszłego tygodnia, trwając już od wczoraj w oczekiwaniu na decyzję Rezerwy Federalnej dotyczącą stóp procentowych. Decyzja ma zostać ogłoszona w środę po posiedzeniu członków FED.

Obserwacja danych

Podczas wczorajszej sesji inwestorzy śledzili publikacje danych związanych z różnymi wskaźnikami. Wynik wskaźnika PMI dla przemysłu za kwiecień okazał się niewiele niższy od poprzedniej wartości. Inwestorzy zbytnio nie przejęli się tą zmianą i oczekiwali na dalsze raporty.

FP Markets

Wskaźnik ISM dla przemysłu, który opisywałem przy okazji wczorajszej analizy Nasdaq’a, również wykazał mniejszą wartość. Najważniejsze jednak dla gospodarki i inwestorów jest to, aby wynik wskaźnika ISM znajdował się powyżej poziomu 50. Według wczorajszego raportu wynosi on obecnie  55,4 co oznacza niewielki spadek względem poprzedniej wartości (57,1).

Akcjonariusze swoją uwagę przykuli również na odbywającą się w Unii Europejskiej debatę. Chodzi mianowicie o pakiet nowych sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę. Deputowani Unii Europejskiej według doniesień prasowych koncentrują się na nałożeniu na Rosję embarga na ropę.

Dane na wtorek

Chwilę przed samą sesją amerykańską, gdyż o 15:00 odbędzie się przemówienie prezes EBC, Christine Lagarde. To przemówienie może również wpłynąć w znacznym stopniu na zachowanie rynków w godzinach pre-marketowych.

Dziś odbędą się publikacje kolejnych danych makroekonomicznych. O godzinie 16 inwestorzy otrzymają informację dotyczącą zmiany wskaźnika zamówienia fabryk w marcu. Jak szacują analitycy wartość ta, będzie wyższa od poprzedniej. Równocześnie przedstawiony zostanie raport dotyczący miejsc pracy dzięki turystyce tzw. JOLT-y w marcu. Szacuje się, że wartość ta będzie niższa od poprzedniej i wyniesie około 11 mln.

Raporty spółek

Po wczorajszej sesji swoje sprawozdanie finansowe przedstawiła spółka NXP, o której pisałem wczoraj. Zgodnie z prognozą spółka osiągnęła wyższe przychody niż w ostatnim kwartale 2021 roku. Okazały się one również wyższe, niż szacowano, gdyż wyniosły 3,14 mld dolarów. Również wskaźnik zysku na akcję się polepszył. Wyniósł on za pierwszy kwartał br. 3,31 dolara.

Po dzisiejszej sesji raport swój ogłosi spółka Starbucks. Jest to jedna z największych na świecie sieci kawiarni. Analitycy szacują, że przedsiębiorstwo umiłowane szczególnie przez młodszych kawoszy, osiągnie przychody rzędu prawie 8 mld dolarów. Gdyby tak się stało, byłby to gorszy wynik względem ostatniej czwartej części 2021 roku. Również wartość wskaźnika EPS ma ulec pogorszeniu.

Punkt widzenia

Podczas wczorajszej sesji mieliśmy okazję zobaczyć realizację scenariusza „poniedziałkowego”, który wskazałem i opisałem z okazji analizy na wczorajszą sesję. „Po pierwsze oczekuję, że indeks zejdzie do fioletowej strefy tzn. do zakresu ceny 12812-12770. Następnie przebije ten zakres, znajdując się niewiele poniżej niego…”. Faktycznie tak się stało i rynek w godzinach wieczornych osiągnął target przewidywany dla tego scenariusza – 13000, a finalnie wyższe rejony.

Obecnie indeks Nasdaq 100 znajduje się pomiędzy poziomami TDP i TFS. Rynek znajduje się również powyżej zakresu ceny średniej kroczącej SMA 55. Ponieważ rynek oscyluje w ostatnim czasie wokół tych samych zakresów, wyznaczane przeze mnie poziomy w dalszym ciągu pozostawiam. Na dzisiejszą wtorkową sesję, przewiduję dwa scenariusze.

I scenariusz – wzrostowy

Tutaj zakładam stosunkowo prostą możliwość. Po pierwsze zakres ceny 13000 jest kluczowy do utrzymania. Ponadto fioletowym prostokątem (zakres ceny 13000-13050) oznaczyłem strefę, do której rynek może chcieć schodzić podczas dzisiejszej sesji. Zakładam również, że z tego miejsca potencjalnie rozpocznie się ruch wzrostowy sięgający okolic zakresu ceny 13200.

Scenariusz pierwszy indeks Nasdaq 100 03.05.2022

II scenariusz – spadkowy

W tym scenariuszu, chciałbym zobaczyć w pierwszym ruchu podejście do zakresu ceny poziomu TDP. Następnie chwilowe odpuszczenie, po którym nastąpi ostatni zryw siły popytowej. Wówczas możliwe, że jeśli ten drugi ruch wzrostowy nie będzie na tyle silny, żeby wybić poziom TDP, to indeks Nasdaq 100 potraktuje poziom TDP jako opór. Gdyby tak się stało, od tego oporu mogłaby się rozpocząć przecena do zakresu ceny 12900.

Scenariusz drugi indeks Nasdaq 100 03.05.2022

Konkluzja

Mam wrażenie, że indeks Nasdaq 100 od jakiegoś czasu poszukuje na tych poziomach „bezpiecznej przystani” przed ogłoszeniem decyzji Rezerwy Federalnej ws. podwyżki stóp procentowych. Jeżeli rynek będzie kontynuował wczorajszy ruch, jest szansa na strzelenie targetu 13200-13250.

TTR : 13 846

TSR : 13 635

TFR : 13 424

TDP : 13 216

TFS : 13 004

TSS : 12 790

TTS : 12 582

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.