Nasdaq 100 bez zmian w czwartek. Bostic ponownie przemawiał.

122
Index Nasdaq
J2T Trade

Główne rynki akcji w USA kończyły pozytywnie czwartkową sesję. Amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 natomiast pozostał bez zmian w czwartek. Wczoraj kolejny raz w ostatnim czasie przemawiał Raphael Bostic. Tym razem prezes Fed z Atlanty występował na jednej z uczelni.

Jedyny z głównych indeksów

Główne indeksy giełdowe z Wall Street kończyły czwartek zyskami. Jako jedyny spośród trzech głównych indeksów, Nasdaq 100 nie wykazał zmiany ceny. Notowania Nasdaq’a pozostały bez zmian, jak wykazało zamknięcie sesji w Stanach Zjednoczonych.

Akcje spółki Okta tracą 33,70%

Spoglądając już wewnątrz indeksu technologicznego, w oczy rzuca się wczorajszy wynik spółki Okta. Akcje tego przedsiębiorstwa spadły aż o 33,7%. Jak donoszą amerykańskie media, spółka już jakiś czas pokonuje różnego rodzaju przeszkody. Firma przyznała ostatnio, że ma aktualnie problem z integracją firmy, którą przejęła ponad rok temu.

Za wzrostami opowiedziało się w czwartek nieco mniej składowych Nasdaq’a 100. Na czele zyskownych komponentów stanęła spółka Moderna. Kurs akcji Moderny wzrósł o 5,05%.

FP Markets

Uwaga zwrócona na komentarze Bostica

W ostatnim czasie szczególnie sporo wypowiada się jeden członek Rezerwy Federalnej – Rafael Bostic. Uwaga mediów zwrócona jest na komentarze Bostica, czyli prezesa Fed z Atlanty. Wczoraj bankier powiedział, że Fed musi skłonić gospodarkę USA do spowolnienia. Bostic ostrzegł, że rynki mogą spodziewać się kolejnych podwyżek stóp procentowych w nadchodzących miesiącach.

Punkt widzenia – rozegranie dwóch scenariuszy

Podczas wczorajszej analizy indeksu Nasdaq 100 rozpisane zostały dwie projekcje na czwartkową sesję. Rynek rozegrał dwa scenariusze. Ruch spadkowy wyglądać miał następująco: „Odwiedzenie niższych zakresów podczas czwartkowej sesji utożsamiać można z następującymi warunkami. Oscylowanie podczas sesji poniżej poziomu 12 150 stanowić będzie podstawę do spadku. Wówczas każdorazowe odbijanie się od dołu od wspomnianego zakresu (TSS) determinować będzie zejście w stronę pełnego poziomu 12 000”. Rzeczywiście cena oscylowała poniżej poziomu TFS i wykonała dwukrotny re-test tego zakresu przed zejściem w stronę wskazywanego targetu. Notowania sięgnęły bliskich okolic 12 000.

W godzinach wieczornych, około 20 amerykański indeks powrócił powyżej poziomu TFS. Powrót do tego obszaru pozwalał na nowo myśleć o scenariuszu wzrostowym. Założenia dla niego brzmiały: „Rynek trwa w zależności spadkowej, jednak schemat wzrostowy ma szansę zostać dziś zrealizowany. Podejście wyglądać może następująco. Dopóki utrzymywane są okolice poziomu TSS, czyli 12 150, siła popytowa ma potencjał generowania wzrostów do zakresu średniej kroczącej SMA 55. To w dalszym ciągu średnia stanowi opór dla rynku i ten może chcieć ją badać”. Weryfikując ten scenariusz z kolei rzeczywiście siła popytowa się pobudziła w okolicach TFS i zaprowadziła cenę do zakresu średniej. Obecnie to właśnie na zakresie średniej znajduje się rynek.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś wiele zależeć może od zachowania ceny wobec zakresu średniej kroczącej SMA 55. Jeżeli średnia zostanie przełamana, rynek otworzyć może sobie drogę do wyższych zakresów. Wygenerowany z obszaru średniej ruch kontynuowany ma szansę być w myśl zasady impuls-korekta-impuls. Potencjalnym celem dla rynku będzie 12 500.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 02.09.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak jak na razie zakres średniej kroczącej stanowi opór dla tego rynku. Dopóki cena nie przebije i nie utrzyma się powyżej zakresu średniej, zejście pozostaje w grze. Rynek cofnąć ma szansę nawet do wczorajszych dołków.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 02.09.2022

Konkluzja

Dziś w pre-markecie opublikowane zostaną niesłychanie ważne dane dotyczące gospodarki USA – odczyt stopy inflacji. Taka sytuacja pozwala sądzić, że rynek zareaguje gwałtownie już po 14:30. Warto będzie zatem obserwować, jak zachowa się już w tym czasie amerykański indeks. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 02.09.2022

TTR : 13 281

TSR : 13 055

TFR : 12 832

TDP : 12 600

TFS : 12 373

TSS : 12 149

TTS : 11 932

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.