Nasdaq poniżej dolnych ograniczeń. Możliwe rozwiązanie.

Index Nasdaq
J2T Trade

Podczas poniedziałkowej sesji amerykański indeks technologiczny urósł finalnie o 0,13%. Sesja amerykańska minęła w oczekiwaniu na informację dotyczącą wzrostu rentowności obligacji skarbowych. W tym tygodniu swoje raporty opublikują także niektóre spółki wchodzące w skład indeksu technologicznego.

Kalendarz makroekonomiczny

Na dzisiejszą, wtorkową sesję przewidziane zostały następujące informacje. W godzinach pre-marketowych oczekuje się na dane dotyczące ilości wydanych zezwoleń na budowę w marcu. Analitycy prognozują, że liczba zezwoleń wyniesie mniej niż w poprzednim analizowanym okresie. Warto będzie pamiętać o publikacji tych danych, gdyż mogą one dodatkowo przyczynić się do wzrostu zmienności w godzinach pre-marketowych.

Raporty spółek za Q1 2022

W dniu dzisiejszym publikacji swoich raportów dokona szereg spółek notowanych na amerykańskich indeksach. Będą to raporty finansowe za pierwszy kwartał br. Po dzisiejszej sesji swój raport udostępni gigant branży VOD – Netflix. Netflix jest jedną ze spółek wchodzącą w skład indeksu Nasdaq 100.

Wypełnienie schematu

W analizie rynków amerykańskich na wczorajszą sesję, rozpisałem dwa scenariusze dla Nasdaqa. Określony został wówczas cel przypadający na zakres ceny 13850-13820. Amerykański indeks technologiczny, wypełnił zejście jednak postanowił dotrzeć do jeszcze niższych rejonów – do bliskich okolic ceny 13740. Na moment pisania tego artykułu rynek ponownie znajduje się poniżej dolnych ograniczeń, wyznaczonych na potrzebę wczorajszej analizy. Spójrzmy zatem, jak kształtuje się sytuacja techniczna.

FP Markets

Rynek pod lupą spojrzenia technicznego

Zakresy na dzisiejszą sesję wypadają bardzo podobnie do zakresów podawanych na wczorajszą sesję. Czerwonym prostokątem został oznaczony zakres tzw. dolnych ograniczeń z poprzednich sesji. Pozostawiłem go, ponieważ w dniu dzisiejszym, w godzinach sesji azjatyckiej rynek utrzymywał się powyżej tego zakresu.

W tym momencie, zgodnie z przedstawionym niżej wykresem znajdujemy się poniżej tej strefy. Kluczowym na ten moment jest, nie wybijanie zakresu okolic ostatniego dołka, utworzonego podczas poniedziałkowej sesji. Cena sięgnęła najniżej okolic ceny 13740. Gdyby tak się stało, że rynek nie będzie wykazywał silnej presji podażowej, i będzie skory tworzyć wyższy dołek względem poprzedniego, będzie można przyjrzeć się dwóm przypuszczalnym scenariuszom.

I scenariusz

Zgodnie z powyższymi warunkami, gdyby tak się wydarzyło, rynek mógłby wykonać ruch w kierunku północnym. W tym przypadku, zakłada się przebicie zakresu czerwonej strefy, w trakcie sesji amerykańskiej i utrzymywanie się ceny rynkowej powyżej niego.

II scenariusz

Ta możliwość zakłada, podobnie jak pierwsza ruch wzrostowy. W tym przypadku jednak dobrze by było, gdyby rynek jednym impulsem dotarł do zakresów ostatnich lokalnych szczytów tzn. okolic strefy 14020. Wówczas będzie można określić przypuszczalny zasięg docelowy na rejony 14300-14350 lub wyższe.

A co gdyby ? No właśnie III scenariusz

No właśnie, co gdyby jednak rynek nie spełnił założeń, o niewyłamywaniu ostatniego dołka. Możliwym będzie wówczas zejście w jego okolice i testowanie jeszcze niższych zakresów. W tym przypadku rynek może chcieć zmierzać w późniejszym ruchu do zakresu ceny 13583.

Konkluzja

Nasdaq znajduje się w okolicach dołka. Należy obserwować, który ze scenariuszy się ziści. Przypuszczam, że indeks podejmie się realizacji scenariusza drugiego. Poniżej podaję poziomy punktów zaznaczonych na wykresie.

TSR : 14 416

TFR : 14 205

TDP : 13 997

TFS : 13 785

TSS : 13 583

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.