W dobie ekstremalnie wysokiej i cały czas rosnącej inflacji, posiadacze oszczędności rozważają bardzo wiele sposobów na ulokowanie swojego kapitału. Zazwyczaj cel jest jeden – pragną oni, aby ich środki były w jak największym stopniu chronione przed utratą siły nabywczej, przy jednoczesnym jak najniższym poziomie ryzyka.
Z pomocą przychodzi tutaj świat DeFi, czyli zdecentralizowane finanse. Najczęściej kojarzymy go ze zdecentralizowanymi giełdami kryptowalut, jednak w praktyce oferuje on znacznie więcej możliwości. Jedną z nich jest właśnie staking kryptowalut, czyli koncepcja umożliwiająca pasywne generowanie dochodu. Na czym to rozwiązanie polega i jak działa? Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące stakingu zostaną zaprezentowane poniżej:
Staking – co to znaczy?
Staking kryptowalut to proces polegający na tym, że użytkownicy deponują swoje oszczędności w postaci kryptowalut celem obsługi sieci Blockchain i potwierdzania transakcji. Zapewnia to integralność, bezpieczeństwo i ciągłość jej działania. Dzięki stakowaniu kryptowaluty mogą być zdecentralizowane – sieć blockchain utrzymują po prostu posiadacze danych cyfrowych monet. W dużym uproszczeniu stakowanie można porównać więc do zamrażania środków na tradycyjnych lokatach bankowych.
Staking jest możliwy w stosunku do kryptowalut, które wykorzystują model proof-of-stake do przetwarzania płatności. Niniejsza metoda może być więc świetnym sposobem na wykorzystanie kryptowalut do generowania pasywnego dochodu, zwłaszcza, że niektóre kryptowaluty oferują naprawdę wysokie oprocentowanie tytułem stakowania.
Jak działa staking?
Od strony technicznej staking to nic innego jak sposób dodawania nowych transakcji do sieci blockchain. Najpierw uczestnicy deponują swoje coiny w protokole kryptowalutowym. Następnie, spośród środków tych uczestników protokół wybiera walidatory do potwierdzania bloków transakcji. Im więcej monet użytkownicy zastawiają, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaną wybrani na walidatora.
Za każdym razem, gdy blok jest dodawany do blockchaina, to nowe kryptowaluty są bite i dystrybuowane jako nagrody za stakowanie do walidatora tego bloku. Najczęściej nagrody są tym samym rodzajem kryptowaluty, którą stakują uczestnicy. Jednak niektóre sieci blockchain wykorzystują inny rodzaj kryptowaluty jako nagrody.
Jak stakować kryptowlauty?
Aby przeprowadzać staking, trzeba w swoim portfelu posiadać kryptowalutę, korzystającą z modelu proof-of-stake. Gdy już dane cyfrowe monety znajdą się w naszym portfelu, musimy je zdeponować, postępując zgodnie z procedurą wskazaną przez twórców wybranej sieci. W zdecydowanej większości projektów, transakcja stakingu może być przeprowadzona w ciągu zaledwie kilku minut.
Chociaż stakowanie może działać różnie w zależności od danej kryptowaluty, to większość osób korzysta z tak zwanych staking pools. Polegają one na tym, że grupa posiadaczy kryptowalut łączy swoje fundusze w jednym miejscu (w staking pool), aby mieć większą szansę na zdobycie nagród za stakowanie. Następnie, dzielą się oni zyskami proporcjonalnie do poczynionego wkładu.
Istnieje także możliwość stakingu za pomocą giełd kryptowalut – także tych największych. Dla przykładu giełda Binance posiada swoje własne programy stakowania kryptowalut.
Zalety stakowania
Staking kryptowalut zyskało w ostatnim czasie na popularności ze względu na atrakcyjny dochód pasywny, jaki generują posiadacze danych tokenów. Oprocentowanie uzyskane ze stakingu może wynosić od kilku procent rocznie w przypadku najpopularniejszych kryptowalut o najwyższej renomie – takich jak Ethereum (ETH), Terra (LUNA), Solana (SOL), Polygon (MATIC) czy Cardano (ADA) do nawet kilkudziesięciu procent w przypadku niszowych altcoinów.
Ponadto, w przeciwieństwie do kopania kryptowalut, staking nie wymaga od nas drogiej koparki oraz ponoszenia astronomicznych wydatków na prąd. Musimy po prostu zakupić dane kryptowaluty i je zdeponować w odpowiednim miejscu by rozpocząć staking.
Czym jest cold staking?
Podczas stakowania monet są one zamrożone w portfelu. Jeśli portfel jest podłączony do sieci blockchain, nazywa się go gorącym portfelem, ponieważ jest podłączony do Internetu i niestety teoretycznie może paść on ofiarą cyberataku. Cold staking jest w 100% bezpiecznym procesem stakingu w portfelu, który odbywa się bez dostępu do Internetu. Możemy go przeprowadzić za pomocą portfela sprzętowego – najpopularniejsze są produkty firm Trezor oraz Ledger.
Sieci obsługujące cold staking dają możliwość stakowania, jednocześnie gwarantując bezpieczne przechowywanie swoich funduszy w trybie offline. Jeżeli interesariusz przetransferuje swoje aktywa z portfela, automatycznie zrzeknie się nagrody. Cold staking jest zatem jednoznacznie korzystną metodą stakowania.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!