Jak inwestować w największe na świecie spółki z branży ubezpieczeniowej?

jak inwestować w spółki ubezpieczeniowe
J2T Trade

jak inwestować w spółki ubezpieczenioweBranża ubezpieczeniowa jest niezwykle istotnym sektorem gospodarczym we współczesnym świecie. Zwłaszcza teraz, w obliczu pandemii koronawirusa wielu ludzi zaczęło poważnie zastanawiać się nad zabezpieczeniem na przyszłość, rozważa wykupienie polisy oraz wyszukuje najlepszych ofert. Oznacza to, że giganci ubezpieczeniowi powinni w najbliższych latach znacząco zyskiwać. Warto więc pomyśleć nad zainwestowaniem w największe spółki z tej branży. Poznajmy ubezpieczeniowych gigantów i dowiedzmy się, jak inwestować w spółki ubezpieczeniowe.

UnitedHealth Group

To amerykańskie przedsiębiorstwo operujące w sektorze świadczeń i usług opieki zdrowotnej. To największa firma tego typu na świecie. Została założona w 1977 roku, a jego siedziba mieści się w mieście Minnetonka w stanie Minnesota. Zatrudnia około 320 tysięcy pracowników i notowana jest na nowojorskiej giełdzie NYSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

FP Markets

Pierwsza istotna Hossa miała miejsce od 1999 roku do grudnia 2005. W tym czasie cena poszybowała z okolic 5,5 dolara amerykańskiego do 65,5 USD. Następnie kurs zaczął spadać, a tempo tego ruchu znacząco przyspieszyło w momencie załamania na rynkach finansowych. Minimum zostało zanotowane w październiku 2008 i przyjęło wartość 14,51 $.

Rozpoczęło to niezwykle silną i długą Hossę. Trwała ona do połowy lutego bieżącego roku. Następnie, z powodu krachu wywołanego pandemią koronawirusa cena gwałtownie się obniżyła. 23 marca za akcję należało zapłacić już jedynie 187,72 USD.

Jednak sytuacja błyskawicznie się poprawiła i spółka znów atakuje szczyty. Najwyższy historyczny szczyt został ustanowiony 14 sierpnia, cena akcji wynosiła 323,70 USD.

Prudential Financial

To największa amerykańska firma ubezpieczeniowa. Oprócz swojego podstawowego produktu oferuje ona również renty, fundusze inwestycyjne i emerytalne oraz mnóstwo innych usług zarówno dla klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Została założona w 1875 roku, a jej siedziba mieści się w Newark w stanie New Jersey. W grudniu 2001 spółka zadebiutowała na nowojorskiej giełdzie NYSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Pierwsza Hossa trwała od jej momentu jej pojawienia się na parkiecie do maja 2007 roku. W tym czasie kurs z poziomów poniżej 30 dolarów amerykańskich poszybował do 103,27 USD. Następnie z powodu kryzysu finansowego zanotował silny spadek. W marcu 2009 za akcję należało zapłacić jedynie 10,63 $.

Od tego momentu spółka ponownie znajdowała się w trendzie wzrostowym. Zakończył się on ustanowieniem najwyższego historycznego szczytu w styczniu 2018. Wyniósł 127,14 dolarów amerykańskich. Od tego czasu jej kurs się obniża, a minimum zostało zanotowane 23 marca bieżącego roku. Znalazło się na poziomie 38,62 USD. W tej chwili cena oscyluje w granicach 68 $.

MetLife

To amerykański holding świadczący usługi w zakresie ubezpieczeń, rent kapitałowych, programów świadczeń pracowniczych oraz zarządzania aktywami. Posiada 90 milionów klientów na całym świecie. Powstał w 1868 roku, a jego siedziba mieści się w Nowym Jorku. Spółka notowana jest na nowojorskiej giełdzie NYSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Pierwsza istotna Hossa rozpoczęła się w 2002 roku i trwała do października 2007. W tym czasie kurs z okolic 20 dolarów amerykańskich poszybował w górę do 63,48 USD. To najwyższy historyczny szczyt, w kolejnych latach wartość się do tego poziomu nawet nie zbliżyła.

Następnie z powodu kryzysu finansowego zanotował silny spadek. W marcu 2009 roku za akcję należało zapłacić już tylko 10,14 $. Od tego momentu spółka ponownie znajdowała się w trendzie wzrostowym. Dobiegł on końca w styczniu 2018, a maksimum wyniosło 55,21 dolarów amerykańskich.

Od tego czasu jej kurs się obniża, a minimum zostało zanotowane 23 marca bieżącego roku. Znalazło się na poziomie 22,85 USD. W tej chwili cena oscyluje w granicach 38 $.

Allianz

To niemieckie przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe działające w 70 krajach, największe na świecie w swojej branży. Świadczy swoim klientom usługi ubezpieczeń majątkowych, życiowych oraz zarządzania aktywami. Zostało założone w 1890 roku, a jego siedziba mieści się w Monachium. Zatrudnia około 150 tysięcy pracowników i jest notowane na niemieckiej giełdzie Xetra.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Co ciekawe największa Hossa miała miejsce w latach 1997-2000. Wtedy cena z okolic 140 euro aż do 445 EUR, co miało miejsce dokładnie w kwietniu. To najwyższy historyczny szczyt, w kolejnych latach wartość się do tego poziomu nawet nie zbliżyła.

Następnie zapanowała dokładnie równo trzyletnia, niezwykle dotkliwa Bessa. Minimum znalazło się na poziomie zaledwie 44,5 €. Zaowocowało to wzrostem kursu trwającym do czerwca 2007 roku. Maksimum wtedy wyniosło 180,29 euro.

Od tego momentu cena znów się obniżyła. Minimum zostało zanotowane w listopadzie 2008 i przyjęło wartość 45,15 EUR. Wtedy rozpoczęła się długa Hossa. Maksimum zostało osiągnięte 21 lutego bieżącego roku, tym razem znalazło się na poziomie 232,60 €.

Następnie, z powodu krachu wywołanego pandemią koronawirusa cena gwałtownie się obniżyła. Niecały miesiąc później, a dokładnie 19 marca za akcję należało zapłacić jedynie 117,10 euro. W tej chwili kurs oscyluje w granicach 185,50 EUR.

AXA

To francuska firma zajmująca się wszystkimi działami ubezpieczeń. Prowadzi także doradztwo inwestycyjne. Została założona w 1816 roku, a jej siedziba mieści się w Paryżu. Zatrudnia ponad 120 tysięcy pracowników na całym świecie. Spółka notowana jest na francuskiej giełdzie Euronext.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Podobnie jak Allianz najsilniejsza Hossa wydarzyła się pod koniec XX wieku, dokładnie w latach 1998-2000. W tym czasie cena poszybowała z okolic 15,36 euro aż do 42,95 EUR osiągniętego w sierpniu. To najwyższy historyczny szczyt, w kolejnych latach wartość się do tego poziomu nawet nie zbliżyła.

Następnie zapanowała niezwykle dotkliwa Bessa. Minimum znalazło się na poziomie zaledwie 8,64 €, a zdarzyło się to w lipcu 2002 roku. Zaowocowało to wzrostem kursu trwającym do maja 2007, a maksimum wyniosło 34,19 euro.

Od tego momentu cena znów się obniżyła. Minimum zostało zanotowane w marcu 2009 i przyjęło wartość 5,59 EUR. Wtedy rozpoczęła się długa Hossa. Maksimum zostało osiągnięte w styczniu 2018, tym razem znalazło się na poziomie 27,69 €.

Od tego czasu jej kurs się obniża, a tempo tego ruchu znacząco przyspieszyło, gdy wybuchła pandemia koronawirusa. 19 marca bieżącego roku za akcję należało zapłacić jedynie 11,84 euro. W tej chwili cena oscyluje w granicach 17,60 EUR.

Poznajmy teraz sposoby inwestowania w największe spółki z branży ubezpieczeniowej.

Jak inwestować w spółki ubezpieczeniowe poprzez akcje?

Najbardziej klasyczną metodą jest kupowanie akcji za pośrednictwem domów maklerskich. Niestety nie jest to tak łatwe, jak w wypadku polskich spółek, ponieważ nie są one notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, tylko na różnych światowych parkietach.

Część domów maklerskich oferujących swoje usługi na polskim rynku umożliwia handel akcjami na zagranicznych giełdach, jednak z reguły wszelkie opłaty za dostęp do rynku i prowizje za transakcje są bardzo wysokie, przez co inwestowanie zaczyna być opłacalne dopiero przy bardzo dużych kwotach.

Zagraniczni pośrednicy również często oferują międzynarodowy dostęp do tych rynków, a ich prowizje często bywają niższe, z powodu generowania dużego obrotu przy użyciu ich platformy. Niestety założenie u nich konta to często skomplikowany i problematyczny proces.

Jak inwestować w spółki ubezpieczeniowe poprzez kontrakty CFD?

Drugim sposobem, o którym wielu początkujących inwestorów nie zdaje sobie sprawy, są kontrakty CFD na akcje największych spółek ubezpieczeniowych. To zdecydowanie łatwiejsza, mniej skomplikowana i tańsza metoda handlu na akcjach. Ich nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od Contracts for Difference, czyli kontraktów na różnice kursowe.

Rynek CFD jest pozagiełdowy, co oznacza, że transakcja zawarta jest pomiędzy inwestorem a brokerem, a nie na realnym rynku. Kontrakt CFD naśladuje ruch kursu instrumentu bazowego, czyli w tym przypadku akcji. Po otwarciu pozycji kupna, gdy cena instrumentu bazowego idzie w górę, zarabiamy na jej wzroście, a strona sprzedająca traci i na odwrót. Dodatkowo możemy składać zarówno zlecenia kupna, jak i sprzedaży, więc zarabiać nie tylko na wzrostach, ale i na spadkach.

Co więcej funkcjonują one w oparciu o dźwignię finansową, co tylko potęguje osiągane zyski. Wynosi ona 1:5, co oznacza, że wystarczy zainwestować jedynie 20% kosztu pojedynczej akcji, by generować profit identyczny jak w przypadku realnego papieru wartościowego nabytego na giełdzie.

Ponadto, większość popularnych brokerów oferuje kontrakty CFD na największe na świecie spółki ubezpieczeniowe, więc nie ma najmniejszych problemów z ich dostępnością. Najprawdopodobniej jest to więc najłatwiejsza, najszybsza i najtańsza pod względem prowizji i spreadów metoda inwestowania w spółki z branży ubezpieczeniowej.

Czy warto i jak inwestować w spółki ubezpieczeniowe?

Zdecydowanie tak. Akcje największych spółek z branży ubezpieczeniowej odznaczają się dużą zmiennością i mogą okazać się doskonałą inwestycją umożliwiającą wygenerowanie dużych zysków.

Co więcej wydaje się, że kryzys związany z krachem na rynkach finansowych mają już za sobą i ich wartość w dłuższym okresie powinna piąć się w górę.

Najlepszym sposobem inwestowania wydają się więc kontrakty CFD, ponieważ charakteryzują się one najniższymi opłatami, najszybszą realizacją, niezawodną płynnością rynku, oraz nie wymagają dużego kapitału do zawarcia transakcji.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.