Pinduoduo leci ponad 10%! Indeks Nasdaq 100 traci 2,19%.

Spadki na giełdzie w USA
J2T Trade

Poniedziałkową sesję indeks Nasdaq 100 zamknął, tracąc 2,19%. Technologiczny indeks zanotował pierwszą sesję spadkową w lipcu. Jedna ze spółek – Pinduoduo straciła na wycenie ponad 10%.

Pierwsza strata

Amerykański indeks technologiczny stracił wczoraj pierwszy raz w lipcu. Nasdaq 100 obniżył kurs swoich notowań o 2,19%. Przełożyło się to na spadek rzędu ponad 265 punktów. Wczorajsza sesja odznaczyła się również najwyższym poziomem zmienności w obecnym miesiącu. Indeks wymazał zatem część zysków z zeszłego tygodnia.

Pinduoduo leci

Jedna z chińskich spółek, Pinduoduo mocno traciła w poniedziałek. Spółka wchodzi w skład indeksu Nasdaq 100 i ponownie zapisała się na kartach historii. Rzeczywiście Pinduoduo często odznacza się wysokim poziomem zmienności. Akcje przedsiębiorstwa spadły 10,03%. Spółki stratne całkowicie zdominowały wczoraj indeks technologiczny. Jedynie 5 spółek z całego indeksu wzrosło. Co ciekawe, żadna z nich nie osiągnęła  nawet 1% poziomu zmienności.

Publikacje raportów

W tym tygodniu rozpoczynają się publikacje raportów spółek za drugi kwartał 2022. Dziś uwagę inwestorzy zwrócą na powszechnie znaną spółkę, czyli PepsiCo. Wyniki finansowe PepsiCo w ostatnim czasie pozytywnie zaskakują inwestorów. W poprzednich kwartałach, spółka osiągała lepsze wyniki, niż prognozowano.

FP Markets

Od dzisiejszego sprawozdania analitycy oczekują wyżej wartości osiągniętych przychodów niż w Q2 (drugi kwartał) 2021 roku. Również odczyt wskaźnika zysku na akcje ma ulec zwiększeniu. Prognozuje się, że wyniesie on 1,74 dolara za akcję.

Punkt widzenia – rynek na 11 750!

W poniedziałek indeks Nasdaq 100 podjął się w pewnym stopniu realizacji scenariusza pobocznego. We wczorajszej analizie był nim wariant spadkowy. Treść scenariusza brzmiała: „Wyjście opisane w scenariuszu wzrostowym może być mylące. Oznacza to, że rynek szybkim ruchem przebije TDP, ale również szybkim powróci poniżej tego zakresu. Wówczas dojść może do re-testu od dołu zakresu średniej kroczącej SMA 55 bądź poziomu TDP. Targetem w tym przypadku będzie 11 880”.

Rozliczając wczorajsze projekcie rozpocząć należy od zwrócenia uwagi, że kluczowe założenie dla wzrostów zostało momentalnie zanegowane. Rynek jednak wykonał ruch, który po części przewidziany został w wariancie spadkowym. Mowa o zakresie średniej kroczącej SMA 55. Re-test od dołu zakresu średniej kroczącej determinować miał ruch spadkowy. Tak rzeczywiście też się stało. Testowanie tego zakresu było jednak bardzo dynamiczne. Dobrze było to widać chwilę przed sesją amerykańską na interwale czasowym M5. Target został osiągnięty „jednym tchem”, a rynek w konsekwencji zszedł jeszcze niżej.

Obecnie rynek oscyluje na zakresie cenie 11 750. Wczorajsze poziomy nie mogły pokazać swojej istotności, zatem ulegają zmianie. Ruchem spadkowym wykonanym w poniedziałek nie został zanegowany jednak sentyment wzrostowy. Rynek ma szansę rosnąć, jednak przypomnieć należy kluczowy aspekt – nastawienie inwestorów. Jutro (w środę) podane zostaną dane dotyczące inflacji w USA. Prognozy analityków ponownie są negatywne i na te głosy reagowali wczoraj inwestorzy. Dziś sytuacja może się powtórzyć.

Scenariusz główny – spadkowy

Dziś ponownie, rynek może tracić w wyniku obaw inflacyjnych inwestorów. Ruch spadkowy może dziś wyglądać w następujący sposób. Pierwszym ruchem rynek może podbić do strefy określonej przedziałem 11 850-11 860. Ta strefa była wczoraj kilku krotnie badana. Podbicie jednak zostanie szybko zweryfikowane, a siła podażowa zepchnie cenę poniżej TDP. Re-test od dołu poziomu TDP determinować będzie siłę podażową. Targetem na dziś będzie 11 600.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 12.07.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Wariant wzrostowy dotyczy nowo wyznaczonego poziomu TDP. Jeżeli indeks ma dziś rosnąć, to kluczowym jest, aby ten poziom został utrzymany. Nadbijanie poziomu wchodzi w grę, jednak nie może on zostać wyłamany. Siła popytowa pojawić się może na tym zakresie, po jego re-teście od góry. Wówczas impuls wzrostowy sięgnąć może 11 950.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 12.07.2022

Konkluzja

Amerykańskie indeksy świeciły się wczoraj na czerwono. Obawy inwestorów były wczoraj widoczne, a dziś również mogą się pojawić. Przychylam się w stronę realizacji scenariusza spadkowego, jednakże tak jak wspomniałem sentyment wzrostowy nie został zanegowany. Obserwować będę zatem zachowanie rynku względem podanych założeń i poziomów. Nowe poziomy prezentują się poniżej.

TTR : 12 441

TSR : 12 214

TFR : 11 991

TDP : 11 759

TFS : 11 533

TSS : 11 309

TTS : 11 092

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.