W aktualnej sytuacji ludzie zmuszeni są przez pandemię koronawirusa do pozostania w domach niemal na całym świecie. Z tego powodu wszelkie zakupy przeniosły się do internetu i wiele biznesów e-commerce notuje rekordowe obroty. Jednak ktoś musi te zamówienia dostarczać. Zajmuje się tym branża transportowa, która chyba jako jedyna obecnie zamiast zwalniać pracowników i redukować etaty, zatrudnia nowych i wciąż się rozwija. A skoro te spółki się rozwijają, to ich wartość w najbliższych latach powinna iść w górę. Jak inwestować w spółki transportowe?
Union Pacific Railroad
To amerykańskie przedsiębiorstwo kolei towarowej powstałe w 1862 roku. Jego siedziba mieści się w Omaha. Zarządza siecią kolejową w USA o łącznej długości ponad 50 tysięcy kilometrów za pomocą 8300 pociągów. Wciąż korzysta z najsilniejszej lokomotywy spalinowo-elektrycznej na świecie – EMD DDA40X. Spółka notowana jest na nowojorskiej giełdzie NYSE.
Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?
Największa i najistotniejsza Hossa rozpoczęła się w 2009 i trwała do ostatnich miesięcy. W tym czasie cena poszybowała z 16,40 dolarów amerykańskich ustanawiając aż do 188,96 USD. Następnie kurs zanotował obniżkę, której tempo przyspieszyło w momencie wybuchu pandemii koronawirusa i 18 marca za akcję należało zapłacić już tylko 105,08 $. Wtedy cena znów zaczęła rosnąć i aż do ustanowienia historycznego maksimum 17 sierpnia. Wynosiło ono 194,89 USD.
FedEx
Inna amerykańska potężna spółka zajmująca się transportem przesyłek na całym świecie to FedEx. Skrót pochodzi od Federal Express, to amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się przewozem przesyłek i logistyką, głównie drogą lotniczą. Ma zasięg ogólnoświatowy. Zostało założone w 1971 roku, a jego siedziba mieści się w Memphis. To firma, która jako pierwsza wprowadziła system umożliwiający śledzenie lokalizacji przesyłki. Zatrudnia ponad 420 tysięcy pracowników i jest notowana na nowojorskiej giełdzie NYSE.
Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?
Pierwsza istotna Hossa rozpoczęła się w 2001 roku i trwała do lutego 2007. W tym czasie cena poszybowała z okolic 34 dolarów amerykańskich do 121,42 USD. Następnie miał miejsce kryzys na rynkach finansowych i kurs zanotował gwałtowny spadek. W lutym 2009 za akcję należało już zapłacić tylko 34,02 $.
Wtedy rozpoczęła się największa Hossa. Zakończyła się dopiero w styczniu 2018, kiedy został ustanowiony najwyższy historyczny szczyt. Wyniósł aż 274,66 dolarów amerykańskich.
Od tego momentu zapanowała Bessa. Najniższa cena pojawiła się 17 marca bieżącego roku, przyjęła wartość 88,69 USD. W tej chwili sytuacja wygląda już znacznie lepiej, kurs oscyluje w granicach 216 $.
UPS
UPS (United Parcel Service) to amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się przewozem przesyłek i logistyką. Ma zasięg ogólnoświatowy. Założono je w 1907 roku, a jego siedziba mieści się w Sandy Springs w stanie Georgia. Spółka zatrudnia ponad 480 tysięcy pracowników i notowana jest na nowojorskiej giełdzie NYSE.
Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?
Wielka Hossa rozpoczęła się w 2009 roku i trwała do stycznia 2018. W tym czasie cena poszybowała z okolic 40 dolarów amerykańskich na 135,53 USD. Od tego czasu kurs był w strefie konsolidacji pomiędzy 90 a 125 $. Najwyższy szczyt osiągnął 10 sierpnia br. Wyniósł on 162,10 USD.
Deutsche Post DHL
Niemiecki DHL to największa na świecie spółka zajmująca się przewozem przesyłek i logistyką.
Wywodzi się od niemieckiej poczty państwowej, która została sprywatyzowana w 1995 roku, taka jest więc oficjalna data założenia przedsiębiorstwa. Jednak usługi logistyczne i kurierskie realizuje od 2002 roku, kiedy przejęła markę DHL. Jego siedziba mieści się w Bonn. Zatrudnia około 550 tysięcy pracowników i notowana jest na niemieckiej giełdzie Xetra.
Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?
Pierwsza Hossa rozpoczęła się w 2003 roku i trwała do maja 2007. W tym czasie cena poszybowała z okolic 9 euro do 26,33 EUR. Następnie kurs zanotował silny spadek, w marcu 2009 za akcję należało zapłacić już tylko 6,60 €. Wywołało to wielką Hossę, która zakończyła się ustanowieniem najwyższego historycznego szczytu. Miało to miejsce w grudniu 2017, a wyniósł on 41,36 euro. Od tego momentu, zapanowała Bessa, minimum pojawiło się 18 marca bieżącego roku, przyjęło wartość 19,10 EUR. W tej chwili sytuacja zdążyła się już poprawić, cena zbliża się do historycznego szczytu i oscyluje w granicach 39 €.
Maersk
To duńska spółka transportowa, głównie zajmująca się drogą morską. Jest jednym z największych na świecie operatorów kontenerowych. Została założona w 1904 roku, a jej siedziba mieści się w Kopenhadze. Zatrudnia około 80 tysięcy pracowników i notowana jest na duńskiej giełdzie NASDAQ Copenhagen.
Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?
Pierwsza Hossa rozpoczęła się pod koniec 2002 roku i trwała do lipca 2007. W tym czasie cena poszybowała z okolic 3 tysięcy koron duńskich do 13 181,5 DKK. Następnie miał miejsce kryzys na rynkach finansowych i kurs zanotował gwałtowny spadek. W marcu 2009 za akcję należało zapłacić 4585,64 koron duńskich. Wywołało to wielką Hossę, która zakończyła się ustanowieniem najwyższego historycznego szczytu. Miało to miejsce w marcu 2015, a wyniósł on 14 341 DKK. Od tego momentu, zapanowała Bessa, minimum pojawiło się 23 marca bieżącego roku i przyjęło wartość 4976 koron duńskich. W ostatnich tygodniach sytuacja się nieco poprawiła i w tej chwili kurs oscyluje w granicach 9519 DKK.
Skoro poznaliśmy transportowych gigantów, poznajmy teraz sposoby inwestowania w największe spółki z branży transportowej.
Jak inwestować w największe spółki transportowe poprzez akcje?
Najbardziej znaną metodą jest kupowanie akcji za pośrednictwem domów maklerskich. Niestety nie jest to tak łatwe, jak w wypadku polskich spółek, ponieważ nie są one notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, tylko na różnych światowych parkietach.
Niektóre domy maklerskie oferujące swoje usługi na polskim rynku umożliwiają handel akcjami na zagranicznych giełdach, jednak z reguły wszelkie opłaty za dostęp do rynku i prowizje za transakcje są bardzo wysokie, przez co inwestowanie zaczyna być opłacalne dopiero przy bardzo dużych kwotach.
Z kolei zagraniczni pośrednicy również często oferują międzynarodowy dostęp do tych rynków, a ich prowizje często bywają niższe, z powodu generowania dużego obrotu przy użyciu ich platformy. Niestety założenie u nich konta to często skomplikowany i problematyczny proces.
Jak inwestować w największe spółki transportowe poprzez kontrakty CFD?
Kontrakty CFD na akcje największych spółek transportowych to drugi sposób inwestowania w spółki. Ich nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od Contracts for Difference, czyli kontraktów na różnice kursowe.
Rynek CFD jest pozagiełdowy, co oznacza, że transakcja zawarta jest pomiędzy inwestorem a brokerem, a nie na realnym rynku. Kontrakt CFD naśladuje ruch kursu instrumentu bazowego, czyli w tym przypadku akcji. Po otwarciu pozycji kupna, gdy cena instrumentu bazowego idzie w górę, zarabiamy na jej wzroście, a strona sprzedająca traci i na odwrót.
Możemy składać zarówno zlecenia kupna, jak i sprzedaży, więc handlować nie tylko na wzrostach, ale i na spadkach. Co więcej funkcjonują one w oparciu o dźwignię finansową, co wpływa na osiągane zyski i tym samym straty. Dźwignia wynosi 1:5, co oznacza, że inwestując jedynie 20% kosztu pojedynczej akcji otrzymujemy ekspozycję na całą akcję i możemy generować profit/stratę identyczne jak w przypadku realnego papieru wartościowego nabytego na giełdzie.
Ponadto, większość popularnych brokerów oferuje kontrakty CFD na największe na świecie spółki transportowe, więc nie ma najmniejszych problemów z ich dostępnością. Najprawdopodobniej jest to więc najtańsza pod względem prowizji i spreadów metoda inwestowania w spółki z branży transportowej.
Czy warto i jak inwestować w największe spółki transportowe?
Absolutnie tak. Wydaje się, że największe spadki te spółki mają już za sobą i teraz ich kurs powinien iść w górę, być może nawet testować historyczne szczyty, zwłaszcza, że zapotrzebowanie na przewóz przesyłek jest teraz ogromne.
Jednak najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest handel w okresie długoterminowym, a biorąc pod uwagę ich dostępność, opłaty transakcyjne, czas realizacji, płynność rynku oraz wymagania dotyczące kapitału, zdecydowanie najbardziej korzystnym sposobem inwestowania wydaje się handel za pomocą kontraktów CFD.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!