Jak inwestować w największe na świecie spółki z branży rozrywkowej?

Disneyland w Paryżu
J2T Trade

Disneyland w ParyżuZ powodu pandemii koronawirusa, branża rozrywkowa znów zyskuje na popularności. Ludzie zostali zmuszeni do przesiadywania w domach, muszą więc znaleźć sobie zajęcia w czasie wolnym i tu z pomocą przychodzą media, zwłaszcza telewizja i platformy cyfrowe. Oglądalność wzrasta, społeczeństwo poświęca więcej czasu na filmy i seriale, dlatego największe spółki działające w tym sektorze powinny zyskiwać. Dowiedz się, które konkretnie firmy są liderami tego rynku i jak inwestować w spółki branży rozrywkowej.

The Walt Disney Company

The Walt Disney Company
Źródło: https://thewaltdisneycompany.com/

Omawianie spółek branży rozrywkowej zaczniemy od największego koncernu medialnego jakim jest The Walt Disney Company. To amerykańska korporacja środków masowego przekazu, największa na świecie pod względem przychodów, Została założona w 1923 roku, a jej siedziba mieści się w Burbank w stanie Kalifornia. Jej maskotką i znakiem rozpoznawczym jest Myszka Miki. Zatrudnia ponad 220 tysięcy pracowników. Spółka notowana jest na nowojorskiej giełdzie NYSE.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Pierwsza istotna Hossa trwała już od 1984 roku aż do maja 2000. W tym czasie cena poszybowała z poziomów poniżej dolara aż do 43,28 USD. Następnie miał miejsce kryzys na rynku kapitałowym nazwany “pęknięciem bańki internetowe” i kurs zanotował silny spadek. W sierpniu 2002 za akcję należało zapłacić 13,30 $.

FP Markets

Zaowocowało to impulsem wzrostowym, maksimum zostało osiągnięte w maju 2007 roku, przyjęło wartość 36,29 dolarów amerykańskich. Wtedy rozpoczęło się drugie załamanie cen i w marcu 2009 akcja kosztowała już tylko 15,14 USD. Rozpoczęło to wielką Hossę, trwającą aż do grudnia 2019 roku. Wtedy kurs zanotował najwyższy historyczny szczyt. Wyniósł on aż 153,41 $.

Następnie miała miejsce obniżka, a jej tempo przyspieszyło, gdy wybuchła pandemia koronawirusa. 23 marca za akcję należało zapłacić 81,09 dolarów amerykańskich. Obecnie sytuacja wygląda już znacznie lepiej, cena oscyluje w granicach 121 USD.

Kolejną spółką z tej branży jest najpopularniejsza platform cyfrowa mediów strumieniowych – Netflix.

Netflix

NetflixNetflix to spółka założona w 1997 roku, rozpoczynała działalność od wypożyczania płyt za pośrednictwem poczty. W 2007 roku firma rozszerzyła działalność o media strumieniowe stając się największą wypożyczalnią na świecie. Te usługi dostępne są niemal wszędzie (poza Chinami, Koreą Północną czy Syrią). Z usług Netflixa korzysta już 167 milionów użytkowników. Jej siedziba mieści się w Los Gatos w stanie Kalifornia, a notowana jest na amerykańskiej giełdzie NASDAQ.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Pierwsza istotna Hossa rozpoczęła się pod koniec 2008 roku i trwała do lipca 2011. W tym czasie cena z poszybowała z poziomów poniżej 3 dolarów amerykańskich do 43,54 USD. Następnie zapanowała gwałtowna Bessa. W sierpniu 2012 za akcję należało zapłacić już jedynie 7,55 $.

Kliknij i sprawdź, jak handlować CFD na Netflix ↓

Wywołało to wielką Hossę, która prawdopodobnie się jeszcze nie zakończyła. Najwyższy historyczny szczyt został ustanowiony 19 maja bieżącego roku i wyniósł aż 458,97 dolarów amerykańskich. Od tego czasu kurs jednak trochę stracił, w tej chwili akacja kosztuje około 415 USD.

Comcast

ComcastComcast jest kolejną wielką spółką z branży rozrywkowej. To druga największa korporacja środków masowego przekazu na świecie. Powstała w 1963 roku, a jej siedziba mieści się w Filadelfii. W 2011 nabyła innego giganta tej branży – NBCUniversal. Zatrudnia około 190 tysięcy pracowników. Spółka notowana jest na amerykańskiej giełdzie NASDAQ.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Pierwsza istotna Hossa rozpoczęła się w 1997 roku i trwała do grudnia 1999. W tym czasie cena poszybowała z okolic 2,5 dolara amerykańskiego do 18,20 USD. Następnie, do marca 2009 znajdowała się w fazie Bessy. Minimum przyjęło wartość 5,55 $.

Wywołało to wielką Hossę, która zakończyła się dopiero 17 stycznia bieżącego roku. Najwyższy historyczny szczyt wyniósł 47,74 dolarów amerykańskich. Wtedy miała miejsce obniżka, której tempo przyspieszyła pandemia koronawirusa. 23 marca za akcję należało zapłacić 31,71 USD. W tej chwili sytuacja znów się poprawiła, cena oscyluje w granicach 39,52 $.

Inną potężną spółką z branży rozrywkowej jest Fox Corporation.

Fox Corporation

FOX CorporationTo amerykańskie przedsiębiorstwo branży medialnej i telewizyjnej. Powstało w 2019 roku, w wyniku spin offu 21st Century Fox, które z kolei w 2013 oddzieliło się od News Corporation. Jego siedziba mieści się w Nowym Jorku. Notowane jest na amerykańskiej giełdzie NASDAQ.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Zadebiutowało 3 marca 2019 po cenie 38,60 dolarów amerykańskich. Przez rok notowało jednak wyraźną obniżkę. Minimum osiągnięte 23 marca bieżącego roku wyniosło 19,13 USD. Od tego czasu jednak kurs zaczął rosnąć, w tej chwili za akcję należy zapłacić około 28,60 $.

Kolejną potężną cyfrową platformą telewizyjną jest Dish Network.

Dish Network

Dish NetworkTo jedna z największych amerykańskich platform cyfrowych. Powstała w 1996 roku, a jej siedziba mieści się w Englewood w stanie Kolorado. Spółka notowana jest na amerykańskiej giełdzie NASDAQ.

Jak do tej pory wyglądał przebieg kursu akcji spółki?

Co ciekawe największa Hossa rozpoczęła się w 1998 roku i trwała do kwietnia 2000. W tym czasie cena poszybowała z okolic 2,5 dolara amerykańskiego aż do 81,25 USD. To najwyższy historyczny szczyt. Następnie miał miejsce kryzys na rynku kapitałowym nazwany “pęknięciem bańki internetowej” i kurs zanotował silny spadek. W czerwcu 2002 za akcję należało zapłacić 13,41 $.

Kolejny wzrost cen trwał do października 2007. Maksimum tym razem przyjęło wartość 52,54 dolarów amerykańskich. Wtedy wystąpiło jeszcze silniejsze załamanie kursu, a minimum zanotowane w listopadzie 2008 znalazło się na poziomie 8,34 USD.

Rozpoczęło to długą Hossę, która zakończyła się w lutym 2015. Nowy historyczny szczyt był blisko, lecz nie udało się go osiągnąć. Cena zatrzymała się na 80,75 $. Następnie zaczęła się obniżać i 18 marca bieżącego roku akcja kosztowała już zaledwie 17,09 dolarów amerykańskich. Od tego czasu sytuacja się poprawia, w tej chwili kurs oscyluje w granicach 31 USD.

Jak zatem można inwestować w największe na świecie spółki z branży rozrywkowej?

Jak inwestować w spółki branży rozrywkowej – akcje

Oczywiście najbardziej klasyczną metodą jest kupowanie akcji za pośrednictwem domów maklerskich. Niestety nie jest to tak łatwe, jak w wypadku polskich spółek, ponieważ nie są one notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, tylko na NYSE i NASDAQ.

Niektóre domy maklerskie oferujące swoje usługi na polskim rynku umożliwiają handel na amerykańskim rynku, jednak z reguły wszelkie opłaty za dostęp do tego parkietu i prowizje za transakcje są bardzo wysokie. Dlatego też, inwestowanie zaczyna być opłacalne dopiero przy bardzo wysokich kwotach.

Pośrednicy z USA również często oferują międzynarodowy dostęp do rynków NYSE i NASDAQ, a ich prowizje często bywają niższe, z powodu generowania dużego obrotu przy użyciu ich platformy. Niestety założenie u nich konta to często skomplikowany i problematyczny proces.

Jak inwestować w spółki branży rozrywkowej – kontrakty CFD

kontrakty CFD na akcje to drugi sposób inwestowania, o którym wielu początkujących inwestorów nawet nie wie. To zdecydowanie łatwiejsza, mniej skomplikowana i tańsza metoda handlu na akcjach. Ich nazwa pochodzi z języka angielskiego i jest skrótem od Contracts for Difference, czyli kontraktów na różnice kursowe.

Rynek CFD jest pozagiełdowy, to oznacza, że transakcja zawarta jest pomiędzy inwestorem a brokerem, a nie na realnym rynku. Kontrakt CFD naśladuje ruch kursu instrumentu bazowego, czyli w tym przypadku akcji. Po otwarciu pozycji kupna, gdy cena instrumentu bazowego idzie w górę, zarabiamy na jej wzroście, a strona sprzedająca traci i na odwrót. Dodatkowo możemy składać zarówno zlecenia kupna, jak i sprzedaży, więc zarabiać nie tylko na wzrostach, ale i na spadkach.

Co ciekawe funkcjonują one w oparciu o dźwignię finansową, co tylko potęguje osiągane zyski. Wynosi ona 1:5, co oznacza, że wystarczy zainwestować jedynie 20% kosztu pojedynczej akcji, by generować profit identyczny jak w przypadku realnego papieru wartościowego nabytego na giełdzie.

Dodatkowo, większość popularnych brokerów oferuje kontrakty CFD na amerykański parkiet, więc nie ma najmniejszych problemów z ich dostępnością. Najprawdopodobniej jest to więc najłatwiejsza, najszybsza i najtańsza pod względem prowizji i spreadów ekspozycja na akcje największych na świecie spółek z branży rozrywkowej.

Czy warto i jak inwestować w spółki branży rozrywkowej?

Absolutnie tak. Aktualnie znajdują się one w trendzie wzrostowym lub tak, jak Netflix ustanawiają historyczne maksima. Nic jednak nie zapowiada, by obecnie panująca tendencja miała się odwrócić.

Bieżąca sytuacja spowodowała jedynie wzrost ich znaczenia w życiu codziennym, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Dlatego mogą one stanowić świetną okazję do długoterminowej inwestycji, a najlepszym sposobem takiego handlu wydają się kontrakty CFD, ponieważ charakteryzują się one najniższymi opłatami, najszybszą realizacją, niezawodną płynnością rynku, oraz nie wymagają dużego kapitału do zawarcia transakcji.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.