Branża medyczna i opieki zdrowia – największe spółki medyczne z Niemiec

inwestowanie w największe niemieckie spółki medyczne
J2T Trade

inwestowanie w największe niemieckie spółki medyczneSytuacja na rynkach kapitałowych wciąż się zmienia. W dobie pandemii koronawirusa mocno na znaczeniu zyskała branża medyczna. Zapotrzebowanie na leki wzrosło, a firmy zajmujące się badaniami nad COVID-19 otrzymują silne wsparcie ze strony inwestorów. Oznacza to, że w aktualnej sytuacji może to być naprawdę dobry sektor do handlu, oferujący szansę na duży zarobek. Najlepsze leki produkują nie tylko Stany Zjednoczone, bardzo istotne na rynku światowym są również niemieckie spółki. Poznaj największe niemieckie spółki medyczne.

Największe niemieckie spółki medyczne – Bayer

Bayer to niemieckie przedsiębiorstwo farmaceutyczne założone w 1863 roku. Jego siedziba mieści się w położonym na północ od Kolonii Leverkusen. Przełomem w jego historii było zsyntetyzowanie kwasu acetylosalicylowego, czyli aspiryny. Została ona wprowadzona do produkcji w 1899 roku. W 2018 roku Bayer przejął biotechnologicznego giganta Monsanto za 66 miliardów dolarów amerykańskich, jednak ze względu na reputację tego koncernu, afery i procesy prawne, które się przeciw niemu toczyły, głównie z powodu szkodliwego herbicydu Roundup, ta umowa jest uznawana za jedną z najgorszych w historii wszelkich korporacji. Spółka zatrudnia około 100 tysięcy pracowników i jest notowana na niemieckiej giełdzie Xetra.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Od 2003 roku panowała bardzo długa i silna Hossa. Zakończyła się dopiero w kwietniu 2015. W tym czasie kurs poszybował z okolic 11 euro do najwyższego historycznego szczytu. Wyniósł on aż 144,12 EUR. Od tego momentu cena systematycznie spada. Minimum zostało odnotowane 16 marca bieżącego roku. Przyjęło wartość 44,85 €. Przebieg kursu akcji spółki możesz prześledzić na poniższym interaktywnym wykresie:

FP Markets

Boehringer Ingelheim

To kolejna spółka, której nie mogło zabraknąć na liście prezentującej największe niemieckie spółki medyczne. To firma farmaceutyczna założona w 1885 roku, zalicza się do 20 wiodących na świecie w tej branży. Jej siedziba mieści się w Ingelheim nad Renem. Jako pierwsza w historii zaczęła wytwarzać kwas mlekowy na skalę przemysłową. Jest również pionierem produkcji monomerów i polimerów biodegradowalnych. Jest to spółka prywatna, od pokoleń należy do rodziny Boehringer, co oznacza, że nie wypuszcza ona akcji.

Trzecią największą niemiecką spółką medyczną jest…

Merck i największe niemieckie spółki medyczne

Merck to niemieckie przedsiębiorstwo farmaceutyczne. Jest zdecydowanie najstarsze w historii tej branży, powstało już w 1668 roku. Jego siedziba mieści się w Darmstadt. Spółka jest pionierem w komercyjnej produkcji morfiny. Notowana jest na niemieckiej giełdzie Xetra.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Największa Hossa rozpoczęła się już w 2002 roku i trwała do wybuchu pandemii koronawirusa. W tym czasie cena poszybowała z okolic 9 euro na najwyższy historyczny szczyt. Został on ustanowiony 20 lutego bieżącego roku i wyniósł 125,95 EUR. Następnie miał miejsce gwałtowny spadek, miesiąc później – 19 lutego za akcję należało zapłacić już tylko 76,22 €. Od tego czasu jednak mieliśmy powrót do wzrostów. Przebieg kursu akcji spółki możesz prześledzić na poniższym interaktywnym wykresie:

Czwartą największą niemiecką spółką farmaceutyczną jest…

Fresenius

Fresenius to niemieckie przedsiębiorstwo medyczne. Założone zostało w 1912 roku, a jego siedziba mieści się w Bad Homburg niedaleko Frankfurtu nad Menem. Zatrudnia około 300 tysięcy pracowników na całym świecie. Głównie zajmuje się produkcją sprzętu medycznego na potrzeby dializ. Spółka notowana jest na niemieckiej giełdzie Xetra.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Największa Hossa rozpoczęła się w 2009 roku i trwała do czerwca 2017. W tym czasie cena akcji poszybowała z okolic 9,5 euro na najwyższy historyczny szczyt. Wyniósł on aż 80,07 EUR. W ostatnich latach jednak zapanowała Bessa. Minimum zostało zanotowane 19 marca bieżącego roku i przyjęło wartość 24,25 €. Od tego momentu cena poszła w górę. Przebieg kursu akcji spółki możesz prześledzić na poniższym interaktywnym wykresie:

Inwestowanie w największe niemieckie spółki medyczne poprzez akcje

Oczywiście najbardziej klasyczną metodą jest kupowanie akcji za pośrednictwem domów maklerskich. Niestety nie jest to tak łatwe, jak w wypadku polskich spółek, ponieważ nie są one notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, tylko na niemieckim parkiecie XETRA.

Część domów maklerskich oferujących swoje usługi na polskim rynku umożliwia handel na rynku naszych zachodnich sąsiadów, jednak z reguły wszelkie opłaty za dostęp do tego parkietu i prowizje za transakcje są bardzo wysokie, przez co inwestowanie zaczyna być opłacalne dopiero przy bardzo wysokich kwotach. Zagraniczni pośrednicy również często oferują międzynarodowy dostęp do frankfurckiej giełdy, a ich prowizje często bywają niższe, z powodu generowania dużego obrotu przy użyciu ich platformy. Niestety założenie u nich konta to często skomplikowany i problematyczny proces.

Kontrakty CFD na największe niemieckie spółki medyczne

Drugim sposobem, o którym wielu początkujących inwestorów nie zdaje sobie sprawy, są kontrakty CFD na akcje niemieckich spółek. To zdecydowanie łatwiejsza, mniej skomplikowana i tańsza metoda handlu na akcjach. Ich nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od Contracts for Difference, czyli kontraktów na różnice kursowe.

Rynek CFD jest pozagiełdowy, co oznacza, że transakcja zawarta jest pomiędzy inwestorem a brokerem, a nie na realnym rynku. Kontrakt CFD naśladuje ruch kursu instrumentu bazowego, czyli w tym przypadku akcji. Po otwarciu pozycji kupna, gdy cena instrumentu bazowego idzie w górę, zarabiamy na jej wzroście, a strona sprzedająca traci i na odwrót.

Dodatkowo możemy składać zarówno zlecenia kupna, jak i sprzedaży, więc zarabiać nie tylko na wzrostach, ale i na spadkach. Co więcej funkcjonują one w oparciu o dźwignię finansową, co tylko potęguje osiągane zyski. Wynosi ona 1:5, co oznacza, że wystarczy zainwestować jedynie 20% kosztu pojedynczej akcji, by generować profit identyczny jak w przypadku realnego papieru wartościowego nabytego na giełdzie.

Ponadto, większość popularnych brokerów oferuje kontrakty CFD na niemiecki parkiet, więc nie ma najmniejszych problemów z ich dostępnością. Najprawdopodobniej jest to więc najłatwiejsza, najszybsza i najtańsza pod względem prowizji i spreadów ekspozycja na akcje największych niemieckich spółek z branży medycznej.

Czy zatem warto zainteresować się największymi niemieckimi spółkami medycznymi?

Zdecydowanie tak. Wydaje się, że największe niemieckie spółki medyczne duże spadki mają już za sobą i obecnie znajdują się w silnym trendzie wzrostowym. Merck jeszcze niedawno zdołało zaatakować historyczne maksima, a Bayer i Fresenius mają do tego jeszcze daleką drogę, jednak nic nie zapowiada by obecnie panująca tendencja mogła ulec zmianie, w aktualnej sytuacji powinny one jedynie zyskiwać na znaczeniu, a ich kurs iść w górę. Dlatego mogą one stanowić świetną okazję do długoterminowej inwestycji, a najlepszym sposobem takiego handlu wydają się kontrakty CFD, ponieważ charakteryzują się one najniższymi opłatami, najszybszą realizacją, niezawodną płynnością rynku, oraz nie wymagają dużego kapitału do zawarcia transakcji.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.