Za nami już kolejny tydzień 2023 roku. Był on niezwykle wyjątkowy z wielu względów. Przede wszystkim zakończył on miesięczne oraz kwartalne zmagania inwestorów. Marzec okazał się zyskowny dla popularnych rynków akcji w Nowym Jorku. Miesięczny rezultat w przypadku większości indeksów z USA wzmocnił wynik pierwszych trzech miesięcy. Znów dobry kwartał odnotowało S&P 500. Na sytuację popularnych rynków akcji za oceanem patrzymy w poniedziałek, 3 kwietnia. Notowania dużego indeksu oscylują przed sesją powyżej 4 100. Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.
S&P 500 zyskało w piątek
Piątkową sesję z dnia 31 marca główne indeksy przypisały do wzrostowych. Uczestnicy rynku trzeci dzień z rzędu obserwowali zyski m.in. amerykańskiego S&P 500. Notowania dużego indeksu podskoczyły ogólnie o 1,44%, co równa się 58 punktom.
Znów dobry kwartał
Wynik ostatniej sesji miesiąca nie przykuwa jednak takiej uwagi, jak rezultaty zakończonych wówczas okresów. Indeks S&P 500 zamknął tydzień handlowy (27.03-31.03) o 3,48% wyżej. W marcu największy z głównych indeksów zyskał łącznie 3,51%. Pierwsza z czterech części roku zakończyła się na ponad 7% plusie. Znów był to dobry kwartał S&P 500.
Zdecydowana większość wybrała wzrosty
Tworzące indeks S&P 500 przedsiębiorstwa znów pokazały się z lepszej strony w piątek, 31 marca. Zdecydowana większość wybrała wzrosty, a na ich czele stanęła spółka Align (NASDAQ:ALGN). Wycena tej firmy wzrosła tego dnia o 7,15%. Spółek, które odniosły straty było blisko trzydzieści z całego indeksu. Najgorzej radziło sobie Micron (NASDAQ:MU), którego notowania spadły o 4,36%.
Punkt widzenia dzienny: notowania S&P 500 powyżej 4 100
W piątkowym artykule bliżej opisaliśmy kontynuację ruchu wzrostowego. Treść projekcji brzmiała: „Scenariusz = podejście do TFR i wybicie–>re-test od góry (wybicie staje się wyłamaniem)–>atak 4 090-4 100”.
Rzeczywiście najpierw pojawiło się podejście do poziomu TFR (4 075). Następnie zgodnie z założeniami, około godziny 16 (czas w Polsce), pojawiło się jego wybicie, które przerodziło się wyłamanie. Indeks S&P 500 trwał we wzrostach do końca sesji i sięgnął wskazywanego celu.
Na rynek patrzymy już w nowym tygodniu. Jak podpowiada wykres, indeks otworzył się dziś luką spadkową. Obecnie, to znaczy o godzinie 14 notowania oscylują tuż pod TFR.
Co na dziś ?
Dziś, jak to już w poniedziałki bywa rynek pokazać może zmienne nastroje. Jednak co ważniejsze, pojawić się mogą pierwsze plany na cały tydzień. Na poniedziałkową sesję bliżej przyjrzymy się ruchowi spadkowemu.
Scenariusz = podejście nadbijające zakres piątkowych szczytów–>reakcja podaży–>cofnięcie poniżej TSR–>budowa niższego szczytu–>zejście do 4 070

Punkt widzenia tygodniowy: indeks w strefie oporu 4 080-4 130
Za nami kolejny udany scenariusz tygodniowy. W piątek (31.03) indeks wypełnił cel rozpisany dla S&P 500 tydzień temu. Dziś zatem przychodzimy z nowym punktem widzenia na ten tydzień. Rynek znajduje się w strefie cenowego oporu 4 080-4 130. Taka sytuacja sprawia, że teraz odbyć się może walka o jego pokonanie. W pierwszych dniach może być ona żmudna i dopiero pod koniec tego tygodnia przynieść oczekiwany efekt. Jest nim bowiem sięgnięcie 4 200.

Konkluzja
W nowym miesiącu przyglądamy się rynkom w Stanach Zjednoczonych. Dziś na indeksach może być nieco spokojniej. Poziomy* na wykresie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.
TSR : 4 155
TFR : 4 110
TDP : 4 062
TFS : 4 016
TSS : 3 969
Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.
Od poniedziałku do piątku spoglądamy na: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji.
*Oznaczone poziomy:
Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!