Nasdaq 100 zaakcentował wzrost. Nasdaq 100 wzrósł o 2,75%.

275
J2T Trade

Czwartkową sesję indeks Nasdaq 100 zakończył z wynikiem wzrostowym wynoszącym 2,75%. Jednocześnie przy tym Nasdaq 100 odrabia straty z poprzednich sesji. Indeks Nasdaq 100 wchodzi w ostatnią sesję handlową z zapasem wzrostowym. Czy w piątek amerykański indeks Nasdaq 100 również wzrośnie?

Nasdaq 100 akcentuje wzrost

Podczas wczorajszej sesji handlowej amerykański indeks Nasdaq 100 wzrósł o 2,75%. Podwyższyło to notowania amerykańskiego indeksu giełdowego o blisko 350 punktów. Czwartkową sesją indeks Nasdaq 100 odrobił straty utworzone w poprzednich sesjach. W piątkową sesję Nasdaq 100 wchodzi z tygodniową „nadwyżką wyniku”. Mowa jest o obecnym wyniku indeksu w ujęciu tego tygodnia. Amerykański indeks technologiczny ma na tę chwilę dodani wynik.

Spółki zyskują

Wczoraj na indeksie dominowała spółka Datadog. Odznaczyła się ona największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100. Spółka zwiększyła swoją wycenę o 12,90%. Jedynie dwie spółki zakończyły sesję ze zmiennością powyżej 10%. Warto dodać, że zdecydowana większość komponentów zaliczanych do indeksu Nasdaq 100 zakończyło sesję zyskując. Podczas czwartkowej sesji jedynie 9 spółek zakończyło sesję tracąc. Co ciekawe spółka Regeneron Pharma wiodła prym wśród spółek spadkowych. Regeneron Pharma straciła wczoraj 4,28%. Powyższe zdeterminowało również wczorajszy wzrost.

Odpływ kapitału

W tym tygodniu inwestorzy mogą zaobserwować spadek obrotów. Wczorajsza wielkość obrotów można również zaliczyć do jednej z najniższych w ostatnim czasie. Jest to już kolejna sesja ze znacznym zmniejszeniem obrotów.

FP Markets

FED na pierwszym planie

W dalszym ciągu głównym tematem w Stanach Zjednoczonych jest kwestia dotycząca podwyżki stóp procentowych. Natężenie wypowiedzi decydentów związane jest z najbliższym posiedzeniem Rezerwy Federalnej. Wczoraj przemawiała m.in. Wiceprzewodnicząca Rezerwy Federalnej, Lael Brainard. Brainard po raz kolejny opowiedziała się za podwyżką stóp procentowych na dwóch najbliższych posiedzeniach w czerwcu i lipcu. Inwestorzy z uwagą śledzą każde wystąpienie decydentów FED, reagując później na głównych amerykańskich indeksach.

Problemy w Azji

Wczoraj przy okazji analizy indeksu S&P 500 wspominałem o narastających napięciach na linii Pekin-Waszyngton. Dziś rano natomiast członek administracji Białego Domu poinformował, że ani Chiny ani Rosja nie zamierzają współpracować z USA w sprawie Korei Północnej. Biały Dom podał, że w interesie mocarstw azjatyckich powinno być doprowadzenie do denuklearyzacji półwyspu koreańskiego.

Punkt widzenia – rynek w konsolidacji

W czwartek indeks Nasdaq 100 podjął się realizacji dwóch scenariuszy. W scenariuszu spadkowym podczas wczorajszej analizy wskazywałem: „Ruch spadkowy mógłby dziś się odbyć na następującej zasadzie. Rynek w godzinach sesji europejskiej i godzin pre-marektu podchodzić będzie do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Rynek może wówczas na jej zakresie utworzyć opór. W trakcie sesji amerykańskiej może odbyć się zejście poniżej poziomu strefy wsparcia”. Rynek dokładnie taki ruch wykonał. W sekcji ,,Konkluzja” opisałem: ,,Zakładam, że podczas dzisiejszej sesji indeks Nasdaq 100 podejmie się realizacji scenariusza spadkowego”. Tak również się stało, ponieważ rynek po zejściu poniżej strefy wsparcia szybkim ruchem powrócił powyżej niego. I wygenerował ruch wzrostowy, który opisany był w scenariuszu wzrostowym.

Obecnie rynek oscyluje powyżej ceny 12 840. Ponownie wyznaczane przeze mnie poziomy nie ulegają zmianie. Na dzisiejszą sesję zostały przewidziane dwa scenariusze.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś amerykański indeks technologiczny może kontynuować wczorajszy stosunkowo mocny ruch wzrostowy. Rynek może jednak przed sesją amerykańską wykazywać chęć zejścia w okolice średniej kroczącej SMA 55. Kluczowym założeniem dla wzrostów jest brak wyłamania zakresu tej średniej. Rynkowi we wzrostach może pomóc re-test poziomu TFR. Rynek po przetestowaniu od góry poziomu TFR może kontynuować ruch wzrostowy z celem na 13 000-13 100.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 03.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Rynek może jednak najpierw wykonać ruch wzrostowy. Dobrze byłoby, aby był on silny i przebił zakres ostatnio utworzonych szczytów. Na poziomie 13 000 inicjatywę może przejąć siła podażowa, która może zepchnąć rynek do poziomu 12 750.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 03.06.2022

Konkluzja

Wczorajsza sesja należała do tych ciekawszych. Dziś przyglądać się będę, jak rynek będzie zachowywać się już podczas sesji europejskiej i godzin pre-marketu. Być może już w tych godzinach będą realizowane pierwsze założenia. Przypuszczam, że dziś zrealizuje się scenariusz wzrostowy. Jednak obserwować będę również strefy podane w scenariuszu spadkowym. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TTR : 13 221

TSR : 12 995

TFR : 12 772

TDP : 12 539

TFS : 12 309

TSS : 12 089

TTS : 11 872

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.