Dostęp do danych za pomocą RANsquawk

J2T Trade

Dostęp do danych makroekonomicznych stał się domena współczesnych traderów. Makroekonomia jest niezwykle istotną dziedziną zarówno pod kątem długoterminowego inwestowania, jak również krótkoterminowej spekulacji. Współcześni inwestorzy prześcigają się w dostępie do szybszych łączy internetowych oraz szybkości w otrzymywaniu informacji. Po pojawieniu się łączy światłowodowych zaczęły pojawiać się instytucje korzystające z metodologii high frequency trading (HFT). Dostęp do zaawansowanych narzędzi analitycznych oraz możliwość pierwszeństwa w dostępie do informacji spowodował, że bardzo intratne stało się prowadzenie tego typu działalności.

Im więcej klienci detaliczni dowiadują się o tego typu przedsięwzięciach, tym bardziej zaczynają podważać sens handlu na rynku, nie posiadając odpowiedniego zaplecza technologicznego. Jest niepodważalnym fakt, że inwestorzy detaliczni zainteresowani zarabianiem na transakcjach trwających nanosekundy tracą tylko swój cenny czas. Wynika to z tego, że konkurując z całą rzeszą dostępnych narzędzi tradingowych przez instytucje finansowe, stajemy do nierównej walki i skazujemy się na porażkę. Transakcje trwające milisekundy zostawmy instytucjom. Natomiast handel na rynku odbywa się przede wszystkim na wyższych interwałach. Zwykły trader posiadający oręż w postaci dostępu do łącza internetowego, jak również komputera z platformą transakcyjną może zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu będąc na bieżąco informowany o odczytach publikacji ekonomicznych. Tego typu publikacje przyczyniają się do powstawania trendów na rynkach, dlatego zawsze dostęp do narzędzi wspierających tradera w osiągnięciu sukcesu jest wskazany. To właśnie RANsquawk jest jednym z takich narzędzi okołotradingowych zwiększających prawdopodobieństwo sukcesu na rynku.

RANsquawk od kuchni

RANsquawk jest internetowym radiem, zwanym też od swojej oryginalnej nazwy „krzykaczką”, w którym możemy uzyskać informacje o najważniejszych wiadomościach ze świata finansów, takich jak publikacje makroekonomiczne, wyniki danych spółek, czy wypowiedzi oficjeli banków centralnych. Wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych , są głównym czynnikiem tworzących się trendów na rynku Forex. Niektórzy analitycy techniczni ignorują kwestie związane z publikacją danych, trzymając się głównych założeń AT, że wszystkie informacje łącznie z prognozami znajdują się już na wykresie cenowym. Natomiast zawsze należy pamiętać o tym, że wszystkie informacje znajdują się już w cenach, z wyjątkiem zaskoczenia. Dlatego dostęp do informacji jest kluczowym elementem, by nie dać się złapać w pułapkę pozycji, która utraciła uzasadnienie jej zawarcia na skutek niespodziewanych danych.

Zarówno na rynku walutowym, jak też na rynku akcyjnym, codziennie podawane są informacje, które wpływają na kształtowanie się popytu i podaży na określonych instrumentach. Kalendarz ekonomiczny jest zatem jedną z najistotniejszych rzeczy w tradingu. Spekulant pragnący regularnie odnosić sukcesy na rynkach finansowych powinien zatem wiedzieć, kiedy może się spodziewać wzmożonej aktywności na rynku, co spowoduje wzrost zmienności. Kalendarz makroekonomiczny jest dostępny na wielu stronach internetowych za darmo, jednakże aktualizacje co do danych są prezentowane z opóźnieniem. Jak już wiadomo, nie ma sensu, by trader detaliczny próbował dokonywać transakcji, by uzyskać przewagę nanosekund, jednakże przewaga kilkunastu, czy nawet kilku sekund, pozwoli mu zająć pozycję wcześniej niż inni uczestnicy rynku, którzy korzystają tylko i wyłącznie z darmowych narzędzi tradingowych.

FP Markets

RANsquawk jest to radio internetowe prowadzone w języku angielskim, zatem spekulanci mogą otrzymywać informacje dotyczące interesujących ich zagadnień makroekonomicznych, bez zagłębiania się w dokładne publikacje. Fakt, że prowadzony jest w najpopularniejszym obecnie języku na świecie pozwala na pełne zrozumienie komunikatów. W ciągu kilku sekund użytkownicy RANsquawk mogą dowiedzieć się jaki był odczyt danej publikacji i na ile odczyt ten był bliski, bądź odległy od zakładanego przez analityków konsensusu. Analitycy na bieżąco tworzą prognozy rynkowe, które pozwalają określić, czy znawcy tematyki rynkowej spodziewają się poprawy danych gospodarczych, czy może zauważają różne obiekcje co do dalszego wzrostu.

Pomimo tego, że RANsquawk uchodzi za radio, z którego wykrzykiwane są istotne informacje, to jest on de facto zaawansowanym serwisem informacyjnym, który pozwala traderom poznać szczegółowe dane, prognozy oraz zapoznać się z już przygotowanymi danymi na temat poszczególnych walorów, łącznie z analizą wykresu. W związku z powyższym, warto pamiętać, że korzystanie z serwisu RANsquawk jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich aktywnych uczestników rynku. Posiadają oni wszystkie dane dostępne w jednym miejscu dotyczących wybranego rynku. Jeżeli trader zdecyduje się na korzystanie z tego narzędzia zobligowany będzie do uiszczenia opłaty abonamentowej. Opłaty te, w zależności od wybranych rynków oraz wyboru pakietu, mogą sięgać od kilkuset funtów w górę miesięcznie. Warto przy tym wspomnieć, że dostępy do najpopularniejszych serwisów informacyjnych takich jak Reuters, czy Bloomberg sięgają od 1000 do kilku tysięcy dolarów miesięcznie. Jeżeli decydujemy się na zaawansowany styl tradingu jakim niewątpliwie jest daytrading i chcemy, by stało się to naszym głównym źródłem utrzymania, musimy posiadać dostęp do zaawansowanych narzędzi informacyjnych oraz analitycznych.

RANsquawk nie tylko dla zaawansowanych traderów

Wspomaganie tradingu nie jest jednakże domeną tylko i wyłącznie pełnoetatowych traderów. Optymalizacja tradingu jest niezbędna w celu stania się spekulantem, który regularnie zarabia pieniądze na rynku. Jak już zostało objaśnione powyżej live squawk jest doskonałym narzędziem, dzięki któremu można uzyskiwać informacje odnośnie bieżących wydarzeń oraz danych makro. Ciągłe przebywanie przed monitorem wymaga od traderów korzystania z serwisu, który wspomaga ich trading. Nie oznacza to jednak, że inwestor, który określa się mianem swing, czy też position tradera nie znajdzie uzasadnienia w korzystaniu z tego narzędzia.

RANsquawk, dzięki ciągłemu dostępowi do danych pomaga zidentyfikować optymalne miejsce do wejścia w daną transakcję. Dzięki bezpośredniemu dostępowi do publikowanych danych w serwisie informacyjnym, trader może poznać najistotniejsze dane, które wzbudzają największe zainteresowanie inwestorów. Do takich z pewnością należą informacje o decyzjach dotyczących podwyżki, bądź obniżki stóp procentowych przez dany bank centralny, jak również publikacje wyników finansowych danej spółki. Dzięki szybkiej informacji odnośnie najważniejszych danych, nawet trader długoterminowy jest w stanie docenić narzędzia, które są tam dostępne. Wynika to z faktu, że narzędzia te pozwalają na szybką reakcję rynkową w momencie, gdy istnieje ryzyko spadku, bądź wzrostu danego waloru, znacząco wykraczające poza średnią dzienną, czy nawet tygodniową zmienność. Uzasadnienie korzystania z tego narzędzia jest zależne od wielkości dokonywanych przez tradera pozycji oraz kosztów związanych z brakiem pierwszeństwa w dostępie do omawianych powyżej danych oraz informacji.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Programista
Specjalista w zakresie funkcjonowania platform transakcyjnych i oprogramowania tradingowego. Pasjonat rynków finansowych i ich aktywny uczestnik. Zwolennik statystycznego podejścia do rynków, z wyłączeniem ludzkiej ingerencji, dzięki algorytmizacji i automatyzacji procesu transakcyjnego. Autor wielu systemów Expert Advisor, dedykowanych głównie dla scalperów i day-traderów.