Nasdaq 100 stracił 1,33%. Ponad 24% spadku w Q2!

Flaga USA
J2T Trade

Wczorajszą sesją indeksy zakończyły czerwiec. Jednocześnie zamknięty został drugi kwartał 2022 roku. Indeks Nasdaq 100 stracił wczoraj 1,33%. W całym trymestrze natomiast Nasdaq 100 spadł ponad 24%. Rynki rozpoczynają nowy miesiąc.

Ponownie czerwono

Podczas wczorajszej sesji handlowej amerykański indeks Nasdaq 100 spadł o 1,33%. Obniżyło to notowania indeksu giełdowego o ponad 150 punktów. Przed piątkową sesją indeks ma jak na razie stratę tygodniową rzędu 4,97%.

W zakończonym wczoraj miesiącu indeks obniżył swoje notowania w sumie o 9,00%. Był to drugi pod względem zmienności najwięcej tracący miesiąc  w tym roku. Spoglądając jednak na drugi kwartał, widoczny jest wynik spadkowy rzędu 24,02%. Ponadto zakończone wczoraj półrocze okazało się najgorsze od 1970 roku.

Skrajności

Wczoraj pod względem zmienności rządziła Walgreens Boots. Spółka w trakcie sesji spadała, finalnie zmniejszając swoją wycenę o 7,27%. Komponenty, których udział procentowy w indeksie jest większy, również wczoraj traciły. Przeważyła również ilość, gdyż jedynie 21 spółek wczoraj zyskało. Najwięcej, ponieważ o 2,21%, skoczyły akcje Exelon. Widoczna zatem jest zdecydowana różnica między wczorajszym wynikiem dwóch skrajnych spółek.

FP Markets

NATO i Chiny

Zakończył się również wczoraj szczyt NATO w Madrycie. Jedną z omawianych kwestii była sytuacja związana z Chinami. Według nowej deklaracji Sojuszu, Chiny są jednym z krajów, które kwestionują i podważają interesy, bezpieczeństwo i wartości niesione przez NATO. Na treść deklaracji odpowiedziało Ministerstwo  Spraw Zagranicznych Chin, które „stanowczo sprzeciwia się ocenie NATO”.

Punkt widzenia – oba ruchy

Amerykański indeks Nasdaq 100 podjął się realizacji poniekąd obu scenariuszy jeden po drugim. Na początku zweryfikuję realizację scenariusza wzrostowego podanego we wczorajszej analizie. Zakładał on: „Kluczowe dla wzrostów jest dziś poziom 11 401, czyli poziom TSS. Jest to jedne ze wsparć, które ma dziś potencjał do wybronienia. Pierwszym ruchem może być zatem zejście właśnie do TSS. Następnie, jeżeli ten poziom zostanie utrzymany, z niego generowany może być ruch wzrostowy. Targetem będzie poziom 11 550”.  Rynek w pierwszym ruchu rzeczywiście zszedł do poziomu TSS. Na dołączonym we wczorajszej analizie rozrysowałem możliwość nadbijania tego poziomu. Tak też się stało, ponieważ przez niecałą godzinę indeks znajdował się nieco poniżej TSS. Ponadto patrząc z niższych interwałów widać, że po powrocie ponad TSS rynek wykonał re-test tego poziomu i wygenerował ruch wzrostowy. Target został osiągnięty, a rynek dotarł w konsekwencji do TFS.

Po wykonanym ruchu wzrostowym rynek utworzył opór w okolicach 11 625, czyli TFS. Opisywałem również wariant spadkowy. Strefą dystrybucji miała być 11 590-11 610, która okazała się prawie idealnie wyznaczona. Z tych okolic faktycznie rynek się przecenił, powracając poniżej 11 400.

Scenariusz główny – wzrostowy

Kluczowe założenie z wczoraj pozostaje aktualne. Utrzymanie poziomu TSS, będzie stanowić zatem o możliwości wzrostu. Nadbijanie poziomu wchodzi w grę. Poziom nie może zostać testowany od dołu. W przypadku respektowania założeń celem będzie obecny zakres średniej kroczącej SMA 55, czyli okolice 11 570.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 01.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Ruch spadkowy zależny będzie dziś od zachowania indeksu na poziomie TSS. Jeżeli zanegowane zostaną założenia, rynek czeka zejście w stronę TTS. Ten wariant nie został rozrysowany poniżej. Zejście może odbyć się na również na innej zasadzie. Gdy scenariusz wzrostowy zostanie zrealizowany wówczas zakres średniej kroczącej SMA 55, będzie stanowić opór dla rynku. Z jej okolic wygenerowana przecena może trwać do poziomów nieco poniżej 11 300.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 01.07.2022

Konkluzja

Dziś przyglądać się będę, jak rynek będzie zachowywać się już podczas sesji europejskiej i godzin pre-marketu. Być może już w tych godzinach będą realizowane pierwsze założenia. Przychylam się ku realizacji scenariusza wzrostowego. Nie wykluczam jednak drugiego wariantu. Poniżej podaje poziomy wyznaczane przeze mnie na każdą z sesji.

TTR : 12 533

TSR : 12 307

TFR : 12 084

TDP : 11 852

TFS : 11 625

TSS : 11 401

TTS : 11 185

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.