Treść Beżowej Księgi znana! Indeks Nasdaq 100 spadł 0,74%. 

304
Index Nasdaq
J2T Trade

Wczorajszą sesję handlową indeks Nasdaq 100 zakończył spadkiem notowań o 0,74%. Indeks ponownie traci w nowym tygodniu. W środę opublikowana została najnowsza Beżowa Księga. Jak wygląda analiza amerykańskiego indeksu technologicznego na czwartkową sesję handlową? 

Nasdaq 100 poniżej 1% straty 

W środę indeks Nasdaq 100 zakończył sesję ze spadkiem. Finalnie indeks Nasdaq 100 obniżył kurs swoich notowań o 0,74%. Przekłada się to na ruch rzędu blisko 100 punktów. Jest to kolejna sesja w tym tygodniu zakończona zmianą ceny poniżej 1%. Warto podkreślić, że podczas wczorajszej sesji na amerykańskim indeksie odnotowano najniższy od kwietnia obrót. 

Spokojnie wśród spółek

Wszystkie spółki stanowiące indeks giełdowy Nasdaq 100 odznaczyły się wczoraj relatywnie niską zmiennością. Największą zmianę kursu swoich akcji zanotowała spółka IDEXX Labs. Straciła ona wczoraj zaledwie 5,62%. Większa liczba komponentów rzeczywiście wczoraj straciła, co przyczyniło się do spadku całego indeksu. 

Publikacja Beżowej Księgi 

Rezerwa Federalna opublikowała wczoraj swoją Beżową Księgę. Zgromadzone dane z okręgów trafiają do dyrektorów Banków Rezerwy Federalnej. Co prawda jest to raport wstępny dotyczący kondycji dwunastu różnych okręgów. Beżowa Księga wstępnie obrazuje jednak jak całościowo, wygląda sytuacja gospodarcza w różnych okręgach. 

FP Markets

Głosy z FED 

Stopy procentowe należy podnieść 

Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Richmond, Thomas Barkin udzielił wczoraj wywiadu w stacji Fox. Barkin powiedział, że jak na razie nie ma oznak recesji w danych gospodarczych dotyczących Stanów Zjednoczonych. Jak donosi Fox Business* Barkin dodał, że polityka monetarna powinna zostać znormalizowana, a zmniejszenie ilości aktywów, które posiada Rezerwa Federalna, pomogłoby w jej zacieśnieniu. Kończąc Prezes Banku w Richmond powiedział, że popyt konsumencki jest na tyle silny, że stopy procentowe koniecznie należy podnosić. 

Problemy z inflacją zajmą lata? 

Podczas jednej z konferencji o tematyce ekonomicznej, przemawiał Prezes Banku Rezerwy Federalnej w St.Lous, James Bullard. Bullard zaznaczył, że sytuacja inflacyjna zbliżona jest do tej z lat 70. XX wieku. Bullard dodał, że wówczas Rezerwie Federalnej zwalczenie inflacji zajęło lata. Prezes Banku w St. Louis ostrzegł, że konsekwencje gospodarcze związane m.in. z wojną na Ukrainie nie są do końca znane. 

Pomoc dla Ukrainy 

Dziś w godzinach porannych oświadczenie wydała Minister Spraw Zagranicznych Rosji, Maria Zakharova. W oświadczeniu podano, że kraje zachodnie pomagając Ukrainie, prowokują Rosję. Wymowne słowa Zakharov’ej odnoszą się głównie do ostatnich słów Joe Bidena, który co prawda nie wyślę broni dalekiego zasięgu, jednak zostanie udzieloną pomoc w wysokości blisko 700 mln dolarów. 

COO opuszcza Meta Platforms 

Wczoraj Chief Operating Oficer (COO) Sheryl Sandberg ogłosiła, że opuści spółkę Meta Platforms. Sandberg sprawowała ten urząd 14 lat. Rzeczywisty powód odejścia nie jest znany. Spółka podała mediom informacje, że nowy COO został już wybrany.  

Punkt widzenia – Nasdaq 100 ze sporym ruchem 

Na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Pomimo tego, że indeks Nasdaq 100 zamknął sesję z niewielką zmianą ceny, indeks wykonał ponad 300 punktowy ruch. Rynek podjął się realizacji scenariusza spadkowego wskazywanego we wczorajszej analizie indeksu Nasdaq 100. W środę założenie dotyczyło: „Respektowany był wczoraj poziom TFR. Stanowił on opór, który skutecznie utrzymywał rynek poniżej niego. Dziś ponownie poziom TFR może stanowić o sile podażowej na tym zakresie. Gdyby rynek nie wyłamywał TFR, celem będzie powrót do zielonej strefy (12 510-12 540)”. 

Obecnie rynek znajduje się powyżej strefy wsparcia (12 510-12 540). Na dzisiejszą sesję przewidziane zostały dwa scenariusze. Wyznaczane przeze mnie poziomy nie ulegają dziś zmianie. 

Scenariusz główny – spadkowy

Dziś bliżej opiszę scenariusz spadkowy. Ruch spadkowy mógłby dziś się odbyć na następującej zasadzie. Rynek w godzinach sesji europejskiej i godzin pre-marektu podchodzić będzie do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Rynek może wówczas na jej zakresie utworzyć opór. W trakcie sesji amerykańskiej może odbyć się zejście poniżej poziomu strefy wsparcia. 

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 02.06.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy 

Kluczowym założeniem dla scenariusza wzrostowego jest brak wybicia poziomu wsparcia – czyli strefy 12 510-12 540. Rynek może jedynie nadbijać tę strefę. Z jej zakresu może zostać wygenerowany ruch wzrostowy sięgający poziomu 12 700-12 750. 

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 02.06.2022

Konkluzja

Powyżej zostały opisane scenariusze na dzisiejszą sesję. Dziś, jak na co dzień warto będzie zwrócić uwagę, jak zachowa się rynek w godzinach sesji europejskiej i pre-marketu. Już w tym czasie amerykański indeks może pokazać, któryś z opisanych wyżej ruchów. Zakładam, że podczas dzisiejszej sesji indeks Nasdaq 100 podejmie się realizacji scenariusza spadkowego. Jednak uważam, że rynek po zejściu poniżej strefy wsparcia, może silnym impulsem powrócić powyżej niego. Obserwować będę jednak zachowanie rynku na wszystkich wypisanych w scenariuszach poziomach. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TTR : 13 221

TSR : 12 995

TFR : 12 772

TDP : 12 539

TFS : 12 309

TSS : 12 089

TTS : 11 872

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.