Bill Lipschutz jest znanym na całym świecie traderem rynku walutowego, czyli rynku Forex. Oprócz tego jest także przedsiębiorcą, współzałożycielem i dyrektor zarządzania portfelem w spółce Hathersage Capital Management. Wcześniej był także globalny szefem Departamentu Rynku Walutowego w Salomon Brothers – słynnym banku inwestycyjnym, który w 1998 roku stał się częścią Travelers Group, a niedługo później częścią Citigroup. W Salomon Brothers Bill Lipschutz pracował od roku 1981 do 1990 roku.
Edukacja Billa Lipschutza
Bill Lipschutz urodził się i wychował w mieście Farmingdale w stanie Nowy Jork. Był dobrym uczniem, zarówno w szkole podstawowej jak i w szkole średniej. Jednym z jego ulubionych przedmiotów była matematyka. Oprócz tego Lipschutz lubił grać w tenisa.
Po ukończeniu szkoły średniej Lipschutz studiował na Cornell University gdzie uzyskał stopień licencjata z architektury. Oprócz tego uczył się na kierunku biznesowym, a w 1982 roku uzyskał tytuł MBA na Johnson School of Management, będącym częścią Cornell University.
W trakcie studiów Bill Lipschutz odziedziczył 12 tysięcy dolarów po swojej babci. W tym odziedziczył akcje ponad 100 różnych spółek. Spore fundusze pochłonęło upłynnienie tych papierów w celu konsolidacji kapitału oraz ograniczeniu dywersyfikacji, aby uzyskać węższą ekspozycję.
Jeszcze w trakcie uczęszczania do szkoły Bill Lipschutz zaczął obracać w wolnym czasie kapitałem tak zwanego podwyższonego ryzyka. Aby podnieść swoja wiedzę na temat inwestycji Bill wiele czasu spędzał w bibliotece prowadząc badania oraz studiując liczne publikacje na temat rynków finansowych. Badaniami tymi Lipschutz jeszcze bardziej zwiększył swoje zainteresowanie obrotem na rynkach finansowych, a w tradingu zaczął odnosić duże sukcesy. Jego portfel rozszerzył się do wartości blisko 250 tysięcy dolarów.
Niestety tradingowa kariera Billa Lipschutza nie była usiana samymi sukcesami. Jego sukces był jednak bardzo krótkotrwały, ponieważ cały zgromadzony kapitał udało mu się stracić w wyniku jednej błędnej decyzji i w ten sposób słynny trader wypadł z rynku. Lipschutz uznał jednak tę utratę kapitału za bardzo cenne doświadczenie, które udało mu się wykorzystać w dalszej karierze inwestycyjnej, podczas zawierania kolejnych transakcji na rynku walutowym. Kolejne sukcesy w tradingu i coraz większe doświadczenie skłoniły Bill’a Lipschutz’a do kontynuowania handlu na rynkach finansowych i dalszego rozwoju w tym kierunku, co spowodowało, że jego kariera związana z dyplomem z architektury została w tyle.
Trading na najwyższym poziomie
Podczas studiów na Uniwersytecie w Cornell Bill Lipschutz poznał swoją żonę – Lynnelle Jones, która pracowała jako asystentka ekonomisty Henry’ego Kaufman’a. To umożliwiło mu ukończenie praktyk u Kaufman’a, a następnie w Salomon Brothers, a to wszystko zanim w 1982 roku ukończył studia wyższe. Po praktykach w Salomon Brothers otrzymał propozycję zatrudnienia w tym przedsiębiorstwie w pełnym wymiarze czasu. Posadę tę otrzymał już w maju 1982.
Podczas programu treningowego w Salomon Brothers Bill Lipschutz został poproszony, aby stać się częścią nowo powstałego Departamentu Rynku Walutowego. W Salomon Brothers utworzony został wówczas zespół złożony z bankowych traderów oraz opracowany został program nauki handlu na rynku walutowym.
Globalny obrót na rynku walutowym rozpoczął się mniej więcej w tym samym czasie co handel walutami w Salomon Brothers. Salomon Brothers uważany był za jeden z pięciu największych na świecie podmiotów handlujących na rynku walutowym. Do roku 1985 Bill Lipschutz zarabiał dla Salomon Brothers po 300 milionów dolarów rocznie. Lipschutz był głównym traderem banku Salomon Brothers od 1984 aż do rezygnacji, która nastąpiła w czerwcu 1990. Wcześniej, w roku 1988 roku został mianowany dyrektorem Salomon Brothers i odpowiadał za dwa departamenty Global Foreign Exchange Options Group oraz New York Foreign Exchange Trading Desk. W 1989 został z kolei dyrektorem zarządzającym i globalnym szefem Departamentu Rynku Walutowego.
Lipschutz brał czynny udział w rozwoju tradingu opcyjnego na rynku walutowym zarówno na rynku giełdowym jak i na rynku OTC. W międzyczasie pełnił szereg stanowisk w instytucjach związanych z rynkiem walutowym – był miedzy innymi członkiem zarządu Philadelphia Stock Exchange, a także wiceprezesem Foreign Exchange Options Committee. Także na Philadelphia Stock Exchange pełnił szereg wybranych i mianowanych stanowisk w „biznesie” walutowym, w tym jako członek zarządu Philadelphia Stock Exchange, jako wiceprzewodniczący Foreign Exchange Options Committee, a także jako członek Chicago Board Options Exchange oraz dyrektor Philadelphia Board of Trade.
Bill Lipschutz opuścił Salomon Brothers w roku 1990 decydując się na wcześniejszą emeryturę. Szybko doszedł jednak do wniosku, że nie jest to rozwiązanie dla niego i zaraz później został prezesem i dyrektorem zarządzającym North Tower Group będącej częścią Merrill Lynch Corporation. W 1991 roku Lipschutz założył Rowayton Capital Management – przedsiębiorstwo typu asset management, któremu szefował do 1995 roku. W 1995 Lipschutz powołał do życia Hathersage Capital Management, który zbudował razem z kolegami ze studiów w Cornell. Hathersage Capital Management był globalnym funduszem makro wyspecjalizowanym w handlu walutami krajów należących do G10. W Hathersage Capital Management Bill Lipschutz pełnił funkcję dyrektora zarządzającego portfelem.
Prawdziwy Czarodziej Rynku
Postać Bill’a Lipschutz’a została wymieniona w dwóch książkach dotyczących traderów rynków finansowych. Jedną z nich jest „The New Market Wizards: Conversations with America’s Top Traders” autorstwa Jack’a Schwagera opublikowana w 1992 roku, w której znalazły się największe postacie ze świata tradingu z lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Druga książka, w której znalazł się Bill Lipschutz „The Mind of a Trader” autorstwa Alpesh B. Patel’a weszła na rynek w 1998 roku.
Nie ma wątpliwości, że Bill Lipschutz jest jedną z największych postaci tradingu w historii rynków finansowych. Dowodem na to są liczne sukcesy, wysokie stopy zwrotu oraz bogata kariera zawodowa. Warto bliżej zapoznać się z jego spojrzeniem na rynek i dzięki temu uczynić swój trading bardziej efektywnym. Jeśli się uczyć, to od najlepszych. Bill Lipschutz do najlepszych należy – byle kto nie zarabia dla swojego pracodawcy 300 milionów dolarów rocznie, szczególnie jeśli miało się zostać architektem. Ja ze swojej strony polecam zapoznanie się z wyżej wymienioną książką – „The New Market Wizards: Conversations with America’s Top Traders”, będącą kwintesencją wiedzy najlepszych traderów, także Billa Lipschutza.
Salomon Brothers
Bill Lipschutz stał się legendą Salomon Brothers. Przez firmę tą przewinęło się jednak więcej wielkich inwestorów, a wśród nich choćby Andrew Krieger. Właśnie z tego powodu warto przy okazji napisać kilka słów właśnie o tym banku. Salomon Brothers założony został w 1910 roku przez braci Salomon – Arthura, Herberta i Percy’ego. Bank funkcjonował samodzielnie do 1998 roku, kiedy zamienił się w Salomon Smith Barney. W 2003 roku zniknęła marka Salomon Brothers – pozostał sam Smith Barney. W 2009 roku firma przyjęła markę Morgan Stanley Smith Barney, a w 2012 Morgan Stanley Wealth Management będącej spółką joint venture pomiędzy Morgan Stanley i Citigroup. W latach 80., kiedy Salomon święcił największe triumfy zasłynął innowacyjnym podejściem do rynku obligacji, sprzedając pierwsze MBS-y. Był jedną z największych i najbardziej wpływowych instytucji wśród banków inwestycyjnych. Salomon posiadał potężny dział tradingowy, nie tylko rynku walutowego, po którym poruszał się Bill Lipschutz, ale także surowcowego, który rozwinął się po połączeniu z Phibro Corporation.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!