Kim jest Sam Bankman-Fried i czy uratuje kryptowaluty?

Bitcoin
J2T Trade

Choć pod koniec czerwca doszło do wyhamowania potężnej, trwającej wiele miesięcy wyprzedaży na rynku kryptowalut, to entuzjaści cyfrowych monet w ostatnich tygodniach znów mają uzasadnione powody do obaw. Kolejna fala wyprzedaży najistotniejszych cyfrowych monet rozpoczęła się bowiem w połowie sierpnia.

W konsekwencji Bitcoin w chwili pisania tego tekstu ponownie jest wart niewiele więcej niż 19 tysięcy dolarów. A jak doskonale wiadomo, gdy kurs BTC znajduje się w silnej tendencji spadkowej, to najważniejsze altcoiny także systematycznie tracą na wartości. W efekcie łączna kapitalizacja kryptowalut znów spadła poniżej poziomu 1 biliona dolarów.

Wielu inwestorów uważa, że świat kryptowalut przed coraz bardziej przerażającym kryzysem, a być może nawet stopniowo przebiegającym upadkiem, uratuje młody miliarder Sam Bankman-Fried. Co więcej, nawet popularna nowojorska prasa – konkretnie The Wall Street Journal – zdążyła określić go już mianem “samozwańczego zbawcy crypto”. Kim więc jest ten kontrowersyjny miliarder? Czy rzeczywiście może on ocalić podążającą na dno kryptowalutową branżę?

Sam Bankman-Fried – kto to jest? FTX

Sam, a właściwie Samuel Bankman-Fried to zaledwie trzydziestoletni, urodzony 22 marca 1992 roku, Amerykanin, absolwent prestiżowego Massachusetts Institute of Technology (MIT). W 2017 roku uruchomił firmę handlową Alameda Research, zajmującą się handlem ilościowym. Dziś zarządza ona aktywami o wartości 2,5 miliarda dolarów.

FP Markets

W 2019 roku uruchomił on także swój drugi, jeszcze większy biznes – platformę handlu pochodnymi kryptowalut FTX. Platforma ta reklamuje się, jako giełda zbudowana przez traderów dla traderów. Bankman-Fried zaczynał bowiem karierę, spekulując na konto firmy Jane Street Capital z wykorzystaniem własnych, zautomatyzowanych algorytmów.

Wyznawca efektywnego altruizmu

Bankman-Fried wyznaje filozofię zwaną efektywnym altruizmem: jego celem jest zarobienie jak największej ilości pieniędzy, aby móc rozdać jak najwięcej. W tegorocznym zestawieniu Forbesa Sam Bankman-Fried zajął 60. miejsce, a jego majątek w pierwszym kwartale tego roku został wyceniony na 25 miliardów dolarów, co czyni go nie tylko najbogatszym trzydziestolatkiem, ale także najbogatszą osobą poniżej 37. roku życia.

W jaki sposób Sam Bankman-Fried ratuje rynek kryptowalut?

W tegoroczne wakacje Sam Bankman-Fried przeznaczył miliardy dolarów na pożyczki dla różnych firm kryptowalutowych, w celu ich uratowania.

Ocalenie BlockFi

Między innymi przekazał on (w postaci udzielenia kredytu rewolwingowego) 250 milionów dolarów BlockFi – firmie będącej największym konkurentem upadłego kryptowalutowego pożyczkodawcy Celsius Network. To jednak nie wszystko. Następnie należąca do miliardera platforma FTX wyemitowała kolejny kredyt odnawialny o wartości 400 milionów USD dla BlockFi.

Model biznesowy BlockFi oferuje użytkownikom wysokie zwroty za blokowanie kryptowalut tj. Bitcoin (BTC), czy Ethereum (ETH) na kontach oszczędnościowych. Następnie firma ta pożycza te krypto aktywa innym po wyższych stawkach. Pod koniec czerwca, z powodu spadków na rynku kryptowalut, BlockFi mogło podzielić losy Celsius Network. Spółka znalazła się u progu niewypłacalności, lecz została ocalona przez młodego miliardera.

Bankman-Fried jak J.P. Morgan? Pożyczki w DeFi

Po tym zdarzeniu entuzjaści rynku kryptowalut zaczęli przywoływać słynną historię ratowania amerykańskiego systemu bankowego z 1907 roku. Wtedy, w trakcie paniki bankowej w USA system bankowy ocalił słynny finansista J.P. Morgan, który w zamian za poszerzenie własnej strefy wpływów, uratował banki zmierzające na dno z powodu braku płynności.

Czy Sam Bankman-Fried okaże się J.P. Morganem naszych czasów i “zbawi” świat kryptowalut? A może jednak jego działania ograniczą się wyłącznie do udzielania pożyczek kontrowersyjnym firmom z sektora De-Fi, spośród których większość boryka się z oskarżeniami, że noszą znamiona bycia piramidami finansowymi? Na odpowiedź na to pytanie z całą pewnością przyjdzie nam jeszcze nieco poczekać.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.