Czym jest gas fee w sieci Ethereum?

ethereum, bitcoin

ethereum, bitcoinChoć niekwestionowanym królem świata kryptowalut jest oczywiście Bitcoin, to pod względem funkcjonalności, bezdyskusyjnym liderem rynku cyfrowych monet jest najpopularniejszy altcoin – Ethereum. Jednak, jakichkolwiek transakcji byśmy nie dokonywali w środowisku ETH – wysyłamy środki, wymieniamy kryptowaluty na zdecentralizowanej giełdzie, kupujemy NFT, tworzymy NFT i umieszczamy je na blockchainie, przechowujemy środki na zasadzie stakingu… – to zawsze musimy ponieść pewien wydatek o nazwie gas fee.

Czym zatem jest gas fee w sieci Ethereum? Ile on wynosi i jak go obliczyć? Przekonamy się poniżej:

Gas fee – co to?

Gas fee w sieci Ethereum to nic innego jak cena jaką płacimy za potwierdzenie i zrealizowanie transakcji – czyli po prostu opłata transakcyjna. Gas fee jest pobierane przez użytkowników, którzy wykorzystują koparki do obsługi sieci Ethereum. Ta opłata ma zrekompensować energię obliczeniową wymaganą do przetwarzania i walidacji transakcji w blockchainie ETH.

Jak działa gas fee?

Nazwa “gas” powstała jako analogia do rzeczywistego paliwa, którym zasilamy silnik samochodu. Koncepcja jest bardzo podobna. Jeśli mielibyśmy jechać do innego miasta i symulować całkowity koszt benzyny, dwie rzeczy, o których musimy pomyśleć, to odległość i cena za litr benzyny. Całkowita cena paliwa będzie wyższa, jeśli podróżujemy na dłuższym dystansie lub cena paliwa zdrożała.

W odniesieniu do Ethereum można zastosować tę samą koncepcję. Innymi słowy, odległość to to, ile pracy musi wykonać samochód. W Ethereum tyle pracy musi wykonać blockchain. Najprostszą transakcją (pracą) na blockchainie Ethereum jest przesyłanie pieniędzy od jednej osoby do drugiej, co zajmuje 21 tysięcy jednostek określanych jako gas. Z drugiej strony, bardziej złożone transakcje, takie jak wybicie NFT, będą wymagały większej liczby jednostek, ponieważ kontrakt wymagany do wykonania dla transakcji jest znacznie bardziej złożony i wymaga więcej zasobów obliczeniowych.

Tak jak nie możemy zmienić odległości między dwoma miastami, tak samo nie możemy zmienić ilości jednostek gas wymaganych do przeprocesowania transakcji w Ethereum. Jednak tak jak możemy wstrzymać się z podróżą, aż cena benzyny spadnie i dopiero wtedy tankować auto, tak samo możemy poczekać z przeprowadzeniem transakcji.

Jednostka i dynamiczne zmiany gas fee

Gas fees są najczęściej liczone w ułamkach tokenów Ethereum zwanych „Gwei”. 1 Gwei to 0.000000001 ETH (jedna miliardowa). Gas fees są dynamiczne i ustalane przez firmy i użytkowników koparek w zależności od popytu i podaży. Cała sieć jest bowiem oparta na koparkach i to ich właściciele decydują o tym, ile warte są poszczególne transakcje.

Im dana aplikacja ma większy ruch, tym więcej gas fee będzie zużywać. Na cenę opłaty wpływa także wycena Ethereum – teoretycznie im jest wyższa, tym prowizje są proporcjonalnie wyższe, choć nie to jest reguła. Nie od dziś wiadomo, że ceny za transakcję w Ethereum są bardzo wysokie. Dla przykładu, w przypadku blockchaina Solana (SOL) są one o wiele niższe i wynoszą tysięczne części dolara.

Czy gas fees w przyszłości będą niższe? Gas fee w sieci Ethereum

Wszyscy entuzjaści kryptowalut liczą, że pełne wprowadzenie Ethereum 2.0 (ETH2) rozwiąże te niedogodności i gas fees zaczną być o wiele bardziej opłacalne dla użytkowników. Na tę innowację przyjdzie nam jeszcze poczekać co najmniej kilka miesięcy. Do tego momentu, gdy korzystamy z sieci Ethereum, musimy liczyć się z wysokimi opłatami transakcyjnymi.

Gdzie sprawdzić gas fee?

Aktualne gas fee możemy zawsze sprawdzić pod tym linkiem https://etherscan.io/gastracker

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.