Bankructwo FTX – co to oznacza dla kryptowalut?

FTX
J2T Trade

W piątek 11 listopada, FTX Trading Ltd. złożył wniosek o upadłość. Sam Bankman-Fried, założyciel i dyrektor naczelny trzeciej największej giełdy kryptowalut, zrezygnował ze stanowiska. Zastąpił go John J Ray III.

Jak nietrudno się domyślić, informacja o rozpoczęciu postępowania upadłościowego tak istotnego podmiotu, wywołała falę spadków na rynku kryptowalut. W efekcie kurs Bitcoina porusza się w ostatnich godzinach w przedziale między 15 700 a 17 200 dolarów. Jakie są dalsze przewidywania dla rynku crypto?

Upadek giełdy FTX FTX

Giełda kryptowalut FTX oraz powiązane z nią 130 innych firm handlujących kryptowalutami, w tym fundusz Alameda Research, rozpoczęły w piątek 11 listopada dobrowolne postępowanie upadłościowe. We wniosku o upadłość giełda FTX Trading Ltd. napisała, że ma od 10 do 50 miliardów dolarów aktywów, od 10 do 50 miliardów USD zobowiązań i ponad 100 tysięcy wierzycieli.

Przed złożeniem wniosku klienci zwrócili się w ciągu 72 godzin o wycofanie 6 miliardów dolarów, a konkurencyjna giełda Binance porzuciła plany ratunkowego przejęcia FTX.

FP Markets

Miliardy dolarów wyparowały

Co więcej, w sobotę giełda FTX poinformowała o wykryciu nieautoryzowanych transakcji, w wyniku których miliony dolarów aktywów zostało wycofane z platformy w podejrzanych okolicznościach. Agencja Reuters podaje, że co najmniej 1 miliard USD funduszy klientów zniknęło z giełdy. Inne źródła mówią o kwocie nawet 2 miliardów dolarów, które zniknęły z kont użytkowników FTX.

Reuters informuje również, że założyciel FTX Sam Bankman-Fried miał przetransferować 10 miliardów USD aktywów klientów do swojej spółki tradingowej Alameda Research. Większość z tych aktywów także zniknęła. Główny radca prawny FTX Ryne Miller z kolei napisał na Twitterze, że z FTX w ciągu ostatnich 7 dni odpłynęły ponad 2 miliardy dolarów.

Co gorsza, według brytyjskiego dziennika Financial Times i materiałów inwestycyjnych, na które się on powołuje – giełda FTX posiadała zaledwie 900 milionów dolarów środków wobec… 9 miliardów USD zobowiązań.

Dużą część środków, które miały gwarantować płynność giełdzie stanowiły nieuznawane powszechnie tokeny FTT – emitowane przez samą giełdę FTX. Spółka nie zabezpieczała się dolarem, ani złotem.

Co z rynkiem kryptowalut?

Eksperci wskazują, iż biorąc pod uwagę interakcję między giełdą FTX, jej siostrzanym domem handlowym Alameda Research i resztą ekosystemu kryptowalutowego, prawdopodobnie trwa obecnie kaskada wezwań do uzupełnienia depozytów zabezpieczających.

Upadek FTX ma zatem wywołać efekt domina, który doprowadzi do tego, że liczni inwestorzy instytucjonalni związani z FTX także zbankrutują lub będą zmuszeni do sprzedaży aktywów. To z kolei doprowadzi do nowej fali drastycznych spadków kryptowalut.

Analitycy zaznaczają również, iż w określeniu potencjalnego zasięgu dla najistotniejszej waluty wirtualnej – Bitcoina, pomóc może koszt jego wydobycia. W tej chwili wykopanie Bitcoina kosztuje około 15 tysięcy dolarów, ale prawdopodobnie niebawem powróci on do poziomu 13 tysięcy dolarów widzianego w miesiącach letnich.

W tej chwili kurs BTC oscyluje w granicach 16 500 USD. Dziś rano natomiast jego cena znajdowała się poniżej 16 tysięcy dolarów.

Wykres Bitcoina

Regulacje są niezbędne

Upadek FTX zszokował inwestorów, którzy ponownie wezwali do uregulowania sektora kryptowalut. Także dyrektor generalny giełdy kryptowalut Coinbase Brian Armstrong oznajmił, że rynki kryptowalutowe potrzebują regulacji, aby uniknąć większej ilości „washoutów”, takich jak w przypadku FTX.

Mało tego, również sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że implozja giełdy FTX obnażyła słabości w tym sektorze, a regulacja rynku jest potrzebna i zarazem musi być „bardzo ostrożna”.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.