Strategia Scalping z wykorzystaniem Wstęg Bollingera

1706
Strategia wykorzystująca wstęgi Bollingera
J2T Trade

Strategia wykorzystująca wstęgi Bollingera Systemy skalpingowe od lat przykuwają uwagę inwestorów indywidualnych. Ma to oczywiście przyczyny matematyczne. Wykorzystanie procentu składanego umożliwia traderowi wygenerowanie wysokiego zysku w krótkim czasie. Jedną z takich metod jest Scalping z wykorzystaniem Wstęg Bollingera. To bardzo prosta strategia, ale i skuteczna, która świetnie sprawdza się zarówno na parach walutowych, jak i indeksach.

Narzędzia stosowane w Strategii Scalping z wykorzystaniem Wstęg Bollingera

Jedynym narzędziem wykorzystywanym w tej metodzie są Wstęgi Bollingera. To nieskomplikowany w obsłudze wskaźnik, wysyłający jasne dla tradera sygnały. Są one bardzo przydatne na niskich interwałach czasowych, ponieważ pomagają wybrać odpowiedni moment na otwarcie i zamknięcie pozycji. Odpowiednimi wartościami do dla tego wskaźnika w omawianej strategii są: 20, czyli średnia dwudziesto okresowa oraz 2, czyli oddalenie dolnej bandy o dwa odchylenia standardowe.

Systemy skalpingowe są wykorzystywane w daytradingu, więc wskazane są niższe interwały czasowe. Dla wybranej strategii najbardziej odpowiedni będzie wykres M5.

Wejście w pozycję

Handel przy pomocy Strategii Scalping z wykorzystaniem Wstęg Bollingera jest dość specyficzny, ponieważ oczekujemy odwrócenia panującej w krótkim okresie tendencji dokładnie w momencie dotknięcia przez świecę jednej ze wstęg. Jeśli cena spadała aż do dolnego ograniczenia, a następnie pojawiła się świeca wzrostowa, od razu po jej zamknięciu należy otworzyć pozycję kupna.

FP Markets

Przykład:

Wstęgi Bollingera - otwarcie pozycji kupna

Mamy tutaj wejście zgodne z wyżej opisanymi warunkami, cena otwarcia 1.09351 (należy doliczyć koszty spreadu)

Z kolei, gdy kurs rośnie aż do dotknięcia górnej wstęgi, następnie pojawia się świeca spadkowa, należy od razu po jej zamknięciu otworzyć zlecenie sprzedaży.

Przykład:

Wstęgi Bollingera - otwarcie pozycji sprzedaży

Powyższe wejście zgodne z opisanymi warunkami, cena otwarcia 1.09483.

Scalping z wykorzystaniem Wstęg Bollingera – wyjście z pozycji

Najważniejszą kwestią w każdej strategii efektywnego tradingu jest ochrona kapitału. Tak więc w metodzie wykorzystującej Wstęgi Bollingera należy zacząć od wyznaczenia zlecenia Stop Loss. Powinien się on znajdować:

  • Tuż pod dolną wstęgą w pozycji długiej
  • Tuż nad górną wstęgą w pozycji krótkiej

Natomiast Take Profit należy ustawić:

  • Na górnej wstędze w pozycji długiej
  • Na dolnej wstędze w pozycji krótkiej

Mowa tu o wartościach, które przyjmują Wstęgi Bollingera w momencie zawarcia transakcji, ponieważ na pewno wraz ze zmianą cen w trakcie jej trwania się one przesuną, dzięki czemu nasz Take Profit bez problemu zostanie osiągnięty, jeszcze zanim świeca dotknie ograniczenia.

Przykład zamknięcia pozycji long:

Wstęgi Bollingera - zamknięcie pozycji long

Stop Loss znajdował się na poziomie 1.09327, a pozycję należało zamknąć po cenie 1.09395.

Przykład zamknięcia pozycji short:

Wstęgi Bollingera - zamknięcie pozycji short

Stop Loss znajdował się na poziomie 1.09501, a pozycja została zamknięta zgodnie ze zleceniem Take Profit po cenie 1.09431 (należy doliczyć koszty spreadu).

Zarządzanie kapitałem w Strategii Scalping z wykorzystaniem Wstęg Bollingera

Money Management jest kluczowym zagadnieniem w funkcjonowaniu każdej strategii, jeśli oczekujemy generowania przez nią zysków. Trader, który nie potrafi umiejętnie zarządzać własnym kapitałem, jest na najlepszej drodze do poniesienia ogromnych, wprost nieodwracalnych strat na osobistym rachunku inwestycyjnym.

Scalping z wykorzystaniem Wstęg Bollingera jest dość specyficzny i charakteryzuje się dużą ilością transakcji wykonywanych każdego dnia. Najlepszym sposobem na osiągnięcie celu jest zdecydowanie jaką wielkość własnego kapitału trader jest w stanie zaryzykować na pojedynczej z nich. Zgodnie z literaturą poruszającą kwestie kontroli ryzyka, wartość, którą trader jest skłonny stracić, nie powinna przekraczać 1% własnego depozytu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.