Nasdaq 100 odrabia straty. Indeks wzrósł o 1,32%.

J2T Trade

Podczas poniedziałkowej sesji indeks Nasdaq 100 wzrósł o 1,32%. Indeks odrobił część strat z ostatniego tygodnia. Finalnie Nasdaq 100 wzrósł o ponad 170 punktów.

Wreszcie wzrostowa sesja

Poprzednia wzrostowa sesja miała miejsce w poprzedni wtorek (19.04). Indeks Nasdaq 100 wczoraj (26.04) wykonał ruch wzrostowy, osiągając maksymalnie zakres ceny 13540. Najsilniejszą ze spółek podczas wczorajszej sesji była Moderna. Zamknęła ona swoje notowania z wynikiem wzrostowym 7,18%.

Dzień z danymi makroekonomicznymi

Dzisiaj w godzinach pre-marketowych, a także podczas sesji amerykańskiej udostępnione zostaną istotne dane makroekonomiczne.

W godzinach pre-marketowych warto będzie zwrócić uwagę na informację dotyczącą bazowych zamówień środków trwałych. Będzie to publikacja za marzec. Analitycy szacują, że ta wartość będzie wyższa od wartości z poprzedniego okresu badanego.

FP Markets

O godzinie 16:00 natomiast wydana zostanie informacja dotycząca wskaźnika zaufania konsumentów. Prognozuje się tu wynik lepszy niż poprzednio. Warto będzie zwrócić również uwagę na informacje dotyczące ilości sprzedaży nowych nieruchomości. Zdaniem analityków liczba ta może się okazać nieco niższa od poprzedniej.

Poniedziałkowe raporty

Podczas wczorajszej analizy wspominałem o publikacji raportów kolejnych spółek wchodzących w skład indeksu Nasdaq 100. Po wczorajszej sesji raport swój udostępniły dwie spółki: Cadence Design Systems oraz Activision Blizzard. Działalność obu spółek przybliżyłem we wczorajszej analizie indeksu Nasdaq.

Spółka Cadence Design Systems zaskoczyła swoim raportem, gdyż wbrew temu, co sądzili analitycy, przychody spółki znacznie wzrosły względem prognozowanych. Wyniosły one za pierwszy kwartał br. 901 mln dolarów. Przychody okazały się zdecydowanie większe niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Analitycy przewidzieli jednak wzrost wskaźnika EPS, względem jego poprzedniej wartości. Wskaźnik zysku na akcję wynosi 1,17 dolara, będąc równocześnie wyższym niż, zakładali prognozujący.

Wobec spółki Activision Blizzard zakładano, że wyniki okażą się gorsze zarówno w przychodach, jak i wskaźniku EPS. Tak też się stało, ale opublikowane wyniki były jeszcze niższe. Przychody spółki względem poprzedniego kwartału spadły o ponad 1 mld dolarów i wynoszą aktualnie 1,48 mld dolarów. Wskaźnik EPS wynosi 0,64 dolara.

Znasz te spółki

Dziś przed sesją amerykańską swój raport opublikowała spółka PepsiCo. Działalność tej spółki raczej większości osób jest znana. Dla przypomnienia, do tego przedsiębiorstwa należą takie marki jak: Pepsi, Lay’s oraz Cheetos. Przechodząc już do samych wyników, warto zwrócić uwagę, iż przychody spółki zmalały względem okresu rozliczeniowego poprzedniego kwartału. Jest to spadek rzędu blisko 9 mld dolarów. Przychody według raportu za pierwszy kwartał wyniosły 16,2 mld dolarów. Wartość ta jest większa od prognozowanej przez analityków. Nowa wartość wskaźnika EPS wzrosła względem prognozowanej, jednakże okazała się niższa względem poprzedniej. Obecnie wynosi 1,29 dolara.

Oczy inwestorów zwrócone są jednak na raport spółki Microsoft. Wynik finansowy spółki zostanie opublikowany po dzisiejszej sesji. Gigant branży informatycznej ma osiągnąć gorsze wyniki względem ostatniego kwartału ubiegłego roku. Analitycy szacują, że przychody wyniosą 49 mld dolarów za pierwszy kwartał tego roku. Wskaźnik zysku na akcje ma wynieść według prognozujących 2,19 dolara.

Punkt widzenia

Wczorajszy scenariusz wzrostowy zakładał podejście i tak się stało. Targetem wyznaczanym na wczorajszą sesję był: „zakres ceny 13450-13500” .  Indeks przekroczył pierwszy poziom już o godzinie 16:00, po czym wybił zakres 13500 w godzinach wieczornych.

W tym momencie indeks znajduje się powyżej średniej kroczącej SMA 55  oraz subiektywnie wyznaczanego przeze mnie miejsca (TFS). Obecna sytuacja pozwala na pozostawienie, wyznaczonych wczoraj poziomów. Dzisiaj można przyjrzeć się realizacji trzech scenariuszy. Dwa z nich będą wzrostowe, ostatni zaś będzie spadkowy.

I scenariusz – wzrostowy

Ta możliwość zakłada, po otwarciu rynku amerykańskiego, utworzenie silnego impulsu wzrostowego do zakresu ceny 13600. Gdyby ten poziom pozostawał utrzymany, można by spodziewać się utworzenia kolejnego impulsu wzrostowego. Target dla dzisiejszej sesji w przypadku realizacji tego scenariusza to 13680-13750 bądź wyższe.

Scenariusz pierwszy indeks Nasdaq 100 26.04.2022

II scenariusz – wzrostowy

W tym przypadku natomiast, możliwe będzie do zaobserwowania w pierwszym momencie zejście do zakresów ceny TFS (13400).  Wówczas, zgodnie z rozrysowanym prostokątem, w tej strefie może uaktywnić się strona popytowa. Stworzona strefa akumulacji mogłaby przyczynić się do wygenerowania impulsu wzrostowego. Celem dla tego scenariusza jest cena 13650 bądź wyższy zakres.

Scenariusz drugi indeks Nasdaq 100 26.04.2022

III scenariusz – spadkowy

Gdyby jednak zdarzyło się tak, że indeks nie utrzyma strefy 13400, będzie można rozważyć ruch spadkowy. W takim przypadku rynek może na zasadzie impuls-korekta-impuls wykonać ruch spadkowy, przebijając wczorajsze dołki. Rynek może wykonać to dwojako. Pierwsza możliwość to utrzymywanie się w bliskich okolicach strefy 13400 i po dojściu średniej SMA 55 do tego miejsca, wygenerować wspomniany impuls spadkowy. Drugi przypadek zakłada szybkie zejście, odreagowanie i impuls wzrostowy. Targetem dla sesji w przypadku realizacji tego scenariusza może być pełen psychologiczny poziom 13000.

Scenariusz trzeci indeks Nasdaq 100 26.04.2022

Konkluzja

Wczorajszy scenariusz się zrealizował. Jak będzie dzisiaj? Który spośród powyższych się zrealizuje? Poniżej podaje miejsca wyznaczanych przez mnie poziomów.

TTR : 14 242

TSR : 14 031

TFR : 13 820

TDP : 13 611

TFS : 13 400

TSS : 13 197

TFS :  12 985

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.