Giełda rządzi się swoimi prawami i lubi stosować własną terminologię. Wiele zwrotów, określeń czy skrótów może być niezrozumiałe dla wielu osób, zwłaszcza tych stawiających swoje pierwsze kroki w tradingu. Jednym z bardzo istotnych pojęć stosowanych na rynku kapitałowym jest Blue Chip. Oznacza on akcje pewnych spółek, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Czym są Blue Chip? Jaka jest geneza tego określenia? Jakie jest przeciwieństwo Blue Chip? Jakie mamy przykłady spółek, które zasługują na to miano? Jakie są wady i zalety Blue Chip? Na te wszystkie pytania odpowiedzi zostaną udzielone poniżej.
Blue Chip co to jest?
Blue Chip to po prostu określenie dużej spółki notowanej na giełdzie, która cieszy się zaufaniem inwestorów i posiada dobrą sytuację finansową. Spółki Blue Chip charakteryzują się dużą płynnością, kapitalizacją oraz relatywnie stabilnym kursem. Firmy, które notują duże zyski, rosną w miarę upływu czasu i posiadają długie historie, są uważane właśnie za spółki Blue Chip.
Teoria inwestowania w takie firmy polega na tym, że trader ma nadzieję na regularne zwyżki cen akcji lub wysokie dywidendy, ale nie notuje przy tym dużego ryzyka. Akcje Blue Chip z reguły wchodzą w skład najważniejszych światowych indeksów giełdowych.
Blue Chip – historia tego określenia
Skoro omówiliśmy już zagadnienie “Blue Chip definicja”, czas przejść do jego genezy. Skąd wzięła się nazwa Blue Chip? Należy tutaj sięgnąć do hazardu, a konkretnie do kasyn w Monte Carlo. Człon „chip” używany w nazwie blue chip to angielskie określenie żetonu, używanego do gry w pokera. Podstawowo w kasynach w Monte Carlo używa się trzech kolorów żetonów: białego, czerwonego i niebieskiego. Te niebieskie mają najwyższą wartość. Właśnie stąd swoją nazwę czerpie Blue Chip, gdyż określa spółki o bardzo dużej wartości.
Z kolei termin Blue Chip na giełdzie został po raz pierwszy użyty do opisania wysokich cen akcji w 1923 roku, gdy Oliver Gingold, pracownik Dow Jones, zaobserwował, że niektóre akcje obracają się po cenie 200 USD lub więcej.
Dodatkowo, określenie Blue Chip jest ściśle związane ze spółką IBM, która od kilkudziesięciu lat uważana jest za modelowy przykład Blue Chip, a amerykańscy inwestorzy często nazywają ją “Big Blue”. Takie określenie tego giganta IT podstawowo nawiązuje oczywiście do jego koloru logotypu, lecz w szerszym znaczeniu można to pojmować właśnie jako idealną spółkę Blue Chip.
Jakie są więc przykłady Blue Chip companies? Na świecie, poza IBM, są to oczywiście takie spółki, jak Apple, The Coca-Cola Company czy Alphabet (dawniej Google). W Polsce są to przede wszystkim spółki Skarbu Państwa należące do indeksu WIG20, takie jak PKO Bank Polski, Alior Bank czy Powszechny Zakład Ubezpieczeń.
Cow Chip, czyli przeciwieństwo Blue Chip
Przeciwieństwem Blue Chip stocks są Cow Chip, czyli spółki, które nie cieszą się dużym zaufaniem inwestorów. To takie firmy, które traciły sporo na wartości podczas kilku kolejnych sesji z rzędu czy znane są ze skandali związanych z ich działalnością. Ogólnie rzecz biorąc, mimo tego, że mają stabilną pozycję finansową, to jednak wzbudzają niepokój u inwestorów ze względu na to, że stanowią spore ryzyko.
Wady i zalety Blue Chip
Jakie wady i zalety ma inwestowanie w Blue Chip?
Wady inwestowania w Blue Chip
Największą wadą jest to, że nie rosną one tak szybko jak mniejsze, szybko rozwijające się firmy. Każdego roku pewna grupa akcji (w ostatnim latach były to akcje spółek z branż wysokich technologii oraz biofarmaceutycznej) radzi sobie lepiej od spółek Blue Chip, choć wyniki te wiążą się ze zwiększoną zmiennością i ryzykiem.
Niestety zdarza się także, iż czasem spółki Blue Chip bankrutują. Przyczyną mogą być zmiany w technologii lub trendach konsumpcyjnych. Producenci kamer analogowych czy samochodów spalinowych (jak choćby General Motors) są przykładami firm, które lata świetności mają już dawno za sobą. Wiele tradycyjnych sieci handlowych także znajduje się obecnie w trendzie spadkowym. Z tego powodu potencjalni inwestorzy powinni zawsze zadać sobie pytanie, czy taka branża będzie istniała w przyszłości, zanim zainwestują w firmę z tego sektora.
Zalety inwestowania w Blue Chip
Czas przejść więc do zalet, jakie przynosi inwestowanie w spółki Blue Chip. To nie przypadek, że najjaśniejsze gwiazdy wśród inwestorów, takie jak Warren Buffett inwestują głównie w spółki Blue Chip i dzięki temu w ciągu kilkudziesięciu lat osiągnęli zyski, o jakich większości z nas nawet się nie śniło. Dzieje się tak, ponieważ wielcy inwestorzy lokują większość swoich funduszy w akcje Blue Chip i lubią kupować te papiery wartościowe, gdy ich ceny spadną. To ogranicza zmienność tych akcji i zwiększa ich płynność, przez co często nie są one szczególnie ryzykowną inwestycją.
Co więcej, firmy emitujące akcje Blue Chip mają już sprawdzony model biznesowy i wykorzystały swoje zyski do dalszego rozwoju. Większość z nich ma również dużą przewagę konkurencyjną. To oczywiście utrudnia innym, mniejszym i młodszym spółkom przejmowanie udziałów na danym rynku.
Warto również dodać, że w przeciwieństwie do akcji Blue Chip, spółki, które nie są uważane za Blue Chip, są często przedmiotem obrotu po cenach odzwierciedlających ich przyszły potencjał, a nie rzeczywiste zyski i aktualną sytuację finansową. Jeśli ten potencjał nie zostanie wykorzystany, cena akcji musi w pewnym momencie zostać skorygowana.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!