Oscylator Techniczny DeMarker

J2T Trade

Wskaźnik DeMarker, choć dostępny jest tak naprawdę na wszystkich platformach transakcyjnych rynku walutowego, CFD czy giełdowego, nie należy do najpopularniejszych narzędzi wśród inwestorów. Warto jednak poświęcić kilka chwil nawet takim, dość nieoczywistym oscylatorom. W ten sposób można odkryć naprawdę wiele niecodziennych rozwiązań, dzięki którym można zbudować nietypową i oryginalną strategię handlową.

Zbudowanie ciekawego narzędzia przeznaczonego do handlu na rynkach finansowych może przynieść wiele korzyści nie tylko w postaci dobrych sygnałów transakcyjnych, ale może także być to produkt sam w sobie, który będziemy mogli później sprzedać. Zagłębienie się w tajniki narzędzi inwestycyjnych jest więc z pewnością nie tylko zajęciem bardzo rozwijającym, ale także bardzo korzystnym z finansowego punktu widzenia.

Ogromną zaletą DeMarkera jest to, że można wykorzystywać go w zestawie z wieloma innymi wskaźnikami technicznymi, dla których stanowi on doskonałe uzupełnienie. Można go lubić, można uważać też, że nie jest on przydatny (w końcu zależy to od indywidualnego podejścia inwestora), ale na pewno nie można przejść obok niego obojętnie. Jednak decyzję o tym, czy DeMarker jest godny dołączenia do własnego arsenału analitycznego, czy też nie, można podjąć dopiero po jego bardzo dokładnym przeanalizowaniu i przetestowaniu na koncie demonstracyjnym, czy też po przeprowadzeniu tzw. back testów, czyli testów na danych historycznych.

Pamiętaj, że w żadnym wypadku nie można wykorzystywać nieprzetestowanych własnoręcznie narzędzi, wskaźników, strategii czy systemów transakcyjnych od razu na rachunku rzeczywistym. W krótkim czasie doprowadzi to do potężnych strat i rozstania z rynkami finansowymi, zamiast do wymiernych zysków i radości z handlu.

FP Markets

Budowa i działanie wskaźnika DeMarker

Działanie wskaźnika analizy technicznej DeMarker, czyli w skrócie DeM opiera się na porównaniu okresu, w którym rynek osiąga swoje maksimum, z okresem, w którym maksimum osiągnięte zostało poprzednio. W przypadku gdy maksimum aktualnego okresu jest wyższe, niż okresu poprzedniego, wyliczana jest różnica pomiędzy tymi maksimami. Z kolei, w przypadku gdy aktualne maksimum jest mniejsze lub równe maksimum z poprzedniego okresu, zawsze przyjmowana jest wartość zerowa.

Następnie powstałą w ten sposób wartość z określonej liczby okresów sumuje się. Wynik, który otrzymujemy dzielimy z kolei przez tę samą sumę powiększoną o sumę różnicy pomiędzy cenowymi minimami z poprzedniego i aktualnego okresu. W tym przypadku wartość zerową przyjmuje się gdy bieżące minimum cenowe jest większe od tego, które wystąpiło w poprzednim okresie.

Sposób na wyliczenie aktualnej wartości wskaźnika DeMarker przedstawiony jest poniżej.

Najpierw konieczne jest obliczenie wartości DeMax:

jeśli H (i) > H (i – 1) to DeMax = H (i) – H (i – 1), jeśli H (i) =< H (i – 1) to DeMax = 0

Następnie obliczana wartość DeMin:

jeśli L (i) < L (i – 1), to DeMin = L (i – 1) – L (i) , jeśli L (i) >= L (i – 1) to DeMin = 0

Na koniec z kolei obliczana jest wartość całego wskaźnika DeMarker:

DeM = SMA (DeMax, O) / (SMA (DeMax, O) + SMA (DeMin, O))

We wzorze, H (i) — cena maksymalna bieżącego okresu, L (i) — cena minimalna bieżącego okresu, H (i – 1) — cena maksymalna poprzedniego okresu, L (i – 1) — cena minimalna poprzedniego okresu, SMA — simple moving average, czyli prosta średnia krocząca, O — liczba okresów, dla których obliczona została wartość wskaźnika.

Wyglądem wskaźnik DeMarker przypomina wskaźnik RSI. Różnica polega na tym, że on przyjmuje wartości od 0 do 1. Poza tym rejony skrajne również wyznaczone są na poziomie 30 i 70%, czyli przyjmują wartości 0,3 oraz 0,7.


Analityk TechnicznyAnalityk Techniczny radzi:

Oscylator Techniczny DeMarker jest doskonałym narzędziem wspierającym handel. Zarówno ten wskaźnik, jak i ponad 50 innych znajdziesz na platformie transakcyjnej brokera. Zarejestruj się i sprawdź działanie Oscylatora Technicznego DeMarker w praktyce.


Wykorzystanie wskaźnika DeMarker

Sygnały generowane przez wskaźnik DeMarker są identyczne jak te w przypadku wskaźnika Relative Strength Index. W momencie gdy wskaźnik DeMarker przełamuje granicę 0,3, pojawia się zapowiedź odwrócenia trendu na kierunek wzrostowy. Z kolei w czasie, gdy wskaźnik DeMarker wznosi się powyżej wartości 0,7, prawdopodobne staje się odwrócenie ceny w dół.

DeMarker

Zaletą tego narzędzia analizy technicznej jest możliwość wykorzystania na różnych interwałach czasowych w różnych okresach. Jest to realne dzięki temu, że istnieje opcja zmiany liczby okresów, dla których obliczana jest wartość wskaźnika. To czyni go narzędziem bardzo wielofunkcyjnym – możliwe jest dostosowanie go do wszelkich strategii inwestycyjnych.

Istotną kwestią w tym przypadku jest jednak to, że istnieje konieczność osobnego dostosowywania wskaźnika do każdego z instrumentów, okresu czy interwału. Jest to zajęcie z pewnością bardzo pracochłonne, w szczególności wobec tego, że każde ustawienie trzeba z osobna przetestować. Jednak na pewno warto się nieco natrudzić, aby uzyskać po prostu pewniejsze wskazania.

Plusy DeMarker

  • Możliwość szerokiego dostosowania wskaźnika
  • Szybkość reakcji
  • Przejrzystość wskazań

Minusy DeMarker

  • Konieczność przeprowadzenia dużej ilości testów
  • Trudności w dostosowaniu

Nasza ocena: 5/10

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Analityk Techniczny
Przyszłe ruchy cen na rynku akcji, surowców i walut prognozuje wyłącznie na podstawie wykresów. Swoje przekonania opiera na podstawowych założeniach analizy technicznej, które mówią, że rynek dyskontuje wszystko, ceny podlegają trendom, a historia się powtarza. Analizuje zachowanie się cen w przeszłości, formacje techniczne oraz wykorzystuje wskaźniki analizy technicznej, takie jak średnie ruchome czy oscylatory. W swojej analizie całkowicie pomija fundamentalne aspekty inwestowania.