Główne indeksy w USA spadały w tym tygodniu. Nasdaq 100 spadł finalnie o 3,03%. S&P 500 traci w całym tygodniu 2,13 %. Dow Jones 30 obniża swój kurs o 0,78%. Piątek jest dniem wolnym od handlu ze względu na przerwę świąteczną. Rynki wracają w poniedziałek. Czego można się spodziewać po amerykańskich indeksach?
Dane makroekonomiczne obfitowały w całym tygodniu
Tydzień handlowy rozpoczął się od wspólnego przemówienia dwóch członków Rezerwy Federalnej Raphael’a Bostic’a oraz Michelle Bowman. Jak donosi rzecznik Banku Rezerwy Federalnej w Atlancie, podczas spotkania rozmawiano o wyzwaniach związanych z pandemią covid. Dyskutowano o tym, jakie możliwości towarzyszą dynamicznie rozwijającej się gospodarce rejonu Nashville. W poniedziałek odbyły się także największe spadki na indeksach w całym tygodniu. Nasdaq 100 spadł o 2,28%. S&P 500 natomiast straciło w poniedziałek 1,69%. Dow Jones 30 zakończył poniedziałkową sesję z wynikiem -1,19%. Zrzućmy okiem na dalsze dni.
Rekordowa inflacja w USA!
Wtorek był jednak dniem istotniejszych danych. Pojawiły się dane dotyczące inflacji w USA. Wskaźnik CPI znalazł się na rekordowym w marcu poziomie 8,5%. Mimo tego, w wieczornych godzinach handlu, w swoim przemówieniu, członkini Rezerwy Federalnej Lael Brainard podkreśliła, że inflacja bazowa zaczęła spowalniać. Brainard wypowiedziała się również na temat wpływu konfliktu na Ukrainie jako generatora presji inflacyjnej. Presja inflacyjna według Brainard szczególnie widoczna jest w przypadku cen surowców takich jak nikiel czy ropa.
Środowe wzrosty
Kolejny dzień stał pod znakiem publikacji danych związanych z wskaźnikiem PPI. Wyniósł on 1,4% i okazał się być lepszym od prognoz (1,1%).
W środę przemawiał Członek Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej Christopher Waller, który podkreślił, że inflacja w Stanach Zjednoczonych przypuszczalnie osiągnęła szczyt. Waller przekazał w wywiadzie, że w kwestii podaży Rezerwa Federalna nie może zbyt wiele zrobić. Optymistyczny charakter całości wypowiedzi członka rady, uspokoił obawy inwestorów podczas środowej sesji. Ponadto Christopher Waller stwierdził, że działania związane z popytem kreowane przez bank centralny, stanowią możliwość uniknięcia recesji. Tego dnia Nasdaq 100 wzrósł o 1,99%. S&P 500 tymczasem wykonało ruch wzrostowy, kończąc sesję z wynikiem +1,12%. Najstarszy indeks amerykański Dow Jones 30 rośnie o 1,01 %.
Raporty za pierwszy kwartał 2022
Czwartkowa sesja czekała na dane makroekonomiczne dotyczące sprzedaży detalicznej w marcu. Oczekiwano także liczby zadeklarowanych wstępnych bezrobotnych. Oba wyniki okazały się być gorsze niż zakładano. Sprzedaż detaliczna wyniosła 0,5% przy zakładanych 0,6%. W przypadku tzw. „Jobless’ów” liczba wyniosła 185 tysięcy wobec prognozowanych 171 tysięcy.
Kluczową rolę odegrały jednak pojawiające się długo oczekiwane raporty spółek za pierwszy kwartał 2022 roku. Pierwszą publikację wykonała spółka UnitedHealth w ślad, której poszły Wells Fargo, Morgan Stanley oraz Goldman Sachs. W swoim raporcie analitycy Morgan Stanley poinformowali w czwartek, o spadkach przychodów o prawie 6% w pierwszym kwartale 2022 roku. O większym spadku przychodów poinformował Goldman Sachs, albowiem przychody spółki spadły w pierwszym kwartale br. o 27%. Zysk netto firmy był niższy o 42% w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku.
Indeksy na dolnych ograniczeniach
Począwszy od technologicznego indeksu Nasdaq 100, przez indeks S&P 500, a kończąc na Dow Jones 30, omówione zostanie prognozowane zachowanie rynków po przerwie świątecznej. Na wykresie każdego indeksu oznaczona została data (pozioma czerwona kreska) początku trwającego jeszcze obecnego tygodnia.
Nasdaq wychodzi z konsolidacji, co dalej?
W tym tygodniu Nasdaq 100 utworzył zakres konsolidacji pokazany na poniższym wykresie jako obszar od fioletowej do brązowej strefy. Analiza Nasdaqa rozpoczyna się wraz z momentem, w którym indeks znajduje się poniżej dolnego ograniczenia konsolidacji. Ponadto podczas ostatnich godzin handlowych w czwartek rynek wybił zakres ostatniego dołka utworzonego na interwale czasowym H1. Rynek otworzy się dopiero w poniedziałek. Co czeka rynek na najbliższej sesji?
Obecną sytuację, przedstawioną na poniższym wykresie, można rozumieć w dwojaki sposób. Mianowicie pierwszy scenariusz zakłada możliwe jeszcze jedno, niższe zejście względem najniższej ceny czwartkowej. W następnym ruchu będziemy mogli zaobserwować szybki powrót do zakresu ceny 13906. Z tego poziomu indeks szukałby sposobności do wygenerowania silnego impulsu spadkowego sięgającego nawet zakresów docelowych 13850-13820.
Druga możliwość przedstawiona na poniższym wykresie zakłada, podobnie jak w scenariuszu pierwszym, przypuszczalnie jeszcze jedno niższe zejście względem minimum z czwartku. W okolicach zakresu ceny 13846 indeks technologiczny mógłby zebrać siłę popytową i wygenerować impuls wzrostowy powracając do zakresu konsolidacji z tego tygodnia.
Okolice dołka na S&P 500
Podobnie jak Nasdaq, indeks pięciuset największych spółek utworzył zakres konsolidacji pokazany na poniższym wykresie. Indeks S&P 500 znajduje się przy dolnym ograniczeniu konsolidacji. Schematy będą kształtować się bliźniaczo, z niewielkimi różnicami względem przedstawionych wyżej.
Pierwszy scenariusz zakłada możliwość zejścia poniżej ostatniego dołka tzn. przebicia zakresu ceny 4382. Następny ruch polegałby na wykonaniu szybkiego powrót do zakresu konsolidacji. Możliwy ruch został przedstawiony na poniższym wykresie.
W myśl obecnego całokształtu zachowania rynków amerykańskich, przypuszcza się scenariusz spadkowy. Ten scenariusz podobnie jak pierwszy, w początkowej fazie: zakłada możliwość zejścia poniżej ostatniego dołka tzn. przebicia zakresu ceny 4382. Następnie gdy indeks S&P500 powróci do zakresu 4390, będzie testował preferencje inwestorów. Z tego zakresu może zostać wygenerowany silny impuls spadkowy.
Dow Jones wewnątrz konsolidacji
Również najstarszy amerykański indeks utworzył zakres konsolidacji zgodnie z poniższym wykresem. Jednak Dow Jones 30 znajduje się w tzw. pomiędzy strefie, bliżej górnych ograniczeń. Na wykres narzucona została również wykładnicza średnia krocząca (EMA 33). Na najbliższą sesję przewidziane zostały dwa scenariusze.
Pierwsza możliwość zakłada utrzymanie ceny rynkowej powyżej poziomu 34479. W takim przypadku średnia krocząca EMA 33 będzie zbliżać się do zakresu tej ceny, a przebicie jej może świadczyć nada rozpędu wytworzeniu impulsu wzrostowego. Na poniższym wykresie przedstawiony został opisany schemat.
Drugi scenariusz zakłada kontynuacje czwartkowych spadków. Odbyłoby się to na zasadzie impuls-korekta-impuls, gdzie pierwszym ruchem, byłoby podejście do zakresu średniej kroczącej EMA 33, a następnie wygenerowanie impulsu spadkowego.
Zbiorcza konkluzja
W świetle nowego, nadchodzącego po świętach tygodnia handlu należałoby, przede wszystkim obserwować zachowanie rynków. Rynki będą po przerwie. Ponadto uwagę należy zwrócić na pojawiające się raporty spółek i ich wyniki. Jednak mimo to przypuszczam realizację scenariuszy spadkowych na poniedziałkową sesję (18.04).
Nasdaq:
Dlatego też dla Nasdaqa, widzę możliwość realizacji pierwszego scenariusza, zaś cel, w przypadku realizacji, określam na 13850-13820. Poniżej podaję poziomy punktów kierunkowych zaznaczonych na wykresie.
TSR : 14 416
TFR : 14 205
TDP : 13 997
TFS : 13789
TSS : 13583
S&P 500:
Dla S&P 500, skłaniałbym się ku realizacji drugiego scenariusza, celem będzie wówczas 4390-4370. Poniżej podaję poziomy punktów kierunkowych zaznaczonych na wykresie.
TSR : 4 510
TFR : 4 473
TDP : 4 435
TFS : 4 395
TSS : 4 385
Dow Jones 30:
Dla Dow Jones 30, dopuszczam realizację drugiego scenariusza, celem wówczas będzie 34400-34350. Poniżej podaję poziomy punktów kierunkowych zaznaczonych na wykresie.
TSR : 34 903
TFR : 34 691
TDP : 34 479
TFS : 34 267
TSS : 34 055
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!