Podsumowanie przedświątecznego tygodnia na GPW

GPW
J2T Trade

Za nami ostatni przed Świętami Bożego Narodzenia tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Minione pięć dni handlowych na polskim rynku akcji upłynęło pod znakiem niewielkich wzrostów. Finalnie indeks WIG20 zakończył ostatnie pięć sesji 1,1% na plusie, osiągając najwyższą wartość od stycznia 2022 roku.

Wykres indeksu WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w tym tygodniu można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których podmiotów dały zarobić, a jakie spółki, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Akcje LPP w górę po najnowszych rekomendacjach

Miano najmocniejszej spółki ostatniego tygodnia, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, tym razem należy do LPP. Jakie są przyczyny zwyżki akcji tej polskiej grupy modowej?

FP Markets

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że akcje LPP konsekwentnie pną się w górę już od piątku, 15 grudnia. Wtedy największa na świecie agencja prasowa zajmująca się rynkami kapitałowymi – Bloomberg przekazała, że analityczka banku JP Morgan, Elena Jouronova, w swoim najnowszym raporcie, podniosła rekomendację dla LPP z “neutralnie” do “przeważaj”.

Co więcej, analityczka banku JP Morgan podwyższyła cenę docelową dla akcji spółki z 14 200 złotych do 20 000 PLN. Dodatkowo, Elena Jouronova podkreśliła w swoim raporcie, że akcje spółek LPP i Pepco – które 15 grudnia podrożały o 7% – to najlepszy wybór w sektorze dóbr konsumpcyjnych regionu CEE.

Analityczka podchodzi z większym optymizmem do branży ze względu na oczekiwane w 2024 roku odbicie realnych dochodów, co jej zdaniem skutkować będzie odrodzeniem wolumenów. W szczególności radzi ona postawić na sprzedawców odzieży.

Mało tego, w czwartek po południu pojawiły doniesienia o kolejnej aktualizacji rekomendacji dla LPP. Agencja Bloomberg podała, że tym razem analityk Biura Maklerskiego PKO BP, Adrian Skłodowski podniósł cenę docelową dla akcji tej grupy modowej. Co ciekawe, w tym przypadku cena docelowa również została wyznaczona na 20 000 złotych.

W konsekwencji, papiery wartościowe LPP, po spektakularnej serii pięciu wzrostowych sesji z rzędu, łącznie w tym przedświątecznym tygodniu zyskały 3,63%, co było najlepszym wynikiem spośród polskich blue chipów.

Warto przy tym zauważyć, że akcje LPP na koniec piątkowej sesji wyceniane były na 16 560 złotych, co oznacza, że ich kurs nadal jest znacznie niższy od ceny docelowej wyznaczonej ostatnio przez analityków JP Morgan i Biura Maklerskiego PKO BP.

Wykres akcji LPP

Akcje JSW ostro w dół po zapowiedzi spadku wydobycia węgla

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazła się Jastrzębska Spółka Węglowa. Z czego wynika dotkliwa przecena akcji największego w Polsce producenta węgla koksującego?

Otóż, we wtorek po południu zarząd JSW podjął uchwałę o wystąpieniu siły wyższej i poinformowaniu kontrahentów o jej wystąpieniu, oraz jej konsekwencjach dla zobowiązań objętych działaniem siły wyższej. Decyzja miała związek z pożarem w Kopalni Węgla Kamiennego Pniówek, który wybuchł 6 grudnia 2023 roku.

Jastrzębska Spółka Węglowa podała, że w wyniku dokonanych analiz, szacowane skutki zdarzenia w 2024 roku ocenia się na 350 tysięcy ton zmniejszenia poziomu produkcji w KWK Pniówek.

Co barzdo ważne, spółka zastrzegła jednocześnie, iż obecnie nie jest możliwy do określenia pełny wpływ pożaru na przyszłe perspektywy, i że prowadzone są w tej sprawie dalsze analizy.

Ostatecznie akcja pożarowa w Kopalni Węgla Kamiennego Pniówek zakończyła się w środę. Ratownicy górniczy odizolowali ścianę N-10 tamami przeciwwybuchowymi i korkiem wodnym. W wyniku pożaru nikomu nic się nie stało.

Komunikat o zmniejszeniu się produkcji węgla o 350 tysięcy ton wywołał wyraźną reakcję podażową na akcjach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W efekcie ich kurs w środę spadł o 3,7%. Co więcej, w czwartek i piątek przecena była kontynuowana.

Ostatecznie akcje JSW zakończyły ten przedświąteczny tydzień 6,2% na minusie, co było zdecydowanie najgorszym wynikiem spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20.

Wykres akcji JSW

Życzenia świąteczne dla traderów

Redakcja portalu Trader’s Area życzy wszystkim naszym Czytelnikom zdrowych spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

Mamy nadzieję, że każdy trader będzie miał w tym czasie możliwość spędzenia tych wyjątkowych chwil w gronie najbliższych i naładowania akumulatorów przed kolejnym rokiem pełnym nowych, ambitnych wyzwań i wielu sukcesów.

Oby w tym wymagającym zawodzie, jakim bez wątpienia jest trading, wiodło się Wam coraz lepiej bez względu na to, czy dopiero zaczynacie, czy jesteście już weteranami, a portal Trader’s Area był dla Was cennym drogowskazem w drodze do kolejnych sukcesów.

Najpierw jednak, niech Święta Bożego Narodzenia będą dla Was cudownym czasem, spędzonym w gronie najbliższych i – co bardzo ważne – okresem należącego się wszystkim traderom odpoczynku po kolejnym nietuzinkowym, skomplikowanym i pełnym emocji roku na rynkach.

Jesteśmy przekonani, że przyszły rok okaże się jeszcze lepszy i przyniesie Wam całą furę pipsów zysku, a zrealizowane zlecenia Take Profit bezdyskusyjnie dominowały nad ustrzelonym Stop Lossami. W głównej mierze życzymy jednak szczęścia i radości w życiu osobistym, bowiem ono jest bezcenne i nie da się go przeliczyć na żadną ilość pipsów.

Wesołych Świąt życzy redakcja Trader’s Area!

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.