Święto Pracy w USA. Jak wyglądają obchody Dnia Pracy?

70
J2T Trade

Dziś w USA, ale również i w Kanadzie obchodzone jest Święto Pracy. Z tego powodu dziś, 5 września nie otworzy się giełda w USA. Inwestorzy przedłużony mają tym samym weekend. Warto przybliżyć charakter tego święta. Jak wyglądają obchody Dnia Pracy w Stanach Zjednoczonych?

Historyczny wątek

Warto jednak rozpocząć od przypomnienia historii, dlaczego powstało Święto Pracy w USA. W Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku widoczny był zdecydowany problem związany z pracą. Przeciętny Amerykanin pracował 12 godzin dziennie i siedem dni w tygodniu, aby zarobić na podstawę utrzymania. Również dzieci w młodym wieku wysyłane były do pracy do różnych przedsiębiorstw.

W pewnym momencie istniejące wówczas związki zawodowe zaczęły organizować strajki i wiece, aby zaprotestować przeciwko złym warunkom pracy. Wiele z opisanych wydarzeń przerodziło się w przemoc i skutkowało to między innymi niesławnymi zamieszkami na Haymarket w 1886 roku. Tradycji Święta Pracy początek dała jednak pierwsza parada, która zorganizowana została 5 września 1882 roku.

Kto stworzył Święto Pracy?

W następstwie tych masowych zamieszek Kongres uchwalił ustawę czyniącą Święto Pracy legalnym świętem. Jednak tak naprawdę dotyczyło to jedynie Dystryktu Kolumbii. Ustawę podpisał następnie prezydent Grover Cleveland w dniu 28 czerwca 1894 roku.

FP Markets

Zdania na temat tego, kto był tak naprawdę inicjatorem Święta Pracy w Stanach Zjednoczonych, są nadal podzielone. Niektórzy wskazują, iż to Peter McGuire współzałożyciel Amerykańskiej Federacji Pracy, zasugerował ustanowienie dnia na „ogólnie święto dla klas pracujących”. Miało to na celu uhonorowanie tych, „którzy z natury zagłębili się i wyrzeźbili wszystkie te wspaniałości, które widzimy”. Wielu uważa jednak, że to maszynista Matthew Maguire ustanowił opisywane święto. To właśnie Matthew Maguire był sekretarzem Centralnego Związku Pracy w Nowym Jorku, kiedy zorganizowano pierwszą paradę w 1882 roku.

Pierwszy poniedziałek września

Święto Pracy jest hołdem dla wkładu i osiągnięć amerykańskich pracowników i tradycyjnie obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września. Święto uznawane jest również za koniec lata dla wielu Amerykanów i jest obchodzone z imprezami, paradami ulicznymi i wydarzeniami sportowymi.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.