Czym jest GameFi i jakie ma znaczenie dla inwestorów oraz świata gier?

GameFi
J2T Trade

Od czasu powstania Axie Infinity, z każdym miesiącem coraz głośniej robi się o GameFi, jako nowym hicie branży gamingowej. Dziś kapitalizacja rynku GameFi stanowi niemal 1% wartości światowego rynku gier wideo. Mało tego – jest to jeden z najmocniej zyskujących obecnie na popularności trendów w świecie blockchain. Niektórzy eksperci nawet zapowiadają, że 2022 rok będzie należał do GameFi, tak jak 2021 zdecydowanie był rokiem NFT.

Co kryje się pod tym określeniem? Co inwestorzy mogą zyskać, gdy zainteresują się GameFi? Czy w przyszłości ten rynek może okazać się wiodący w świecie gamingu? Przekonamy się poniżej:

GameFi – co to? GameFi

Termin GameFi stanowi połączenie słów “Game” i “Finance”. Generalnie, GameFi oznacza gamifikację systemów finansowych, po to, aby stworzyć możliwości czerpania zysków z grania w gry typu play-to-earn. Jest to zasadniczo oparty na technologii blockchain sposób monetyzacji doświadczeń płynących z gier.

Jak już zostało wspomniane, projekty GameFi działają w sieciach blockchain, co umożliwia graczom posiadanie weryfikowalnego prawa własności do wirtualnych przedmiotów. To, co przede wszystkim odróżnia projekty GameFi od tradycyjnych gier, to fakt, że gracze grają, aby zdobyć nagrody, a nie wygrać. W końcu komu nie spodobałby się pomysł zarabiania podczas dobrej zabawy?

FP Markets

Rynek GameFi prężnie się rozwija

Obecnie na rynku znajdziemy już ponad 1400 gier opartych na technologii blockchain. Mamy teraz popularne gry na wielu blockchainach, takich jak Ethereum, BNB Smart Chain (BSC), Polygon, Harmony, Solana i wiele innych.

Poszczególne projekty GameFi mają na ogół wiele cech wspólnych. Przedmioty w grze, takie jak awatary, ziemia, kostiumy, broń, złoto i tokeny są reprezentowane jako NFT – niewymienne cyfrowe tokeny, które potwierdzają ich własność. Gracze zdobywają te przedmioty i nieruchomości w trakcie rozgrywki i mogą je sprzedawać rynkach NFT za kryptowaluty. Te z kolei mogą być wymieniane na prawdziwe pieniądze – waluty fiducjarne.

Wiele możliwości zarabiania

Zarabianie na GameFi nie polega tylko na handlu przedmiotami NFT. Niektóre gry, takie jak Axie Infinity i Splinterlands, umożliwiają zarabianie poprzez mentoring. Mentorzy, czyli doświadczeni gracze posiadający cenne przedmioty i zestawy, pożyczają je graczom, których nie stać na ich kupno, w zamian za procent od zarobków. Metoda ta pozwala nowym graczom na błyskawiczne wskoczenie do gry, bez potrzeby wydawania dużej sumy pieniędzy na start, a doświadczonym graczom daje możliwość pasywnego zarobku. Wirtualna

GameFi a technologia blockchain

Ponadto, wszystkie dane są przechowywane w zdecentralizowanej publicznej sieci blockchain. To właśnie ona zawiera informacje o tym, co posiada każdy gracz. Oznacza to, że właścicielami wszelkich aktywów są właśnie gracze, a nie twórcy gry. Wynika z tego również, że każdy zasób w grze, który zdobędziemy, jest nasz raz na zawsze. Nawet jeśli serwer zostanie wyłączony lub firma stojąca za grą upadnie. To sprawia, że projekty GameFi są dla graczy źródłem rzeczywistego dochodu. Nawet jeżeli są one dla nich dobrą rozrywką.

Geneza GameFi

Założyciele MixMarvel, studia blockchainowych gier podkreślali możliwości wykorzystania technologii blockchain do zrewolucjonizowania branży gier wideo jeszcze na konferencji World Blockchain Conference z 2019 roku.

Jednak termin “GameFi” został po raz pierwszy użyty do opisania tego nowego trendu przez założyciela Yearn.finance Andre Cronje w tweecie z września 2020 roku. Od tego czasu pojęcie to jest szeroko stosowane w odniesieniu do gier opartych na technologii blockchain i osadzonych w zdecentralizowanym świecie.

Znaczenie GameFi dla inwestorów i świata gier

Wpływ na świat gamingu

Z punktu widzenia game developerów GameFi to idealne miejsce do wprowadzania autorskich pomysłów. Wszystko, co stworzą, może zostać zamienione na cyfrowe aktywa – stworzenia, przedmioty, obiekty, obszary, postaci… Jeśli gra jest atrakcyjna pod względem graficznym, istnieje spora szansa, że więcej graczy się nią zainteresuje.

Ponadto, jak już zostało wyjaśnione, projekty GameFi pozwalają obracać realnymi pieniędzmi, czyli posiadają funkcjonalność, która w tradycyjnych grach nie jest dostępna. Czynnik ekonomiczny sprawia, że gra zwraca na siebie uwagę graczy i inwestorów, a deweloperom daje możliwość monetyzacji oraz inwestowania w projekt. Zależność ta otwiera przed światem GameFi świetlaną przyszłość, której w niedalekim czasie prawdopodobnie będziemy świadkami.

Perspektywiczny rynek dla inwestorów Decentraland (MANA)

Dla inwestorów ogromne znaczenie ma również fakt, że niektóre projekty GameFi oferują również produkty i funkcje znane ze świata zdecentralizowanych finansów (DeFi) – takie jak staking, liquidity mining i yield farming. Są to dodatkowe sposoby, dzięki którym gracze mogą uzyskać pasywny dochód. Zazwyczaj gracze mogą stakować swoje tokeny z gry, aby zdobyć nagrody, odblokować ekskluzywne przedmioty lub uzyskać dostęp do nowych poziomów.

Mało tego – niektóre projekty GameFi pozwalają społeczności uczestniczyć w procesie podejmowania decyzji. Mogą proponować i głosować na przyszłe aktualizacje za pośrednictwem zdecentralizowanych organizacji autonomicznych (DAO). Aby zostać członkiem GameFi DAO należy posiadać governance token projektu.

Na przykład, posiadacze tokenów Decentraland mogą głosować nad zasadami gry i organizacji, blokując swoje tokeny zarządzania (MANA) w DAO. Im więcej tokenów zablokują, tym wyższa będzie ich siła głosu. Pozwala to graczom komunikować się bezpośrednio z twórcami gier i wpływać na rozwój projektu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.