Środowa sesja dla głównych amerykańskich indeksów pokazała siłę popytową. Pomimo wtorkowych informacji o nowym poziomie inflacji, członkowie Rezerwy Federalnej łagodzą w swoich przemówieniach obawę inwestorów, twierdząc, że inflacja w USA nie będzie rosła w takim tempie jak dotychczas. Dane makroekonomiczne również zrobiły swoje. Wskaźnik PPI wyniósł 1,4% i okazał się być lepszym od prognoz (1,1%). Czy indeks S&P 500 to wykorzysta?
Czy czwartkowe dane okażą się również lepsze?
Podczas czwartkowej sesji czeka nas wysyp danych zza oceanu. Już w godzinach pre-marketowych można się spodziewać przede wszystkim liczby tzw. „Jobless’ów”. Chodzi bowiem o liczbę wstępnie zadeklarowanych bezrobotnych, która w optymistycznym scenariuszu może być dodatkową siłą dla indeksu. Indeks czeka również informacja o bazowej sprzedaży detalicznej za marzec, wobec której oczekuje się znacznego wzrostu względem poprzedniego miesiąca. W wieczornych godzinach handlu należy pamiętać o przemówieniach członków Rezerwy Federalnej.
Podejście intraday: Kontynuacja wzrostów
Indeks S&P 500 podczas środowej jeszcze w godzinach sesji europejskiej oraz pre-marketowych schodził do istotnych zakresów ostatnich dołków (4389-4396) gdzie zakres ten został dokładnie przetestowany. Wygenerowany został z tej strefy impuls wzrostowy, wyłamujący zakres ustanowionego wówczas ostatniego szczytu (4435), który dla obecnej sesji ma szczególną wymowę z racji ustanowienia w tym punkcie, intraday’owej sekwencji wzrostowej. Również zaznaczony kolorem czarnym prostokąt jest dla dzisiejszej sesji wyznacznikiem możliwości kierunku. Jest to zakres około 4430-4440, gdzie należy zwrócić uwagę na przypadający zakres średniej kroczącej SMA 88, co potwierdzać może chęć wygenerowania z tamtych okolic następnego impulsu wzrostowego. Zejście do tzw. box’a tworzy potencjalne dwa scenariusze ruchu indeksu.
I scenariusz
W tym scenariuszu rynek schodzi do wewnątrz oznaczonego box’a, gdzie utrzymuje cenę na poziomie kilku punktowego zbliżenia do ceny 4435. Wówczas będzie znajdowała się tam również średnia krocząca, po której wyłamaniu oraz re-teście jej górnego ograniczenia nastąpi znaczący ruch wzrostowy sięgający zakresu 4467-4475.
II scenariusz
Jest to scenariusz zbliżony do pierwszego, jednak uwzględniający możliwość szybkiego zejścia do box’a w godzinach otwarcia rynku w USA. Wówczas, należałoby poczekać na ewentualne odwiedzenie rejonów dolnego ograniczenia box’a – 4430 z ewentualnym jego wyłamaniem. Gdyby tak się stało, rynek jednym ruchem może powrócić powyżej 4430, gdzie stabilizując cenę, możliwym będzie szukanie pretekstu do wyjścia górą oraz zaliczenia zakresu 4466.
W przypadku jednak, gdy indeks S&P 500 podczas czwartkowej sesji nie będzie wstanie utrzymać się w opisanych zakresach, a także nie będzie widoczna chęć szybkiego powrotu powyżej 4430, celem dla sesji może być po raz kolejny cena 4395.
Podejście swing: Trwanie w konsolidacji
W tym podejściu analizę przeprowadza się na wyższym interwale czasowym, względem stylu intraday. Wykorzystuje się interwał czasowy od H4 do W1. Dzięki temu zauważyć można szerszy kontekst rynkowy.
Na załączonym wykresie oznaczone zostały trzy istotne poziomy pozwalające na odnalezienie się w całej sytuacji na rynku. Indeks znajduje się w zakresie znaczącej konsolidacji 4158-4588, gdyż między innymi od początku lutego cena oscyluje w tym zakresie. W tym momencie rynek znajduje się powyżej zakresu ceny 4391-4407 (box oznaczony kolorem zielonym). Jest to zakres zbadanej kilkukrotnie przez rynek sekwencji, a ze względu na oscylowanie ceny powyżej tego zakresu świadczyć to może na korzyść pozycji długich i ruchu wzrostowego. Ponadto rynek wykonał re-test tego zakresu.
Wspomóc rynek w dojściu do górnych ograniczeń może dopasowana do kształtu wykresu średnia krocząca SMA 55. Jej przełamanie, a następnie utrzymanie ceny powyżej jej zakresu, przypieczętuje chęć dojścia do zakresu 4573-4595. Gdyby jednak rynek chciał ponownie odwiedzić zakres 4391-4407, można spodziewać się wygenerowania kolejnego impulsu wzrostowego, dopóki cena będzie trzymała się w tym zakresie.
Zbiorcza konkluzja
Dla indeksu S&P 500 w podejściu intraday’owym przypuszcza się ruch wzrostowy na czwartkową sesję. Cel w przypadku realizacji kształtowałby się na zakres 4467-4475 lub wyżej.
W podejściu średnio- i długoterminowym, rynek potwierdził ruch i należałoby obserwować na dojście do górnych ograniczeń.
Wyznaczone poziomy:
TSR: 4510
TFR: 4473
TDP: 4435
TFS: 4395
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!