Tesla zyskuje ponad 9%! Indeks Nasdaq 100 wzrósł 2,49%.

Logo Tesla
J2T Trade

Wtorkowa sesja została zdominowana przez siłę popytową. Indeks Nasdaq 100 zamknął dzień z wynikiem wzrostowym wynoszącym 2,49%. Na notowaniach zyskał gigant branży motoryzacyjnej, czyli Tesla. Akcje spółki poszybowały w górę o ponad 9%!

Akcent wzrostowy

Podczas wczorajszej sesji handlowej amerykański indeks Nasdaq 100 wzrósł o 2,49%. Podwyższyło to notowania indeksu giełdowego o ponad 280 punktów. Jest to druga z kolei wzrostowa sesja na technologicznym indeksie. Wczorajszym wynikiem indeks odrobił część strat z czerwca. Indeks jak na razie w czerwcu traci 8,66%.

Akcje Tesli

Wczoraj na indeksie dominowała spółka, której prezesem jest Elon Musk. Mowa o Tesli, która we wtorek odznaczyła się największą zmiennością spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100. Spółka zwiększyła swoją wycenę dokładnie o 9,35%. Warto podkreślić, że zdecydowana większość komponentów zaliczanych do indeksu Nasdaq 100 zakończyło sesję zyskując. Jedynie 14 spółek straciło na wycenie.

Zeznanie Powella

Dzisiaj największym wydarzeniem będzie najprawdopodobniej zeznanie prezesa Rezerwy Federalnej. Jerome Powell w Waszyngtonie złoży dziś zeznania dotyczące ostatnich działań FED. Prezes Banku Centralnego zeznawać przed Wspólnym Komitetem Ekonomicznym będzie o godzinie 15:30. Jest to dokładnie godzina otwarcia giełd w Stanach Zjednoczonych. Należy zakładać, że zmienność może być dziś dodatkowo podwyższona na otwarciu. Inwestorzy skierują swoje zainteresowanie właśnie na głosy, które dochodzić będą z Waszyngtonu.

FP Markets

Punkt widzenia – Nasdaq wypełnia scenariusz

Indeks Nasdaq 100 podjął się realizacji scenariusza głównego wskazywanego we wczorajszej analizie. Chciałbym sprecyzować, że mowa jest o podawanym wczoraj scenariuszu wzrostowym w postaci możliwości drugiej. W związku z powyższym, tamten scenariusz zakładał: „Druga możliwość natomiast zakłada, że pierwszy ruch indeksu polegać będzie na zejściu do okolic poziomu 11 400. Ten poziom oznaczyłem na wykresie fioletową przerywaną linią. W myśl tego rozwiązania, rynek po zejściu do tego zakresu, wybroni go. Dodać warto, że jeżeli to zejście będzie realizowane w ciągu kilku godzin, to do poziomu 11 400 zbliży się również średnia krocząca. Kluczowym założeniem na dziś dla tej możliwości jest utrzymanie poziomu 11 400/średniej kroczącej SMA 55. Gdy rynek kluczowe założenie wypełni, przypuszczam że wygenerowany zostanie impuls wzrostowy sięgający poziomu 11 600”.

Rzeczywiście rynek wczoraj najpierw zszedł, ponownie odwiedzając poziom 11 400. Rynek dokładnie przetestował ten zakres od góry, zatem założenia zostały spełnione. Target ustalony na poziom 11 600 został szybko osiągnięty. Rynek finalnie dotarł do poziomu 11 660, z którego rozpoczął przecenę.

Wczorajsza przecena kontynuowana była również dzisiaj w godzinach porannych. Indeks Nasdaq 100 powrócił do poziomu TSS. Obecnie rynek znajduje się nieco powyżej poziomu TSS, czyli 11 309. Na dzisiejszą sesję przygotowane zostały dwa scenariusze. Poziomy, ze względu na powrót rynku do poziomu TSS, nie zostały zmienione.

Scenariusz główny – wzrostowy

Kluczowym założeniem dla wzrostów jest utrzymanie poziomu TSS. Nie może dojść zatem do wybicia tego poziomu od dołu. Zakładam jednak, że istotnie poziom TSS może zostać nadbijany. Zebrana jednak na tym poziomie siła popytowa, może dać początek ruchowi wzrostowemu, z celem na 11 500.

Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 22.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Ruch spadkowy może wyglądać dziś w sposób nieskomplikowany. Jak wspominałem wyżej dziś w godzinach sesji europejskiej indeks Nasdaq 100 zszedł już poniżej zakresu średniej kroczącej SMA 55. Zakres ten został przetestowany od dołu i rynek kontynuował spadek. W godzinach sesji amerykańskiej rynek może chcieć ponownie przetestować zakres średniej. Podbicie do średniej kroczącej SMA 55 i nie przebijanie jej zakresu świadczyć będzie na korzyść ruchu spadkowego. Impuls spadkowy z okolicy średniej dosięgnąć może nawet zakresu 11 250.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 22.06.2022

Konkluzja

Przychylam się w stronę realizacji scenariusza wzrostowego, jednak ciekaw będę, jak rynek zachowa się w okolicach zakresu średniej kroczącej SMA 55. Być może tak, że rynek zrealizuje po części dwa scenariusze. To znaczy wykona najpierw część ruchu opisanego w scenariuszu głównym. Mam tu na myśli utrzymanie TSS i wygenerowanie impulsu wzrostowego. Natomiast będzie to podbicie jedynie do średniej i dalsza część sesji stać będzie pod znakiem zejścia ze scenariusza spadkowego. Poniżej podaję poziomy.

TTR : 12 442

TSR : 12 215

TFR : 11 992

TDP : 11 760

TFS : 11 530

TSS : 11 309

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.