Systemy handlu krótkoterminowego od lat przykuwają uwagę inwestorów indywidualnych. Ma to oczywiście przyczyny czysto matematyczne. Wykorzystanie procentu składanego umożliwia traderowi wygenerowanie wysokiego zysku w krótkim czasie. Handel na rynku metali szlachetnych cieszy się z kolei mniejszą popularnością. Traderzy zwykle koncentrują się na akcjach spółek, indeksach giełdowych lub parach walutowych, a jeśli chodzi o towary, najmocniej interesuje ich ropa naftowa.
Jednak w niepewnych czasach na rynkach finansowych pojawia się ogromna zmienność, bardzo silny wpływ na kursy mają czynniki fundamentalne, takie jak decyzje banków centralnych, co oznacza, że analiza techniczna zwyczajnie często się nie sprawdza. Natomiast ceny popularnych kruszców zachowują się wyraźnie stabilniej, dzięki czemu inwestycje przy pomocy wskaźników na ich rynku potrafią zaoferować znacznie lepsze stopy zwrotu. Jedną z takich metod jest Strategia Day Trading na rynku metali szlachetnych z wykorzystaniem CCI.
Narzędzia stosowane w Strategii Day Trading na rynku metali szlachetnych z wykorzystaniem CCI
Jedynym narzędziem wykorzystywanym w strategii jest wskaźnik CCI. To najlepszy moment by wyjaśnić co się kryje za tą nazwą i jak go używać, by generował satysfakcjonującą stopę zwrotu. CCI to skrót od Commodity Channel Index – Indeksu Kanału Towaru. Jak sama nazwa wskazuje, celem twórcy była analiza instrumentów rynku towarowego i świetnie się w tym sprawdza.
CCI mierzy odchylenie ceny danego waloru od jej średniej wartości. W teorii oznacza to, że jeśli przyjmuje on wysokie wartości (powyżej 100), aktualne ceny danego instrumentu są wyjątkowo wysokie w wybranym okresie. Natomiast, jeżeli przyjmuje wartości poniżej -100 bieżące ceny są ekstremalnie niskie. W tej strategii CCI jest ustawiony standardowo na 14 okresów. Oscylator najlepiej sprawdza się na niższych interwałach czasowych, w tym wypadku będzie stosowany na wykresie M15 oraz posłużymy się przykładami na rynku złota.
Day Trading na rynku metali szlachetnych z wykorzystaniem CCI – wejście w pozycję
Najczęściej wskaźnik CCi służy do identyfikacji zmiany momentu odwrócenia trendu. Tym razem jednak wykorzystamy go do handlu zgodnie z panującą tendencją. Powszechnie uważa się, iż przyjmowanie przez ten oscylator wartości powyżej 100 lub poniżej -100 świadczy o wykupieniu/wyprzedaniu rynku. Można jednak zaobserwować, że jeśli osiągnął on takie poziomy bez żadnych trudności i zawirowań, to dany ruch jest bardzo silny, więc jest to właściwe miejsce do jego dołączenia.
Pozycję długą otwieramy więc, gdy wskaźnik CCI przekracza od dołu wartość 100, a ruch wzrostowy na jego wykresie trwa nieprzerwanie, nie napotkał żadnych trudności.
Przykład:
Mamy tutaj wejście zgodnie z powyżej opisanymi warunkami, cena otwarcia 1468.18 (należy doliczyć koszty spreadu).
Natomiast w pozycję krótką należy wejść, gdy wskaźnik CCI przekracza od góry wartość -100, a ruch spadkowy na jego wykresie trwa nieprzerwanie, bez żadnych trudności.
Przykład:
Powyższe wejście zgadza się ze wspomnianymi warunkami, cena otwarcia 1588.19.
Day Trading na rynku metali szlachetnych z wykorzystaniem CCI – wyjście z pozycji
Strategia Day Trading na rynku metali szlachetnych z wykorzystaniem CCI jest dość specyficzna i nie posiada z góry określonego poziomu Take Profit. Natomiast Stop Loss powinien znajdować się:
- Pod knotem poprzedzającej świecy w pozycji long
- Nad knotem poprzedzającej świecy w pozycji short
W sytuacji, podczas której nasze wejście generuje zysk, należy zamknąć pozycję kupna, gdy wartości wskaźnika CCI przestają rosnąć. Na wyżej ukazanym wykresie wyglądało to tak:
Stop Loss znajdował się na poziomie 1463.68, a pozycję należało zamknąć po cenie 1497.46.
W przypadku pozycji short, należy ją zamknąć, gdy wartości wskaźnika CCI przestają spadać. W powyższej sytuacji wyglądało to tak:
Stop Loss znajdował się na poziomie 1593.40, a pozycję należało zamknąć po cenie 1574.45 (należy doliczyć koszty spreadu).
Zarządzanie kapitałem w Strategii Day Trading na rynku metali szlachetnych z wykorzystaniem CCI
Money management jest kluczowym zagadnieniem w funkcjonowaniu każdej strategii. Jeśli trader nie potrafi umiejętnie zarządzać własnym kapitałem, jest na najlepszej drodze do poniesienia ogromnych, wprost nieodwracalnych strat na własnym rachunku inwestycyjnym.
Metoda handlu na rynku metali szlachetnych z wykorzystaniem CCI jest dość specyficzna i będzie wymagała wielu interwencji na danym instrumencie. Najlepszym sposobem na osiągnięcie celu jest zdecydowanie jaką wielkość własnego kapitału trader jest w stanie zaryzykować każdego dnia.
Zgodnie z literaturą poruszającą kwestie kontroli ryzyka wartość, którą jesteśmy skłonni stracić nie powinna przekraczać 2% naszego depozytu oraz maksymalnie 1% na pojedynczej transakcji. W takiej sytuacji jedynie wystąpienie passy nieudanych transakcji trwającej nieprzerwanie przez 194 dni handlowe, co trwałoby ponad 8 miesięcy sprawiłoby spadek wartości rachunku poniżej 2% kapitału startowego. Przy takich założeniach prawdopodobieństwo bankructwa jest bliskie zera.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!