Znowu spadki na Nasdaq 100. Akcje Tesli w dół o 12,18%.

J2T Trade

Indeks Nasdaq 100 zamknął wczorajszą sesję z wynikiem -3,87%. Najsłabszą ze spółek była Tesla, która zanotowała spadek notowań o ponad 12%. Czego będzie można spodziewać się podczas środowej sesji?

Nasdaq 100 ponad 500 punktów niżej

Główne indeksy z amerykańskiego parkietu, mocno traciły podczas wtorkowej sesji. Indeks Nasdaq 100 stracił finalnie blisko 4%, co skutkowało „niekorzystną” zmianą notowań o 520 punktów. Warto zauważyć, że ostatni raz tak duży spadek w trakcie jednej sesji miał miejsce 7 marca br. Największy spadek pośród spółek wchodzących w skład indeksu odnotowała wspomniana już Tesla. Należałoby zauważyć, że wtorkową sesję z całego indeksu na „zielono” zakończyły jedynie dwie spółki. Najmocniejsza z nich zyskała jedynie 0,29%, co jedynie podkreśla wymowę wczorajszego, spadkowego ruchu na indeksie. Co ciekawe podczas wczorajszej sesji miał miejsce największy jak dotąd obrót na indeksie w kwietniu.

Kalendarz makroekonomiczny

Podczas wczorajszej analizy, opisywałem jakie dane zostaną opublikowane podczas wtorkowej sesji. Omówmy zatem wyniki wskaźników. W marcu wzrosły zamówienia środków trwałych. Wartość ta, choć podawana w procentach osiągnęła wartość dodaną, względem poprzedniej. Wskaźnik bazowych zamówień środków trwałych wynosi 1,1%.

Jak odnotowano, również w marcu spadła sprzedaż nowych domów o 8,6% w ujęciu miesięcznym. Równocześnie inwestorzy dowiedzieli się o niewielkim spadku wskaźnika zaufania konsumentów w kwietniu.

FP Markets

Uzupełnieniem tematycznym wczorajszych danych dotyczących sprzedaży nowych domów, będzie opublikowany dzisiaj indeks podpisanych umów kupna domów w marcu. W godzinach pre-marketowych ogłoszony zostanie bilans handlowy towarów w marcu.

Microsoft z raportem

Po wczorajszej sesji publikacji wyniku finansowego dokonała spółka Microsoft. Wyniki okazały się lepsze od szacowanych przez analityków. Przychody wyniosły 49,36 mld dolarów, a wskaźnik EPS wyniósł 2,22 dolara.

Kolejne publikacje wyników finansowych

Przed dzisiejszą sesją opublikowany zostanie raport spółki T-Mobile US. W przypadku przychodów spółki, analitycy prognozują ich lekkie obniżenie względem ostatniego kwartału ubiegłego roku. Optymistycznie jednak wróżą wartość wskaźnika EPS. Być może wyniki spółki okażą się lepsze od prognozujących, a ponadto od poprzednich.

Dziś w godzinach wieczornych, publikacji wyników finansowych doczekają się inwestorzy zainteresowani spółką Meta Platforms oraz PayPal. Pierwsza z nich to przedsiębiorstwo nazywające się przedtem Facebook. Nazwa spółki została zmieniona na Meta pod koniec 2021. Wobec jej wyników prognozuje się spadek zarówno w kwestii przychodów, jak i wartości wskaźnika EPS. Według analityków przychody spółki za pierwszy kwartał wyniosą około 28 mld dolarów, a wskaźnik EPS osiągnie wartość ponad 2,5 dolara.

W przypadku spółki PayPal również zakłada się spadek odpowiednich wartości względem czwartego kwartału ubiegłego roku. Szacuje się, że przychody wyniosą około 6,5 mld dolarów, wartość wskaźnika EPS wynieść może nieco poniżej 1 dolara.

Punkt widzenia

Wczoraj byliśmy świadkami zrealizowania się scenariusza spadkowego, podawanego przeze mnie na wczorajszej analizie: „Targetem dla sesji w przypadku realizacji tego scenariusza może być pełen psychologiczny poziom 13000”. Jak się okazało rynkowi, zabrakło jedynie 9 punktów, żeby dokładnie zaliczyć ten cel. Patrząc jednak na ruch, jaki wykonał indeks, te 9 punktów stanowi jego nieznaczną część.

Przechodząc już do dzisiejszej analizy technicznej, warto w pierwszej kolejności zmienić wyznaczane codziennie poziomy. Warto zauważyć również, że wybity został marcowy dołek (12950). Obecnie trwać będzie kluczowa walka o dalsze losy indeksu. W związku z powyższym na dzisiejszą sesję przewidziane zostały dwa scenariusze: wzrostowy i spadkowy.

I scenariusz – wzrostowy

Jak za każdym razem zaczynamy od scenariusza wzrostowego. Dzisiaj ze szczególną uwagą należy śledzić zachowanie rynku w godzinach sesji europejskiej i w trakcie pre-marketu. Jeżeli indeks chce zebrać siły, ma do tego zakres ceny 12970-13020. W tej strefie może wygenerować się potencjalny impuls wzrostowy. Ważne jest, żeby ten zakres koniecznie był utrzymywany również podczas samej sesji amerykańskiej. Gdyby tak się stało w pierwszej kolejności, możliwy do zaobserwowania będzie ruch sięgający rejonów nawet 13250-13300. W celach informacyjnych zamieszczam wykres ze scenariuszem poniżej.

Scenariusz pierwszy indeks Nasdaq 100 27.04.2022

II scenariusz – spadkowy

W tym przypadku, spodziewałbym się utworzenia tzw. niższego lokalnego szczytu. Innymi słowy, gdyby przed samym rozpoczęciem sesji amerykańskiej indeks jeszcze cofnął to kluczowym, będzie obserwowanie dalszej reakcji. Jeżeli to cofnięcie by się odbyło, wówczas sprowokowałoby to ruch wzrostowy odreagowujący pod zakres ceny 13075. Z tych okolic rynek mógłby kontynuować spadek do zakresu ostatniego dołka.

Scenariusz drugi indeks Nasdaq 100 27.04.2022

Konkluzja

Wczorajszy scenariusz się zrealizował. Czy dziś będziemy świadkami ponownie wielkiej zmienności? Poniżej podaje miejsca wyznaczanych przez mnie poziomów.

TTR : 13 846

TSR : 13 635

TFR : 13 424

TDP : 13 216

TFS : 13 004

TSS : 12  790

TFS :  12 590

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.