Nasdaq 100 stracił 1,44% w piątek. Co pokaże indeks teraz?

98
J2T Trade

Amerykański indeks giełdowy Nasdaq 100 zakończył ostatnią sesję na minusie. Technologiczny Nasdaq 100 stracił w zeszły piątek 1,44%. Wczoraj, w poniedziałek 5 września w USA obchodzone było Święto Pracy. Z tego powodu giełda była zamknięta. Dziś powraca handel na amerykańskim parkiecie. Co pokaże teraz Nasdaq 100?

Trzeci stratny tydzień z rzędu

Piątkowa sesja, 2 września zakończyła się na negatywnym terytorium. Jeden z głównych indeksów ze Stanów Zjednoczonych – Nasdaq 100 stracił wówczas 1,44%. Piątkowa sesja handlowa była zarazem czwartą spadkową sesją w ubiegłym tygodniu (29.08-02.09). W ogólnym, tygodniowym rozrachunku Nasdaq 100 obniżył kurs swoich notowań o 4,02%. Miniony tydzień był jednocześnie trzecim z rzędu zakończonym stratą.

Zaskoczenie na indeksie

Indeks w piątek, 2 września pod względem zmienności zdominowała spółka Lululemon Athletica. Akcje spółki wzrosły o 6,70%, zaskakując tym samym pozostałe komponenty indeksu Nasdaq 100. Również wysoką zmianę ceny zanotowało przedsiębiorstwo Okta. Notowania tej spółki wzrosły z kolei o 6,65%. Poza tymi spółkami jeszcze siedem innych zyskało. Przeważającą większość indeksu technologicznego stanowiły zatem komponenty stratne. Na ich czele stanęła firma Regeneron Pharma, notując obniżkę rzędu 3,33%.

Nowy tydzień

W tym tygodniu pełen handel rozpoczyna się od dziś, wtorku 6 września. Wczoraj obchodzone było jedno z ważniejszych świąt w Stanach Zjednoczonych – Dzień Pracy. Więcej o charakterze tego święta napisaliśmy w osobnym artykule. Tak naprawdę to dziś rozpoczyna się nowy tydzień handlowy.

FP Markets

Punkt widzenia – indeks wypełnia część podejścia

W ubiegły piątek, 2 września indeks Nasdaq 100 podjął się częściowej realizacji scenariusza głównego. Wówczas ruch wzrostowy został opisany następująco: „Dziś wiele zależeć może od zachowania ceny wobec zakresu średniej kroczącej SMA 55. Jeżeli średnia zostanie przełamana, rynek otworzyć może sobie drogę do wyższych zakresów. Wygenerowany z obszaru średniej ruch kontynuowany ma szansę być w myśl zasady impuls-korekta-impuls. Potencjalnym celem dla rynku będzie 12 500”.

Rzeczywiście rynek w piątek przed sesją przełamał zakres średniej kroczącej, z jej okolic generując ruch wzrostowy. Ponadto w trakcie samej sesji cena zbadała od góry średnią kroczącą SMA 55. Najwyżej cena dotarła w okolice 12 460. Tym samym znaczna część ruchu opisana w piątkowym podejściu została wykonana.

Jednak po osiągnięciu wspomnianego poziomu 12 460 rynek rozpoczął mocną przecenę. Aktualnie indeks Nasdaq 100 oscyluje w strefie pomiędzy poziomem TFS a średnią.

Scenariusz główny – spadkowy

Z uwagi na zachowanie rynku w ostatnim czasie, to projekcja spadkowa wydaję się tą bardziej prawdopodobną. Warto będzie zwrócić uwagę, jak zachowa się cena w strefie pomiędzy poziomem TFS a średnią. Ten obszar ma szansę stanowić dziś opór dla rynku i z tego miejsca wygenerowane zostać może zejście w stronę wrześniowych dołków. Potencjalnym targetem w najbliższych godzinach są okolice 11 900.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 06.09.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Może jednak wydarzyć się tak, że kluczowa na dziś strefa (poziom TFS – średnia) stanowić będzie miejsce zebrania siły popytowej. Patrząc z perspektywy intraday (dziennej), rynek ma szansę odreagować. Celem wówczas będzie mógł być pełen poziom 12 300.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 06.09.2022

Konkluzja

Rozpoczyna się nowy, niepełny tydzień dla rynków akcji zza oceanem. Na rynkach akcyjnych trwa obawa spowodowana sytuacją gospodarczą na świecie. Czy negatywne nastawienie będzie towarzyszyć inwestorom również w tym tygodniu? Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 06.09.2022.

TTR : 13 281

TSR : 13 055

TFR : 12 832

TDP : 12 600

TFS : 12 373

TSS : 12 149

TTS : 11 932

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.