Podsumowanie tygodnia na GPW

GPW
J2T Trade

Za nami pierwszy tydzień lutego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Minione pięć dni handlowych na polskim rynku akcji upłynęło pod znakiem umiarkowanych spadków. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył ten tydzień ze stratą rzędu 1,8%.

Wykres indeksu WIG20

Nie zmienia to faktu, iż przez minione pięć sesji można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których podmiotów dały zarobić, a jakie spółki, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

CD Projekt kontynuuje odbicie

Miano najmocniejszej spółki pierwszego tygodnia lutego, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, niespodziewanie należy do CD Projektu. Jakie są przyczyny tej znaczącej akcji najsłynniejszego polskiego producenta gier wideo?

FP Markets

Zacznijmy od tego, że do odwrócenia trendu na akcjach CD Projektu doszło już 22 stycznia. Natomiast podczas dwóch poprzednich sesji kurs spółki, po raz pierwszy od października 2022 roku, spadł poniżej 100 złotych. Wszystko wskazuje na to, że uczestnicy rynku uznali tę wyjątkowo niską cenę akcji CD Projektu za prawdziwą okazję inwestycyjną.

Doświadczeni twórcy gier dołączają do projektu „Orion”

Warto również dodać, iż we wtorek wieczorem najsłynniejszy polski producent gier poinformował, że do zespołu odpowiedzialnego za projekt “Orion”, będącego kolejną odsłoną serii “Cyberpunk” i opracowywanego przez CD Projekt Red North America, dołączyli “uznani specjaliści i specjalistki z branży gier dysponujący wieloletnim doświadczeniem i mający na swoim koncie różnorodne projekty z segmentu AAA”.

CD Projekt podał, że stanowisko producenta wykonawczego obejmie Dan Hernberg, który wcześniej pracował jako szef produkcji w Amazon Games, szef produkcji i zarządzania produktem w Panic Button, a także jako główny menadżer produktu w Blizzard Entertainment.

Rolę dyrektora do spraw designu przy projekcie “Orion” będzie zaś pełnił Ryan Barnard – były reżyser gry w firmach Massive Entertainment i Ubisoft, a także reżyser rozgrywki w IO Interactive.Alan Villani zajmie z kolei stanowisko dyrektora do spraw inżynierii. Wcześniej pracował on jako wicedyrektor do spraw technologii przy wielu tytułach WB Games.

Stanowisko głównej scenarzystki obejmie natomiast Anna Megill, w której portfolio znajdują się scenariusze do takich tytułów, jak: “Control”, “Dishonored: Death of the Outsider”, “Assassin’s Creed Syndicate”, “Guild Wars 2” czy nadchodzącą grę z serii “Fable”.

Co więcej, z całą pewnością to jeszcze nowych twarzy w CD Projekt. Spółka poinformowała bowiem, że aktualnie prowadzi rekrutację na 19 stanowisk związanych z projektem “Orion” do swoich oddziałów w Bostonie i Vancouver.

Start kampanii marketingowej „Wiedźmina 4” coraz bliżej

Wydaje się więc, że po sześciu miesiącach dotkliwych spadków, pod koniec stycznia CD Projekt powrócił do łask inwestorów.

Nie powinno to dziwić, ponieważ nowe doniesienia dotyczące projektu “Orion” oraz fakt, że w tym roku “Wiedźmin 4” wejdzie do fazy produkcyjnej, co oznacza, że już niebawem ruszy kampania marketingowa związana z tym tytułem, niewątpliwie mogą stanowić istotne impulsy wzrostowe dla akcji spółki.

Ostatecznie, papiery wartościowe CD Projektu zyskały w pierwszym tygodniu lutego aż 6,7%, co było zdecydowanie najlepszym wynikiem spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20.

Wykres akcji spółki CD Projekt

Na akcjach PGE rządzi podaż

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazła się Polska Grupa Energetyczna. Jaki jest powód dotkliwej przeceny tej spółki Skarbu Państwa?

Wydaje się, że poniedziałkowa sesja na wykresie PGE upłynęła pod znakiem odreagowania spektakularnych wzrostów z poprzedniego tygodnia. Przez następne dwa dni mieliśmy zaś do czynienia z mieszanym sentymentem i ograniczoną zmiennością.

Zmiany w zarządzie PGE

Kolejne istotne wydarzenie miało miejsce w środę wieczorem. Wtedy Rada nadzorcza spółki odwołała członków zarządu PGE na czele z prezesem Wojciechem Dąbrowskim. Rada delegowała zaś do zarządu, na okres trzech miesięcy dwoje prawników – Eryka Kosińskiego i Małgorzatę Banasik.

Obowiązki prezesa zarządu powierzono Erykowi Kosińskiemu. Rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej jednocześnie ogłosiła również konkurs na prezesa i dwóch wiceprezesów zarządu PGE. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 26 lutego.

Rada nadzorcza ma przeprowadzić rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi kandydatami od 28 lutego do 1 marca. Kandydat na członka zarządu musi spełniać takie warunki jak:

  • Wykształcenie wyższe
  • Co najmniej pięcioletni okres zatrudnienia
  • Co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych
  • Posiadanie poświadczenia bezpieczeństwa upoważniającego do dostępu do informacji niejawnych

Inwestorzy nie zareagowali pozytywnie na zmiany w zarządzie PGE. Ostatnie dwie sesje tego tygodnia w kontekście akcji PGE upłynęły bowiem pod znakiem spadków. Finalnie walory Polskiej Grupy Energetycznej zanotowały przez minione pięć dni handlowych łączną stratę rzędu 5,8%, co było najgorszym wynikiem spośród polskich blue chipów.

Wykres akcji PGE

Korekta na akcjach Dino Polska

Ostatniego tygodnia do udanych z całą pewnością nie zaliczą również akcjonariusze Dino Polska. Co ciekawe, przecena papierów wartościowych tej polskiej sieci handlowej nie wynika z żadnych komunikatów publikowanych przez spółkę, ani nawet doniesień medialnych na jej temat. Jaki mamy więc powód tej wyprzedaży?

Warto zauważyć, że 23 stycznia na akcjach Dino Polska rozpoczął się dynamiczny rajd wzrostowy. Kurs spółki oscylował wtedy w granicach 410 złotych za akcję. Natomiast w poniedziałek, 5 lutego – po zaliczeniu przez papiery wartościowe Dino Polska serii dziewięciu wzrostowych sesji z rzędu – cena sięgnęła już 472 PLN.

Osiągnięcie najwyższej wartości od 19 grudnia doprowadziło jednak do masowej realizacji zysków przez spekulantów. Fala spadków rozpoczęła się jeszcze w poniedziałek i w zasadzie trwała cały tydzień. Ostatecznie akcje Dino Polska zakończyły minione pięć dni handlowych aż 5,7% na minusie.

Wykres akcji Dino Polska

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.