Nasdaq rośnie o 2,15%. Indeks Nasdaq z 400 punktowym ruchem.

455
J2T Trade

Indeks Nasdaq kończy poniedziałkową sesję ze wzrostem o 2,15%. Nasdaq od najniższego punkt podczas wczorajszej sesji wykonał prawie 400 punktowy ruch. Spójrzmy zatem na obecną sytuację. 

Nasdaq już dawno tak nie wzrósł

Ostatni raz wzrost powyżej 2% na Nasdaq’u odbył się 4 kwietnia br. Po ostatnim tygodniu strat amerykański indeks technologiczny we wtorek (19.04 ) odnotowuje udaną „zieloną” sesję. W znacznym stopniu przyczyniła się do tego spółka Intuitive Surgical. Zamknęła ona wczorajszą sesję z wynikiem 6,70%.

Impetowi wzrostowemu na rynku towarzyszyła również informacja o wzroście rentowności 10-letnich obligacji skarbowych. Okazało się bowiem, że wzrosły one powyżej poziomu 2,9%, który nie był widoczny od kilku lat.

Rynki amerykańskie oczekują na dane makroekonomiczne

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na pojawiające się dane już na sesji amerykańskiej. O godzinie 16:00 zostaną podane dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym. Analitycy przewidują spadek liczby sprzedaży względem poprzedniego badanego okresu. Pół godziny później, bowiem o 16:30 przemawiać będzie członek Rezerwy Federalnej. W godzinach wieczornych zostanie opublikowana tzw. Beżowa Księga. Jest to raport wydawany około dwóch tygodni przed posiedzeniem Rezerwy Federalnej w USA. Podczas tych spotkań omówione zostaną sprawy związane z polityką monetarną.

FP Markets

Kolejne raporty spółek

We wczorajszej analizie pisałem o publikacji raportu giganta branży VOD – Netflix’a. Faktycznie po zamknięciu sesji spółka opublikowała swoje wyniki. Jak donosi CNBC*, spółka poinformowała o utracie 200 tys. abonentów w pierwszym kwartale br. Jest to pierwszy spadek liczby płatnych użytkowników od przeszło 11 lat. Według CNBC spółka napisała list do akcjonariuszy, w którym poinformowała o przychodach w następujący sposób: „Nasz wzrost przychodów uległ znacznemu spowolnieniu”. Analitycy szacowali, że przychody wyniosą ok. 7,94 mld dolarów, jednak wyniosły 7,87 mld dolarów. Wzrósł jednak wskaźnik EPS i wynosi on obecnie 3,53. Czym jest wskaźnik EPS wytłumaczyłem, w artykule o wynikach spółek z indeksu S&P 500.

Po dzisiejszej sesji opublikowany zostanie raport spółki z branży motoryzacyjnej. Mowa jest o Tesli, której prezesem jest Elon Musk. Na wyniki tej spółki czeka znaczne grono, zarówno sympatyków oraz krytyków spółki, a także osoby prezesa.

Jak kształtuje się analiza techniczna Nasdaqa?

Podczas analizy na wczorajszą sesję, zakładałem realizację scenariusza wzrostowego. Cel określiłem na zakres ceny 14300-143500 lub wyższy. Rynek wykonał wzrost do maksymalnej ceny – 14240. Zakresy wyznaczanych przeze mnie poziomów, nie uległy zmianie, jedynie dodałem trzeci opór i trzecie wsparcie dla dzisiejszej sesji.

Na ten moment kluczowe jest, pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, jeżeli indeks Nasdaq, chciałby dalej kontynuować wzrosty zakres ceny na poziomie 14000, musi zostać utrzymany. Ten zakres oznaczyłem na wykresie fioletowym prostokątem. Warto będzie zwrócić dodatkowo uwagę na to, co wydarzy się podczas sesji europejskiej oraz w samym pre-markecie. Gdyby struktura się nie zmieniała w tym czasie, można przypuszczać dwa scenariusze wzrostowe.

I scenariusz

Scenariusz pierwszy indeks Nasdaq 100 20.04.2022

Zakładając, że zostaną spełnione dwa powyższe warunki, rynek może osiągnąć cel, który wyznaczyłem wczoraj, mianowicie rejony zakresu ceny 14300-14350 bądź wyższe. W tym przypadku rynek mógłby wykonać ruch wzrostowy, po utrzymaniu strefy 14050-14080 (oznaczone czarnym prostokątem, gdzie wewnątrz znajduje się przerywana fioletowa linia).

II scenariusz

Scenariusz drugiindeks Nasdaq 100 20.04.2022

Ten scenariusz zakłada możliwość zejścia właśnie do wspomnianego wyżej zakresu ceny, który oznaczyłem fioletowym prostokątem. Rynek mógłby chcieć w tym miejscu poszukać potencjalnej siły popytowej, skąd osiągnąłby zakładany cel 14300-143500 lub wyżej.

Jest jednak jedno „ale”

Raporty spółek, nie są dla wszystkich tak kolorowe, jak zakładano. Dodatkowo ciągle z tyłu głowy inwestorzy mają na uwadze konflikt zbrojny na Ukrainie. Należy obserwować jak zachowa się rynek podczas dzisiejszej sesji oraz, który z wypisanych scenariuszy się zrealizuje. Gdyby jednak przeważała presja podażowa, i zakres 14 000 nie zostanie utrzymany, możemy doświadczyć powtórki powrotu do przedwczorajszych dołków (z 18.04).

Konkluzja

Nasdaq ma szansę kontynuować ruch wzrostowy. Należy obserwować, który ze scenariuszy się zrealizuje. Chciałbym zobaczyć realizację scenariusza pierwszego. Poniżej podaje poziomy wyznaczanych przez mnie punktów.

TTR : 14 627

TSR : 14 416

TFR : 14 205

TDP : 13 997

TFS : 13 786

TSS : 13 583

TFS :  13 371

*Źródło : CNBC

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.