Mieszane nastroje w Tesli? Nasdaq 100 rośnie 0,71%.  

201
Flaga USA
J2T Trade

Tesla, której prezesem jest Elon Musk, poinformowała o rekordowej produkcji. Dzień wcześniej jednak media podały, że złożono doniesienie na Teslę. Czy zatem dochodzenie zostanie przeprowadzone? Piątkową sesję indeks Nasdaq 100 zamknął z wynikiem wzrostowym wynoszącym 0,71%.

Nasdaq odrabia

Podczas ostatniej sesji handlowej zeszłego tygodnia amerykański indeks Nasdaq 100 wzrósł o 0,71%. Notowania indeksu technologicznego poprawiły się zatem o ponad 80 punktów w ogólnym rozrachunku. Indeks piątkową sesją jednak częściowo odrobił straty z poprzednich sesji. Ubiegły tydzień indeks zakończył z wynikiem spadkowym rzędu 4,30%.

Spółki spadkowe

Pomimo wzrostowego akcentu na zamknięciu sesji, w piątkowy rekord zmienności należał do spółek spadkowych. Tylko dwie spółki przekroczyły 7% poziom zmiany ceny. Najwięcej straciła spółka Lam Research. Wycena akcji przedsiębiorstwa spadła o 7,35%. Inna spółka, KLA-Tencor straciła 7,15%. Indeks w piątek zdominowały komponenty zyskowne. Wzrostom przewodziło DocuSign, którego notowania skoczyły o 6,69%. Spółki o największym wpływie na indeks, również zyskiwały, co przyczyniło się do finalnego wzrostu Nasdaq’a.

Sprawy Tesli

Na łamach amerykańskiej stacji CNBC* podano, że aktywistyczna grupa inwestorów poczyniła odpowiednie kroki, aby przeprowadzono dochodzenie w sprawie Tesli. Działacze wysłali bowiem list do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Głównym tematem listu była decyzja spółki dotycząca zmniejszenia liczby dyrektorów w zarządzie. Rzeczywiście spoglądając wstecz, w zeszłym miesiącu, Tesla poinformowała o odejściu jednego członka zarządu, w którego miejsce nie będzie zastępcy. Aktywiści chcą zatem, aby SEC odrzuciło decyzję zarządu Tesli. W najbliższych dniach zapewne władze Tesli opublikują oficjalny komunikat w tej sprawie.

FP Markets

Dzień później (w sobotę) Tesla podała, że w czerwcu osiągnięta została najwyższa produkcja w historii Tesli. W zakończonym drugim kwartale jednak dane okazały się gorsze względem poprzednich. Spadek dostaw w ostatnim czasie związany był z blokadą przeciwko COVID w Szanghaju.

Punkt widzenia – podwójne wykonanie

W piątek indeks Nasdaq 100 podjął się realizacji scenariusza głównego. Amerykański indeks dał jednak szansę, tym którzy nie dołączyli w pierwszym ruchu. Indeks dwukrotnie wykonał opisany w poprzedniej analizie schemat wzrostowy. Piątkowy scenariusz zakładał: „Utrzymanie poziomu TSS, będzie stanowić zatem o możliwości wzrostu. Nadbijanie poziomu wchodzi w grę. Poziom nie może zostać testowany od dołu. W przypadku respektowania założeń celem będzie obecny zakres średniej kroczącej SMA 55, czyli okolice 11 570”.

Rzeczywiście rynek wyszedł najpierw powyżej poziomu TSS, a następnie po jego utrzymaniu wygenerował ruch wzrostowy. Ze wskazywanego poziomu indeks wykonał impuls, zaliczając w niecałą godzinę target. Jednak rynek z zakresu średniej kroczącej cofnął i ponownie oscylował na zakresie TSS. Utrzymanie poziomu TSS mogło ponownie stanowić o możliwości wzrostu. Tak też się stało i rynek w godzinach wieczornych ponownie wygenerował impuls wzrostowy. Również w tym czasie osiągnięty został target.

Obecnie rynek porusza się w okolicy średniej kroczącej SMA 55. Dziś sesji amerykańskiej jako takiej nie będzie. Podam jednak dwa scenariusze na dziś, będą one dotyczyć rynku kontraktów CFD.

Scenariusz główny – wzrostowy

Ruch zapewne będzie dziś znikomy. Jednak wzrost może wyglądać następująco. Re-testowanie zakresu średniej kroczącej od góry może dawać sygnały wzrostowe. Rynek w ciągu całego dnia dojść może nawet do poziomu TFS. Jednak warto będzie zwrócić uwagę jak otworzy się sesja europejska. 

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 04.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Wariant spadkowy zakłada natomiast, że rynek utworzy opór na zakresie nieco niższym niż TFS. Obecne oscylowanie powyżej zakresu średniej kroczącej SMA 55, dla tego scenariusza oznacza ruch „mylący”. W tym przypadku zejście może mieć miejsce do poziomu 11 480.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 04.07.2022

Konkluzja

Podczas piątkowej sesji indeks miał odrabiać, co faktycznie się stało. Dziś nie ma tradycyjnego wejścia USA na rynek, o czym więcej w analizie S&P 500. Od dziś wraz z codziennymi analizami amerykańskich indeksów, pojawiać się będzie artykuł o informacjach napływających z USA. Poniżej podaję poziomy na dziś.

TTR : 12 533

TSR : 12 307

TFR : 12 084

TDP : 11 852

TFS : 11 625

TSS : 11 401

TTS : 11 185

*Źródło: CNBC

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.