Znowu lepsze wyniki PepsiCo! Nasdaq 100 w dół o 0,97%.

Index Nasdaq
J2T Trade

Znane są inwestorom wyniki spółki PepsiCo za Q2. Ponownie PepsiCo osiąga lepsze wyniki od oczekiwanych. Wtorkową sesję indeks Nasdaq 100 zakończył spadkowym akcentem. Notowania Nasdaq’a 100 poleciały sumarycznie w dół o 0,97%.

Zmiana nastawienia?

Na zamknięciu sesji notowania Nasdaq’a zaświeciły się na czerwono. Łączny wynik z sesji pokazał spadek indeksu technologicznego o 0,97%. Przełożyło się to bezpośrednio na obniżenie kursu o 115 punktów. Amerykański indeks tym samym kontynuował straty z poniedziałku.

Przewaga spadków

We wtorek na indeksie dominowała spółka Atlassian Corp. Właśnie ta spółka odnotowała najwyższy poziom zmienności spośród wszystkich elementów Nasdaq’a 100. Akcje spółki osunęły się o 8,70%. Ponadto do wyniku spadkowego indeksu przyczynił się fakt, że większość spółek traciła. Po stronie zyskownej wyróżniło się Lucid Group. Przedsiębiorstwo motoryzacyjne zyskało na wycenie 4,32%.

Lepsze wyniki

Podczas wczorajszej analizy zwróciłem uwagę na zapowiadaną publikacje raportu spółki PepsiCo. Zgodnie z oczekiwaniami analityków wyniki okazały się lepsze względem poprzednich odpowiadających okresów. Co więcej, napomnieć należy, że sprawozdanie wykazało również lepsze wyniki od prognozowanych.

FP Markets

Przychody spółki za drugi kwartał (Q2) 2022 roku wyniosły 20,23 mld dolarów zaś wskaźnik zysku na akcję wyniósł 1,86 dolara, względem prognozowanych 1,74 dolara. Sprawozdanie finansowe skomentował prezes spółki – Ramon Laguarta. W oświadczeniu prezes zaznaczył: „Jesteśmy zadowoleni z naszych wyników za drugi kwartał, ponieważ nasza dynamika biznesowa utrzymywała się pomimo trwającej niestabilności makroekonomicznej i geopolitycznej oraz wyższego poziomu inflacji na naszych rynkach”. Pomimo pozytywnych informacji spółka finalnie straciła we wtorek. Akcje PepsiCo spadły o 0,57%.

Punkt widzenia – dyktando danych

Na wtorkową sesję przygotowane zostały dwa scenariusze. Rynek po części realizował założenia jednego, jak i drugiego scenariusza. Najpierw respektowane było założenie ze scenariusza pobocznego, które brzmiało: „Wariant wzrostowy dotyczy nowo wyznaczonego poziomu TDP. Jeżeli indeks ma dziś rosnąć, to kluczowym jest, aby ten poziom został utrzymany. Nadbijanie poziomu wchodzi w grę, jednak nie może on zostać wyłamany. Siła popytowa pojawić się może na tym zakresie, po jego re-teście od góry”. Faktycznie indeks utrzymał zakres, osiągnął target określany wczoraj na poziom 11 950, a finalnie przebił cenę 12 000.

Szybkim ruchem jednak rynek powrócił poniżej 11 900 i badał strefę, która oznaczona została w scenariuszu głównym. Mowa o strefie „określonej przedziałem 11 850-11 860. W okolicach tego zakresu ustanowiony został opór, a rynek rozpoczął przecenę. Zejście miało miejsce do poziomu ceny 11 690.

Dziś inwestorzy oczekiwać będą na dane związane z inflacją w USA. O godzinie 14:30, czyli wraz z rozpoczęciem pre-marketu oczekiwać będzie, można przesłanek do tego jak zachowają się inwestorzy podczas sesji amerykańskiej. Wiele zatem będzie dziś zależeć od wyników danych. Obecnie rynek oscyluje powyżej TDP.

Scenariusz główny – wzrostowy

Jeżeli dane okażą się dziś one pozytywne, spojrzeć można na wzrost z następującej perspektywy. Kluczowe na dziś jest, aby poziom TDP został utrzymany. Nadbijanie poziomu wchodzi w grę, jednak nie może on zostać wyłamany. Siła popytowa pojawić się może na tym zakresie, po jego re-teście od góry. Targetem będzie 12 050.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 13.07.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Zejście determinowane może być negatywnymi danymi o inflacji. Wówczas dobrze by było, żeby rynek realizując spadek, utworzył schemat potwierdzenia. Mogłoby się to odbyć na zasadzie przetestowania od dołu poziomu TDP. Jeżeli jednak, przed pre-marketem rynek dojdzie do średniej kroczącej SMA 55, to re-test tego zakresu od dołu przyczyni się do spadku. Poniżej przedstawione zostało zejście w przypadku re-testu średniej. Targetem będzie poziom 11 600. 

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 13.07.2022

Konkluzja

Dane dotyczące inflacji będą dziś tematem przewodnim. Wiele zależeć będzie dziś od tego, jaki podany zostanie dokładny odczyt za lipiec. Obserwować będę, jak dokładnie zachowywać się będą rynki w tym newralgicznym momencie. Poniżej podaję poziomy na dziś.

TTR : 12 441

TSR : 12 214

TFR : 11 991

TDP : 11 759

TFS : 11 533

TSS : 11 309

TTS : 11 092

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.