Piotr Misiurek o technologii i kryptowalutach

J2T Trade

Niedawno miała miejsce konferencja online pod tytułem ABC Inwestowania. Jej celem było otwarcie drzwi dla wszystkich do edukacji na temat rynków finansowych i pomoc w wejściu w świat inwestycji XXI wieku. Jedna z prelekcji dotyczyła rozwoju nowoczesnych technologii. Poprowadził ją Piotr Misiurek – ekspert od technologii blockchain i kryptowalut, założyciel bloga ZrozumiecBitcoina.pl. Zapraszam do jej omówienia.

Piotr Misiurek o rozwoju technologii

Prezentacja rozpoczęła się od cofnięcia do czasów zaborów. Był to okres rozwoju kolei w niektórych krajach, takich jak Prusy czy Wielka Brytania. Z kolei Austro-Węgry i Rosja miały sceptyczne podejście do tych innowacji i były zacofane pod tym względem. Czy na tym przykładzie innowacja jest szansą czy zagrożeniem? Zdecydowanie bardziej prawidłowa wydaje się pierwsza odpowiedź, lecz nie dla wszystkich, z powodu powstawania ważnych idei oraz technologii niektóre sektory tracą na znaczeniu.

Nie wszystkie innowacje jednak osiągają sukces. Którym się to udaje? Tym, które jak największej grupie osób oferują jak największe możliwości. Tak właśnie było w przypadku kolei.

Jaka jest inna innowacja tego rodzaju?

Technologia blockchain. Może ona doprowadzić do wielkiej rewolucji jaką byłaby decentralizacja finansów. Jakie są jej trzy składowe?

FP Markets
  • Otwartość
  • Równość
  • Przejrzystość

Otwartość blockchain oferuje bezwarunkowy i anonimowym dostęp dla każdego, kto tylko dysponuje połączeniem z internetem. Równość oznacza, że dzięki tej technologii każdy może być zarówno klientem, jak i bankierem, bez żadnych pośredników, takich jak banki czy brokerzy. Z kolei przejrzystość gwarantuje jasne, identyczne dla wszystkich oraz transparentne zasady.

Czy idee zdecentralizowanego rynku są w stanie zmienić świat finansów w takim stopniu, jak dostęp do internetu zmienił nasze życie?

Piotr Misiurek twierdzi, że zdecydowanie tak. Wszystko zaczęło się już dekadę temu od powstania Bitcoina. Parę lat później pojawiło się Ethereum – pierwsze narzędzie blockchain wsparte technologią inteligentnych kontraktów. Okazało się, iż smart contracts są w stanie w pełni zastąpić pośredników, takich jak choćby banki. Co więcej, wszelkie transakcje za ich pomocą odbywają się w pełni bezpieczny sposób.

Trzecią najważniejszą innowacją było pojawienie się ICO. Dzięki niemu cały kapitał związany z blockchain może wspólnie działać w sieci niezależnie z jakiego miejsca na świecie pochodzi, natomiast w przypadku wiodących zwyczajnych spółek technologicznych sytuacja wygląda tak, że są one scentralizowane w Dolinie Krzemowej.


ABC Inwestowania

Odbierz bezpłatnie nagrania wszystkich szkoleń z konferencji ABC Inwestowania. Dostęp do VOD Konferencji uzyskasz klikając tutaj.


Jakie otwarte cyfrowe stablecoiny są dostępne na rynku?

Zazwyczaj ich kurs jest stabilizowany do dolara amerykańskiego, co ma ograniczać ich zmienność. Najpopularniejszy z nich to Tether. Istnieją już także bardziej zaawansowane instrumenty finansowe działające na tej zasadzie; a nawet projekty udzielające lokat i pożyczek w oparciu o inteligentne kontrakty, takim przykładem jest Compound. Kolejnymi grupami są instrumenty pochodne, takie jak Augur czy Synthetix; fundusze inwestycyjne napędzane smart kontraktami (jak Set Protocol); oraz najnowsza innowacja – czyli liquidity mining, czyli protokoły pozyskujące płynność do przedsięwzięcia w zamian za emisję tokenów.

Oczywiście obecnie korzystanie z tej technologii jest trudne i problematyczne do nauczenia. Ale identycznie było z internetem w pierwszej dekadzie jego powstania. Tak zaczynała się rewolucja, a wraz z postępem technologicznym sytuacja z każdym rokiem staje się coraz bardziej dogodna i łatwiejsza do uwierzenia w zachodzące zmiany.

Oczywiście istnieją zagrożenia, wiele ICO okazuje się scamami. Jednak mamy już także przykład doskonale funkcjonującego w ten sposób projektu. To zdecentralizowana giełda Uniswap. Generuje ona ponad miliard dolarów dziennego obrotu i działa na zasadzie automatic market maker. Co więcej, w minionym tygodniu wypuściła ona swój własny token – UNI i dystrybuuje go wśród swoich użytkowników.

Zapraszam do zapoznania się z całą prelekcją, pod poniższym linkiem:

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.