Najlepsze inwestycje giełdowe ostatniej dekady

Wykres giełdowy
J2T Trade

Wykres giełdowyNie tak dawno zakończyliśmy dekadę 2010-2019. Było to dziesięciolecie, w którym na rynkach finansowych wydarzyło się tak wiele, iż nie sposób to opisać nawet w setce artykułów. Jednak cel tej publikacji jest inny. Wiele osób zadaje sobie pytanie w co należało zainwestować w 2019 roku, by dziś móc cieszyć się zrealizowaniem astronomicznych zysków. Poznaj najlepsze inwestycje giełdowe ostatniej dekady, z których stopa zwrotu wydaje się niewiarygodna.

Pallad

Omawiając najlepsze inwestycje giełdowe ostatniej dekady zaczynamy od metalu szlachetnego, którego wartość wzrosła najbardziej wśród towarów, czyli od palladu. Odkryty dopiero w 1803 roku pallad to lśniący, ciągliwy, kowalny, srebrzystoszary metal. Nie reaguje z wodą ani powietrzem. Roztwarza się w silnych kwasach i zasadach. Co ważne, jest go trzydziestokrotnie mniej niż złota, jego złoża są więc bardzo ograniczone.

Jego wyjątkową właściwością jest zdolność do absorpcji gazów. Dzięki temu najczęściej jest on wykorzystywany do produkcji katalizatorów samochodowych, w których umożliwia przyspieszanie reakcji chemicznych, odfiltrowanie szkodliwych substancji i przekonwertowanie ich na bezpieczniejsze. Pallad również bywa przydatny w elektronice, medycynie, chemii oraz jubilerstwie.

Na całym świecie wydobywa się zaledwie około 210 ton rocznie tego surowca. Za 98% dostaw odpowiedzialne jest pięć krajów: RPA, Rosja, Kanada, USA i Zimbabwe.

FP Markets

A jak kształtował się jego kurs w minionej dekadzie?

Na początku 2010 roku uncja palladu była warta 422 dolary amerykańskie. Praktycznie przez całe dziesięciolecie znajdował się on w fazie Hossy, która gwałtownie przyspieszyła w 2018 roku. Na koniec 2019 kurs palladu wynosił 1909,3 dolarów za uncję. Oznacza to stopę zwrotu wynoszącą 352%. Dla porównania w wypadku złota kształtowała się ona na poziomie 37%. Obecny kurs tego surowca jest jeszcze wyższy – wynosi około 1944 USD.

NASDAQ 100

Najlepsze inwestycje giełdowe ostatniej dekady to także inwestowanie w indeksy. Czas przedstawić indeks giełdowy, którego wartość w minionej dekadzie wzrosła najbardziej. Jest nim drugi najpopularniejszy amerykański indeks giełdowy, czyli NASDAQ 100.

W jego skład wchodzi 100 największych niefinansowych spółek notowanych na giełdzie NASDAQ. Reprezentują one takie branże, jak technologia, handel detaliczny, opieka zdrowotna, biotechnologia czy media. Został on uruchomiony już w 1985 roku. Siłą napędową NASDAQ 100 są trzy spółki: Microsoft, Amazon i Apple, które razem stanowią ponad 31% wagi całego indeksu.

A jak kształtował się jego kurs w minionej dekadzie?

Otóż na początku 2010 roku jego kurs wynosił 1882,69. Przez całe dziesięciolecie na indeksie panowała silna Hossa, ostatnie zakończył on 2019 rok z wynikiem 8733,07. Oznacza to, że stopa zwrotu osiągnęła wartość 364%.

Przejdźmy teraz do akcji spółek giełdowych, na których inwestorzy zarobili najwięcej. Pierwszy przykład to stosunkowo młoda firma, rewelacja branży motoryzacyjnej, czyli Tesla.

Najlepsze inwestycje giełdowe ostatniej dekady – Tesla

Tesla Inc. produkuje samochody elektryczne. Została założona w 2003 roku, a jej pierwszy model został wprowadzony na rynek pięć lat później. Natomiast produkcja pierwszego seryjnego auta – Modelu S rozpoczęła się w 2012. 2 lata później pojawił się wariant tego samego pojazdu, lecz w ulepszonej wersji, z dwoma silnikami elektrycznymi.

W 2015 wypuszczono na rynek Model X będący siedmioosobowym crossoverem. Następnie w 2017 pojawił się na rynku Model 3, mniej ekskluzywne i tańsze auto od swoich poprzedników. W styczniu obecnego roku rozpoczęła się z kolei produkcja Model Y, samochodu klasy kompaktowej. Łącznie w minionej dekadzie Tesla sprzedała 920 tysięcy pojazdów.

A jak kształtował się kurs spółki w minionej dekadzie?

Zaczęła być notowana na NASDAQ w czerwcu 2010 roku, kurs wynosił 19 dolarów amerykańskich za akcję. Do czerwca 2017 ich cena systematycznie rosła, następnie zapadła w fazę konsolidacji, by w drugiej połowie 2019 roku rozpocząć bardzo silną Hossę. Ostateczny kurs na koniec dekady osiągnął wartość 418,33 dolarów amerykańskich. Oznacza to stopę zwrotu w wysokości 2102%. Zwróćmy uwagę, iż obecny kurs akcji tej spółki wynosi jeszcze więcej – około 709 USD. Bezdyskusyjnie to jedna z najlepszych inwestycji ostatnich lat.

Czas teraz na spółkę, która spopularyzowała media strumieniowe. Mowa oczywiście o Netflixie.

Netflix

Spółka założona w 1997 roku, rozpoczynała działalność od wypożyczania płyt za pośrednictwem poczty. W 2007 roku firma rozszerzyła działalność o media strumieniowe stając się największą wypożyczalnią na świecie. Początkowo działalność streamingowa dostępna była jedynie w wybranych regionach świata.

W styczniu 2016 roku trafiła ona do 150 kolejnych państw, w tym Polski. Obecnie te usługi dostępne są niemal wszędzie (poza Chinami, Koreą Północną czy Syrią). Z usług Netflixa korzysta już 167 milionów użytkowników.

A jak kształtował się kurs spółki w minionej dekadzie?

Na giełdzie NASDAQ Netflix zadebiutował już w 2002 roku. Na początku stycznia 2010 jej kurs wynosił 7,93 dolarów amerykańskich za akcję. Od 2012 do 2018 roku znajdowała się ona w silnej fazie Hossy, a przez ostatnie lata trwała w konsolidacji. Ostatecznie zakończyła ona minione dziesięciolecie ceną akcji wynoszącą 323,57 dolarów amerykańskich. Przekłada się to więc na stopę zwrotu w wysokości 3980%. Obecny kurs jest jeszcze wyższy – 423,88 USD. Nie ma więc możliwości, nie zakwalifikować jej na liście największe inwestycje giełdowe ostatniej dekady.

Kliknij i sprawdź, jak handlować CFD na Netflix ↓

Przejdźmy teraz do polskiej spółki, w którą niezwykle warto było zainwestować. Jest nią oczywiście CD Projekt.

Najlepsze inwestycje giełdowe ostatniej dekady – CD Projekt

To polska spółka założona w Warszawie zajmująca się produkcją i dystrybucją gier wideo. W latach 1988-2011 istniała pod nazwą Optimus. Jej najbardziej znanym produktem jest oczywiście trylogia gier Wiedźmin opartej na serii powieści Andrzeja Sapkowskiego o tym samym tytule. Dystrybucja z kolei odbywa się przez cyfrowy serwis GOG.com.

A jak kształtował się kurs spółki w minionej dekadzie?

Na początku 2010 roku cena akcji wynosiła 1,33 polskiego złotego. Następnie całe dziesięciolecie znajdowała się w fazie Hossy i pod koniec 2019 kurs osiągnął wartość 279,5 polskich złotych za akcję. Oznacza to niewiarygodną stopę zwrotu w wysokości 20 915%.

Dla porównania polski indeks WIG20, do którego CD Projekt również należy, w tym czasie wypracował stratę na poziomie 11%. Obecna cena akcji jest jeszcze wyższa, wynosi aż 347 PLN, co tylko potwierdza, że to bezdyskusyjnie najlepsza inwestycja w spółkę notowaną na giełdzie ostatnich lat.

Niekwestionowanym liderem na liście najlepsze inwestycje giełdowe ostatniej dekady jest Bitcoin.

Bitcoin

To kryptowaluta, o której w ostatnich latach prawdopodobnie słyszał każdy. Wprowadzona została w 2009 roku przez osobę o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Jej nazwa odnosi się do używającego jej oprogramowania open source oraz sieci peer-to-peer, którą formuje.

Prywatne klucze kryptograficzne, które służą autoryzacji transakcji mogą zostać zapisane w stworzonym do tego oprogramowaniu lub tzw. portfelu kryptowalut. Bitcoiny mogą zostać natychmiastowo przesłane na adres dowolnego uczestnika tej sieci, bez względu na to w której części świata się znajduje. Każdy Bitcoin dzieli się na 100 tysięcy mniejszych jednostek.

A jak kształtował się jego kurs w minionej dekadzie?

Po raz pierwszy możliwość wymiany kryptowaluty na dolary amerykańskie i na odwrót, wprowadzono w marcu 2010 roku. Wtedy jeden Bitcoin wart był 0,003 USD. Co zdarzyło się w kolejnych latach chyba każda osoba zainteresowana rynkami finansowymi słyszała.

Choć szczytowa wartość została osiągnięta w 2017 roku, to obecnie wciąż wzrost, który został osiągnięty w minionym dziesięcioleciu zwyczajnie nie mieści się w głowie. Kurs zakończył 2019 rok przyjmując wartość 7193,6 dolarów amerykańskich, co oznacza wprost nierealną stopę zwrotu w wysokości 239 786 577%! Cóż, król lat 2010-2019 jest tylko jeden.

Czy w takim razie warto inwestować na rynkach finansowych?

Wyżej opisywane najlepsze inwestycje giełdowe ostatniej dekady chyba stanowią najlepszą odpowiedź na to pytanie. Zdecydowanie tak, jeśli zdecydujemy się na inwestycję długoterminową i właściwie wybierzemy walor, zyski z niej będą mogły sprawić, że staniemy się niezależnymi finansowo bogaczami i zostaniemy już nimi do końca życia.

Warto więc śledzić wiele różnych rynków na bieżąco w poszukiwaniu najlepszej okazji, wciąż dokształcać się w dziedzinie inwestowania oraz konsekwentnie trzymać się założonego planu. Oczywiście w praktyce nie jest to tak łatwe, lecz z pewnością możliwe, co ukazują zaprezentowane przykłady.

Dekadę temu inwestorom, którzy dorobili się na nich fortuny, pewnie też trudno byłoby wtedy uwierzyć, że osiągną tak gigantyczną stopę zwrotu. W zasadzie w każdej znaczącej branży można trafić na papier wartościowy o trudnym do uwierzenia potencjale. Niezaprzeczalnie więc warto spróbować.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.