Raport GPW – podsumowanie tygodnia na warszawskiej giełdzie

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień grudnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Minione pięć dni handlowych na polskim rynku akcji upłynęło pod znakiem mieszanego sentymentu. Finalnie indeks WIG20 zakończył ostatnie pięć sesji 0,6% na plusie, osiągając przy tym w piątek najwyższą wartość od stycznia 2022 roku.

Wykres indeksu WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w tym tygodniu można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których podmiotów dały zarobić, a jakie spółki, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Allegro kontynuuje rajd wzrostowy

Miano najmocniejszej spółki ostatniego tygodnia, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, tym razem należy do Allegro. Jakie są przyczyny spektakularnej zwyżki akcji tego polskiego giganta e-commerce?

FP Markets

Allegro rozpoczyna skup akcji własnych

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę, że rajd wzrostowy papierów wartościowych Allegro rozpoczął się już 1 grudnia. Co istotne, to właśnie tego dnia spółka zaczęła przeprowadzać ogłoszony 27 listopada skup akcji własnych w celu zrealizowania nagród w ramach pracowniczego programu motywacyjnego.

Skup akcji własnych ma potrwać do 31 maja 2024 roku. Maksymalna cena zakupu jednej akcji została ustalona przez Allegro na 40 złotych, a maksymalna liczba nabywanych akcji to 2 172 523.

Dziś nie ma już żadnych wątpliwości, że rozpoczęcie skupu akcji własnych przez Allegro zostało przez inwestorów odebrane jako istotny sygnał do wzrostu akcji spółki. A to nie był koniec pozytywnych informacji związanych z tym gigantem e-commerce, które otrzymaliśmy w grudniu.

Liczba użytkowników Allegro rośnie

11 grudnia bowiem dowiedzieliśmy się, że z danych dostarczonych przez Mediapanel Gemius Polska i Polskie Badania Internetu dla PAP Biznes wynika, że liczba użytkowników Allegro wzrosła w listopadzie do 19 705 842, w porównaniu do 18 963 072 w październiku.

Dla porównania, druga najpopularniejsza platforma wśród Polaków – Aliexpress, mogła w listopadzie pochwalić się liczbą 9 496 116 użytkowników w naszym kraju; zaś trzeci największy gracz na tym rynku w Polsce – Amazon w listopadzie odznaczał się liczbą 7 243 830 użytkowników z naszego kraju.

Jak więc widzimy, Allegro wciąż jest niekwestionowanym liderem e-commerce w Polsce. A to nadal nie był koniec dobrych informacji dla akcjonariuszy Allegro w tym tygodniu.

Analityczka JP Morgan podnosi cenę docelową dla akcji Allegro

Okazuje się bowiem, że największa na świecie agencja prasowa zajmująca się rynkami kapitałowymi – Bloomberg przekazała dziś, że analityczka banku JP Morgan, Elena Jouronova, w swoim najnowszym raporcie, podwyższyła cenę docelową dla akcji Allegro z 36 złotych do 31 PLN.

Co istotne, według Eleny Jouronovej, akcje Allegro dają dobrą ekspozycję na zwiększającą się penetrację w kanale online. W efekcie, po zanotowaniu spektakularnych wzrostów w środę, czwartek, a zwłaszcza w piątek, papiery wartościowe tego polskiego giganta e-commerce zakończyły ten tydzień z zyskiem rzędu 13,4%.

Warto przy dodać, że akcje Allegro osiągnęły w piątek najwyższą wartość od 18 sierpnia. Jednocześnie, należy zauważyć, że ich kurs zamknięcia wyniósł dziś 34,27 PLN, co oznacza, że wciąż jest on nieco niższy od nowej ceny docelowej wyznaczonej w najnowszym raporcie analityczki JP Morgan.

Wykres akcji Allegro

Akcje Pepco mocno w górę po najnowszej rekomendacji

Powody do zadowolenia w tym tygodniu mają również posiadacze akcji Pepco Group. Warto zaznaczyć, że za spektakularny wzrost papierów wartościowych tej sieci detalicznej w ciągu minionych pięciu dni handlowych odpowiada piątkowa sesja. Dlaczego akcje Pepco Group tak dziś wystrzeliły?

Otóż, agencja Bloomberg przekazała dziś, że analityczka banku JP Morgan, Elena Jouronova, w swoim najnowszym raporcie, podniosła rekomendację dla Pepco Group z “neutralnie” do “przeważaj”. Co więcej, analityczka banku JP Morgan podwyższyła cenę docelową dla akcji spółki z 26 złotych do 31 PLN.

Ponadto, zdaniem Eleny Jouronovej akcje Pepco i LPP to najlepszy wybór w sektorze dóbr konsumpcyjnych regionu CEE. Analityczka podchodzi z większym optymizmem do branży ze względu na oczekiwane w 2024 roku odbicie realnych dochodów, co jej zdaniem skutkować będzie odrodzeniem wolumenów. W szczególności radzi ona postawić na sprzedawców odzieży.

Tak obiecujący raport analityczny wywołał w piątek wzmożony popyt na akcje Pepco. W konsekwencji, podczas ostatniej sesji tego tygodnia ich kurs wzrósł aż o 7%. Łącznie zaś minione pięć dni handlowych akcje Pepco Group zakończyły 6,5% na plusie, notując tym samym niewiarygodną serię ośmiu tygodni z rzędu zakończonych z zyskiem.

Warto przy tym zauważyć, że piątkową sesję papiery wartościowe Pepco Group zakończyły na poziomie 26,20 PLN, co oznacza, że ich kurs wciąż jest wyraźnie niższy od nowej ceny docelowej, którą znajdziemy w najnowszym raporcie analityczki JP Morgan.

Wykres akcji Pepco

Akcje mBank mocno w dół po wyroku TSUE

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazł się mBank. Z czego wynika dotkliwa przecena akcji tej spółki z sektora bankowego?

Wydaje się, że największe znaczenie dla inwestorów miał tutaj czwartkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który okazał się korzystny dla frankowiczów o skutkach nieważności umowy kredytu z powodu zamieszczenia w niej nieuczciwych postanowień.

TSUE potwierdził tezy przedstawione tydzień wcześniej w kontekście mocy oświadczenia składanego przez kredytobiorców – nie może być ono uznawane za moment wyznaczający początek biegu przedawnienia roszczeń.

mBank poważnie obciążony kredytami frankowymi?

Okazuje się bowiem, że mBank posiada bardzo duży portfel kredytów frankowych. Z tego powodu instytucja ta utworzyła dotychczas już 10,7 miliarda złotych rezerw na ryzyko prawne związane z kredytami hipotecznymi w CHF.

Łączna wartość roszczeń 21 590 klientów indywidualnych dotyczących klauzul waloryzacyjnych stosowanych przez bank w umowach kredytów frankowych na koniec trzeciego kwartału bieżącego roku wyniosła już natomiast 8,69 miliarda złotych. Udział negatywnych dla banku wyroków sądowych w 3646 rozstrzygniętych dotychczas sprawach sięgnął przy tym aż 97%.

mBank zakłada, że zdecydowana większość spraw frankowiczów przeciwko bankowi zostanie wniesiona do końca 2024 roku, a następnie ich liczba spadnie, jednak napływ będzie trwał do końca 2026 roku.

Z tego powodu, każdy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który okazuje się pozytywny dla posiadaczy kredytów we frankach, wywołuje poważny niepokój wśród akcjonariuszy mBanku.

W efekcie, w tym tygodniu, po serii pięciu spadkowych sesji z rzędu akcje mBanku potaniały o 5,3%, co było zdecydowanie najgorszym wynikiem spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20.

Wykres akcji mBanku

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.