Napięcie wokół Meta Platforms. Indeks S&P 500 w górę 2,45%!  

218
Profesjonalny trader
J2T Trade

Wczorajszą sesję handlową indeks S&P 500 zakończył, zyskując 2,45%. Wokół amerykańskiej spółki Meta Platforms ostatnio sporo się dzieje. Jak wyglądać może zatem środowa sesja?

Stanowczy wzrost

Amerykański indeks giełdowy S&P 500 zakończył sesję ze wzrostem. Finalnie indeks giełdowy S&P 500 podniósł kurs swoich notowań o 2,45%. Przełożyło się to na korzystną zmianę ceny w wysokości 90 punktów. Co ciekawe poprzednio S&P 500 takim wysokim wynikiem zakończyło jedną z ostatnich majowych sesji. Blisko miesiąc przyszło czekać inwestorom na taką zmianę ceny.

Ciekawie wśród spółek

W analizie indeksu Nasdaq 100 na dzisiejszą sesję wspomniałem o mocnym wzroście notowań Tesli. Spółka wchodzi również w skład indeksu S&P 500. Tesla zyskała również najwięcej ze wszystkich komponentów S&P 500. Jednak uwagę należy zwrócić na dwie inne spółki. Mowa o spółce DaVita oraz Bath&Body Works. DaVita straciła podczas wczorajszej sesji aż 15%. Bath&Body Works natomiast spadło o 9,45%. Obie stratne spółki odnotowały zatem większą zmianę ceny od Tesli.

Problemy Mety

Wczoraj wspominałem o możliwej grzywnie dla kilku amerykańskich przedsiębiorstw m.in. dla spółki Meta Platforms. Mowa o karze za niezarejestrowanie siedziby na terytorium Japonii. Zachęcam do przeczytania więcej o tym we wczorajszej analizie indeksu S&P 500. We wtorek poinformowano o kolejnej sprawie związanej ze spółką.

FP Markets

Departament Sprawiedliwości USA ogłosił, że zawarta została wstępna porozumienie ze spółką, w sprawie zarzutów o stosowanie dyskryminacyjnych praktyk reklamowych. Według Departamentu system, stosowany przez platformy należące do spółki, „dyskryminuje użytkowników Facebooka ze względu na rasę, kolor skóry, religię, płeć i pochodzenie narodowe”. Mowa jest o reklamach mieszkaniowych, które Facebook wysyła jedynie do konkretnych użytkowników, dyskryminując przy tym pewne grupy. Sprawa znajduje się w sądzie w Nowym Jorku. Według medialnych doniesień Meta Platforms przystała na warunki ugody ze strony Departamentu Sprawiedliwości. Jednakże ostateczna decyzja zostanie podjęta przez sąd.

Punkt widzenia – było blisko do 3 800

Na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji scenariusza wzrostowego, który określany był, jako scenariusz główny. W myśl jego: „Indeks S&P 500 może dziś kontynuować dzisiejszą zależność wzrostową, która rozpoczęła w godzinach sesji europejskiej. Zakładam jednak, że rynek najpierw cofnie, chcąc ponownie przetestować zakres średniej kroczącej SMA 88. Z tego zakresu rynek może wygenerować impuls wzrostowy. Targetem dla sesji w tym przypadku będzie poziom ceny 3 780-3 800”. Faktycznie rynek cofnął w okolice średniej kroczącej SMA 88. Z bliskich okolic średniej generowany miał być impuls wzrostowy, co faktycznie się stało. Pierwszy wskazywany target został zaliczony, a rynek przez parę godzin oscylował w jego bliskich okolicach po czym cofnął.

Dziś od rana indeks kontynuował wczorajszo-nocne zejście. Powrót miał miejsce do poziomu TFS, a obecnie indeks porusza się nieco powyżej niego. Na dziś przewidziane zostały dwa scenariusze. Poziomy nie uległy zmianie.

Scenariusz główny – wzrostowy

Realizację tego scenariusza upatruję w utrzymaniu poziomu TFS – 3 709. Rynek może dziś oscylować na tym zakresie w godzinach pre-marketu. W tym zakresie zebrana może zostać jednak siła popytowa, która nada kierunek na 3 750.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 22.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

W tym scenariuszu zakładać będę następujące. Pierwszy ruch może spowodować podbicie rynku do bliskich okolic poziomu 3 740. Na tym zakresie może zostać utworzony schemat podwójnego szczytu. W przypadku, gdy faktycznie na poziomie 3 740 nie będzie widoczna presja popytowa, rynek cofnąć będzie mógł aż do 3 690.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 22.06.2022

Konkluzja

Powyżej zostały opisane scenariusze na dzisiejszą sesję. Dziś, jak na co dzień warto będzie zwrócić uwagę, jak zachowa się rynek w godzinach pre-marketu. Już w tym czasie amerykański indeks może pokazać, któryś z opisanych wyżej ruchów. Zakładam, że podczas dzisiejszej sesji indeks S&P 500 podejmie się realizacji scenariusza wzrostowego. Obserwować będę jednak zachowanie rynku na wszystkich wypisanych w scenariuszach poziomach. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TSR : 3 848

TFR : 3 802

TDP : 3 755

TFS : 3 709

TSS : 3 662

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.