Australian Securities Exchange ASX

4935
J2T Trade

Australian Securities Exchange Ltd., nazywana także ASX Limited jest australijską spółką publiczną będącą operatorem Australian Securities Exchange, na zachodzie znanej także jako Sydney Stock Exchange, czyli Giełdy Papierów Wartościowych w Sydney. Powstała 1 kwietnia 1987 roku w wyniku połączenia sześciu stanowych giełd papierów wartościowych.

Australian Securities Exchange

ASX Group jest operatorem giełdowym, domem clearingowym oraz pośrednikiem płatniczym. Zajmuje się także współtworzeniem zasad działalności australijskich spółek publicznych oraz edukacją australijskich inwestorów.

Australijski system finansowy jest piątym największym systemem na świecie, australijski rynek akcyjny ma ósmą pozycję na świecie i drugą pozycję w regionie Azja – Pacyfik, jest to także trzeci największy rynek długu w regionie Azja – Pacyfik oraz największy rynek instrumentów pochodnych tego regionu, siódmy największy rynek walutowy. Para AUD/USD to czwarta najpopularniejsza para walutowa świata, a australijski rynek funduszy inwestycyjnych jest największym w regionie Azji – Pacyfiku i czwartym największym na świecie.

Kontrolę giełdową na Giełdzie Papierów Wartościowych w Sydney zapewnia Australian Securities nad Investments Commission (ASIC), będąca odpowiednikiem polskiej Komisji Nadzoru Finansowego. Clearing i pośrednictwo finansowe ASX kontrolowane jest z kolei przez Bank Rezerw Australii będący bankiem centralnym Australii.

FP Markets

Australian Securities Exchange zapewnia handel akcjami, kontraktami futures, opcjami, warrantami, kontraktami na różnicę kursową (CFDs), udziałami w funduszach inwestycyjnych, funduszami nieruchomościowymi oraz derywatami opartymi na stopie procentowej.

Historia Australian Securities Exchange

Początki historii Australian Securities Exchange sięgają drugiej połowy XIX wieku. W tamtym czasie w Australii powstało 6 osobnych giełd, które znajdowały się w stolicach stanów australijskich, czyli w Melbourne w stanie Victoria (założona w 1861 roku), w Sydney w Nowej Południowej Walii (roku 1871), w Hobart na Tasmanii (powstała w 1882 roku), w Brisbane w Queensland (otwarta w 1884 roku), w Adelaide w Australii Południowej (z roku 1887 roku) oraz w Perth w Australii Zachodniej (w roku 1889). Później powstała jeszcze druga giełda na Tasmanii – w Launceston, która połączyła się z giełdą Hobart.

Współpraca pomiędzy giełdami rozpoczęła się w listopadzie 1903 roku, kiedy odbyła się pierwsza międzystanowa konferencja giełd w Melbourne. Przedstawiciele australijskich giełd papierów wartościowych zbierali się na takich nieformalnych spotkaniach aż do 1937, kiedy powstało australijskie stowarzyszenie giełd – Australian Associated Stock Exchanges (AASE), w którym reprezentowane były wszystkie giełdy z Australii. Z czasem AASE ustanowiło jednolite zasady notowań, regulaminy giełdy, przepisy i stawki prowizji.

Obecnie funkcjonujący podmiot giełdowy z Australii powstał w 1987 roku dzięki decyzji australijskiego parlamentu, który zezwolił na połączenie wszystkich sześciu stanowych giełd w jedną spółkę, która przyjęła wówczas nazwę Australian Stock Exchange Limited. Co ciekawe, ASX była pierwszą giełdą na świecie, której akcje były notowane na jej własnym parkiecie – pierwszy dzień jej notowań przypadł na 14 października 1998 roku. W dniu 7 lipca 2006 roku Australian Stock Exchange połączyła się z SFE Corporation – spółką matką Sydney Futures Exchange.


EkonomistaEkonomista radzi:

Rynek akcji australijskich oraz dolara australijskiego AUDUSD są niezwykle ciekawą alternatywą do akcji z USA i UE. Sprawdź jakie instrumenty z Australii znajdziesz na platformie transakcyjnej. Zarejestruj bezpłatne demo.


Indeksy i spółki z ASX

Indeksy spółek notowanych na Australian Securities Exchange obliczane są przez amerykańską agencję ratingową Standard & Poor’s. Z tego też powodu indeksy określane są za pomocą skrótu ASX lub S&P/ASX.

Najważniejszy indeks australijskiej giełdy papierów wartościowych to S&P/ASX 200 skupiający 200 spółek o najwyższej kapitalizacji oraz płynności. Jego publikacja rozpoczęła się 31 marca 200o roku od poziomu 3133,3 punktu. Wagi spółek w indeksie odpowiadają ich kapitalizacji rynkowej.

Najważniejsze spółki Australian Securities Exchange to spółki wydobywcze BHP Billiton oraz Rio Tinto, spółka telekomunikacyjna Telstra oraz banki i instytucje finansowe Commonwealth Bank of Australia, Westpac, National Australia Bank, Australia and New Zealand Banking Group, Macquarie Group, a także ubezpieczyciele Insurance Australia Group i QBE Insurance Group.

Oprócz indeksu 200 największych spółek, S&P publikuje także indeksy 20, 50, 100 oraz 300 największych spółek australijskiego parkietu.

ASX – Ciekawostki

Premarket w Australii trwa trzy godziny, od 7:00 do 10:00 czasu AEST, sesja główna rozpoczyna się o 10:00 i trwa do godziny 16:00 AEST.

Australijska giełda korzysta z dwóch platform handlowych – ASX Trade oraz ASX Trade24. Pierwsza z nich przeznaczona jest do handlu papierami wartościowymi, z kolei druga przeznaczona jest dla rynku derywatów. Wszystkie spółki notowane na Australian Securities Exchange notowane są w systemie ASX Trade. Jest to platforma oparta o system stworzony dla NASDAQ – NASDAQ OMX’s Genium INET System, który wykorzystuje wiele giełd na całym świecie. Jest to jeden z najszybszych i wielofunkcyjnych systemów inwestycyjnych na świecie, którego opóźnienie wynosi poniżej 250 mikrosekund (250 / 1 000 000 sekundy).

ASX Trade24 to globalna platforma handlu instrumentami pochodnymi. Punkty dostępowe do platformy znajdują się w Chicago, Nowym Jorku, Londynie, Hong Kongu, Singapurze, Sydney oraz Melbourne. Handel na tej platformie trwa przez 24 godziny na dobę – podobnie jak na rynku OTC.

Pod koniec października 2010 roku pojawiła się informacja o planowanej fuzji Australian Securities Exchange z Singapore Exchange (SGX). Planowana wartość transakcji wynosiła około 14 miliardów dolarów. Transakcja została jednak zablokowana przez Departament Skarbu Australii w dniu 8 kwietnia 2011 roku, co miało związek z analizą Foreign Investment Review Board, z której wynikało, że fuzja ta nie leży w interesie Australii.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Ekonomista
Doktor nauk ekonomicznych. Posiada dogłębną wiedzę z zakresu makroekonomii, finansów i instrumentów finansowych takich jak akcje, obligacje i instrumenty pochodne. Doskonale rozumie mechanizmy funkcjonowania rynków finansowych i instytucji działających w ich obrębie – giełd, regulatorów i banków centralnych. Praktyk rynkowy – potrafi przełożyć wiedzę teoretyczną na praktyczne aspekty inwestowania i wykorzystać je na realnym rynku.