Overtrading, czyli zjawisko przetrejdowania

Overtrading
J2T Trade

Overtrading nie jest niczym nowym – zjawisko to jest tak stare jak rynki finansowe. Jest to jednak zjawisko występujące przede wszystkim wśród niedoświadczonych inwestorów. Na czym ono polega? Jak sama nazwa wskazuje – na „przetrejdowaniu”, czyli na zawieraniu zbyt dużej ilości transakcji, zbyt dużych transakcji lub zbyt wielu transakcji na raz. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, a taki handel to w większym stopniu hazard niż inteligentne inwestowanie. Robienie tego nie jest najlepszym pomysłem, a nawet drogą do klęski. Staraj się tego unikać. Dlaczego? Zaraz o tym przeczytasz.

Overtrading

Co to znaczy, że zawieramy zbyt dużą ilość transakcji? Chodzi oczywiście o to, że „strzelamy do wszystkiego co się rusza”. Buy, sell, sell, buy, inny instrument, inna pozycja, odwrócenie pozycji, próby wyłapania każdej zmiany na rynku. Nie brzmi to rozsądnie, prawda? Zbyt wiele dużych transakcji otwieranych kolejno po sobie jest odpowiednie tylko wtedy, gdy jesteśmy graczami krótkoterminowymi – mamy ustaloną strategię inwestycyjną, która pozwala na taką a nie inną częstotliwość zawierania transakcji.

Specyficzną odmianą jest Scalping, w przypadku którego otwierać i zamykać możemy nawet kilka pozycji w ciągu minuty. Tak więc overtarading nie jest sprawą oczywistą, ponieważ zależy od tego, jaką strategię inwestycyjną mamy przyjętą. Inwestorzy początkujący powinni jednak skupiać się na strategiach o nieco dłuższym horyzoncie czasowym, ponieważ muszą lepiej poznać rynek i nauczyć się szybszego podejmowania decyzji, aby z powodzeniem zawierać transakcje ultra – krótkoterminowe. Tak więc w przypadku mniej doświadczonych inwestorów, zawieranie więcej niż kilku transakcji dziennie można zdecydowanie traktować jako overtrading.

Overtradingiem może by również otwieranie nie zbyt dużej ilości transakcji a zbyt dużej pojedynczej transakcji. Jeśli nie stosujesz odpowiednich zasad zarządzania kapitałem i ryzykujesz zbyt duży kapitał w stosunku do kapitału, który masz zgromadzony na rachunku to zdecydowanie popełniasz karygodny błąd, którego musisz unikać. Najlepszym sposobem zarządzania kapitałem w pojedynczej transakcji jest to, aby ryzykować w niej nie więcej niż 2, no maksymalnie 3% kapitału. Większe zaangażowanie kapitałowe to szaleństwo.

FP Markets

Miej na uwadze jednak, że nie chodzi tutaj o to, jaki kapitał angażujesz w depozyt zabezpieczający, a o to, ile stracić możesz w pojedynczej transakcji. Kluczowe jest więc dobranie wielkości pozycji do sytuacji na wykresie, aby Twój Stop loss z jednej strony był postawiony w odpowiednim miejscu (nie za blisko, ale też nie za daleko miejsca otwarcia transakcji, w miejscu zgodnym z sytuacją na wykresie), a z drugiej strony aby jego ewentualna aktywacja nie spowodowała straty większej niż wspomniane wyżej 2 do 3% całego posiadanego kapitału.

Trzeci rodzaj overtradingu to również wymieniony wcześniej schemat otwierania zbyt wielu transakcji jednocześnie. Chodzi tu o przypadek, kiedy otwieramy dużo transakcji na różnych instrumentach, starając się wyłapać wszystkie wydarzenia na wykresach jednocześnie. To również nie jest najlepsze rozwiązanie, ponieważ nie dość, że mamy zbyt dużo sytuacji do obserwowania, to jeszcze rynki są na tyle mocno ze sobą skorelowane, że może się zdarzyć, że nasza rzeczywista ekspozycja na daną sytuację wynosi więcej niż planowane 2 – 3% kapitału. Lepiej będzie, jeśli wybierzesz sobie kilka instrumentów, które odpowiadają Ci najbardziej i będziesz na nich szukał okazji inwestycyjnych. Nie ma sensu grać na wszystkim i otwierać 10 pozycji jednocześnie. Na rynku zawsze coś się dzieje, wiec nie ma co się szarpać.

Handluj spokojnie i schematycznie, nie otwieraj więcej niż 2 czy 3 transakcji na raz, skup się na jak najlepszym prowadzeniu pozycji i podchodź do sprawy możliwie najspokojniej. Nad dużą ilością transakcji zdecydowanie trudniej jest zapanować, co rodzi wiele niebezpieczeństw. Cała lista otwartych zleceń jest również bardzo stresująca, ponieważ wartość rachunku w takim przypadku może fruwać do góry i na dół z prędkością mrugnięcia oka, a inwestor wiedząc to może przestraszyć się i zacząć handlować w oderwaniu od własnej strategii inwestycyjnej.

Dlaczego “popełniamy” overtrading?

Overtrading to oczywiście domena początkujących inwestorów. Powód jest bardzo prosty – chodzi tu o żądzę zysku. Niedoświadczeni inwestorzy chcą zarobić jak najwięcej w jak najkrótszym czasie i zawierają właśnie zbyt wiele pozycji jednocześnie, ich transakcje są zbyt duże lub też nie są oni w stanie powstrzymać się przed otwarciem transakcji zaraz po zamknięciu poprzedniej. Zachłanność jest jednym z największych wrogów inwestora. Tutaj w grę wchodzi psychologia inwestowania.

Utrzymanie nerwów na wodzy jest rzeczą bardzo trudną, jeśli nie w ogóle najtrudniejszą. Właśnie brak odporności na zmiany rynkowe i „inwestycyjne okazje” jest podstawową kwestią, z powodu której inwestorzy doprowadzają do overtradingu. Zawsze w ich głowach pojawiają się pytania: „a co jeśli mi ucieknie ta okazja inwestycyjna?”, „a co jeśli okaże się, że ten trend był jeszcze mocniejszy, a ja otworzyłem o połowę mniejszą transakcję niż mogłem?” Taki inwestor stara się łapać uciekające pociągi, bardzo się lewaruje, daje sobie mało czasu na podjęcie decyzji dotyczącej tego, jaką pozycje zająć i przez to popełnia błędy i traci pieniądze.

O efektach overtradingu więcej napiszę w dalszej części tego artykułu. Podsumowując overtrading spowodowany jest złym podejściem do rynku. Nie ma tutaj ani łatwo, ani szybko. Wszystko trzeba robić schematycznie i zgodnie ze strategią inwestycyjną. Nietrzymanie się strategii inwestycyjnej to bezpośredni powód overtradingu. Strategia inwestycyjna jest kluczem do zarabiania na tym rynku – nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Staraj się o tym pamiętać w każdym dniu inwestowania na rynkach finansowych – na wszystkich ich rodzajach, bo overtrading można popełnić na każdym instrumencie.


Psycholog TradinguPsycholog Tradingu radzi:

Zjawisko przetrejdowania dotyczy inwestorów, którzy nad wykresami spędzają każdego dnia wiele godzin, w szczególności inwestorów rynków FX i CFD. Wiesz jak radzić sobie z overtradingiem? Weź udział w bezpłatnych szkoleniach, a dowiesz się jak z przetrejdowaniem radzą sobie praktycy.


Jak unikać overtradingu?

Unikanie overtradingu to przede wszystkim ustalenie bardzo szczegółowej strategii inwestycyjnej. Jest to kluczowa kwestia, jeśli chodzi w ogóle o inwestowanie na rynkach finansowych i unikanie podstawowych błędów związanych z inwestowaniem. Over trading jest pochodną emocji, a strategia inwestycyjna służy temu, aby tych emocji unikać. Strategia inwestycyjna nie pozostawia miejsca emocjom, a sprowadza wszystko do podstaw matematyki, analizy technicznej i fundamentalnej. Dzięki trzymaniu się odpowiednio ułożonej strategii inwestycyjnej nie ma mowy o otwarciu zbyt dużej pozycji, o szukaniu na siłę kolejnej okazji inwestycyjnej czy o otwarciu bardzo dużej ilości transakcji na raz.

Poza strategią inwestycyjną musisz jednak robić jeszcze jedną bardzo ważną rzecz – myśleć! Jeśli czujesz, że zaczynają targać Tobą emocje i że zaczynasz się „podpalać” patrząc na wykresy to odejdź od komputera, skończ z inwestowaniem na ten moment i zajmij się czymś innym. Pamiętaj, że życie to nie tylko trading, a rynki były, są i będą. Jeśli umiesz na tym rynku zarabiać to zarobisz – co za różnica, czy zarobisz dzisiaj czy zarobisz jutro. Umiejętność powiedzenia sobie „dość” jest bardzo, ale to bardzo ważna. Bez niej nic na tym rynku Ci nie wyjdzie.

W sumie jest to taki sam przypadek jak poker – trzeba umieć powiedzieć pas, przyznać się do własnych słabości, odpuścić temat. W ten sposób z całą pewnością unikniesz overtradingu. Stwórz własną strategię, dopracują ją, trzymaj się jej jak poręczy nad przepaścią i nigdy nie zapominaj o jej założeniach, a oprócz tego zdawaj sobie sprawę z własnych słabości i przestań handlować w momencie, kiedy czujesz, że zebrało się w Tobie zbyt dużo emocji.

Efekty overtradingu

Efekty overtradingu to wbrew pozorom nie tylko straty z konkretnych błędnie zawartych transakcji. Straty oczywiście też i od nich zacznę, ale to nie jedyna kwestia, która jest tutaj do poruszenia. Straty wynikające z overtradingu mogą wynieść nawet więcej niż fundusze, które zainwestowałeś. Jest to możliwe oczywiście na rynkach lewarowanych. Zbyt duża ekspozycja na rynku może w bardziej nietypowych warunkach rynkowych lub w przypadku wystąpienia luki cenowej spowodować straty, które przekroczą Twój depozyt. Niech to będzie dla Ciebie wystarczająca przestroga przed zawieraniem zbyt dużych transakcji! Pamiętaj – zbyt duże zaangażowanie kapitałowe wynikające z overtradingu może doprowadzić do strat, które przewyższą Twój depozyt.

Poza tym overtrading jest bardzo niebezpieczny dla Twojej głowy. Zbyt duże zaangażowanie kapitałowe oraz zbyt szybko podejmowane decyzje inwestycyjne są bardzo obciążające i zdecydowanie nie jest to coś, co chcesz przeżywać na co dzień. Każdy inwestor i w ogóle każdy człowiek ma ograniczoną wytrzymałość, a kiedy poziom tej wytrzymałości zostanie przekroczony to sprawa staje się bardzo problematyczna. Chaos w głowie rodzi chaos w inwestycjach, dlatego dobrze jest podchodzić do sprawy możliwie jak najspokojniej.

Ostatnim efektem overtradingu mogą być utracone zyski inwestycyjne. Otwierając transakcje zbyt szybko lub angażując w nie zbyt duży kapitał tak naprawdę możemy pozbawić się możliwości zainwestowania w coś, w co naprawdę chcieliśmy zainwestować. Nie traktuj więc każdego zdarzenia na wykresie jako czegoś, w co koniecznie trzeba wejść. W ten sposób unikniesz overtradingu i zaoszczędzisz sobie wielu nerwów i wielu pieniędzy.

Pułapka zwana overtradingiem

Podsumowując, overtrading to największa krzywda jaką początkujący inwestor może sobie wyrządzić. Próbuję przypomnieć sobie choć jeden błąd spośród moich inwestycyjnych doświadczeń, który byłby tak problematyczny i kosztowny jak właśnie overtrading. Staraj się go uniknąć jak tylko możesz. Podstawą jest oczywiście stworzenie strategii inwestycyjnej, o której więcej możesz przeczytać w artykule, który dostępny jest pod tym adresem.

Strategia inwestycyjna to jednak zdecydowanie nie wszystko. Pozostaje jeszcze sprawa umiejętności trzymania się tej strategii, co jest wcale nie łatwiejsze od stworzenia samej strategii. Jeśli nie będziesz potrafił trzymać się swojej strategii inwestycyjnej, to nie masz żadnych szans na rynkach finansowych. Najlepszym sposobem uniknięcia overtradingu jest jednak nie samo trzymanie się strategii, a umiejętność odpuszczenia tematu w momencie, kiedy czujemy, że zaczyna nam się robić „ciepło” od handlowania. W wielu przypadkach najlepszym pomysłem na trading jest brak tradingu. Jeśli masz wrażenie, że zaczynasz podchodzić do rynku emocjonalnie to znaczy, że istnieje duża szansa, że dopuścisz się zbrodni overtradingu. Nie rób sobie niepotrzebnej krzywdy, zwolnij i poszukaj okazji inwestycyjnej nazajutrz albo nawet trochę później.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Psycholog Tradingu
Wybitny znawca ludzkich zachowań i ich wpływu na rynkowy proces decyzyjny. Wyznaje zasadę „Żyjesz jak grasz, grasz jak żyjesz”, która przywiązuję dużą wagę do wzajemnych powiązań tradingu z codziennym życiem. Zwolennik rozwoju osobistego i samodoskonalenia poprzez doznania rynkowe, pozwalające traderowi odkryć samego siebie i stopniowo eliminować popełniane błędy.