Zmienność na indeksach rośnie. Indeks Nasdaq 100 stracił 0,18%.

289
Flaga USA
J2T Trade

Pomimo panującej sytuacji na świecie zmienność na indeksach rośnie. Wczoraj indeks Nasdaq 100 stracił finalnie 0,18%. Przekłada się to na zmianę ceny o ponad 20 punktów. Jednak indeks Nasdaq 100 podczas całej sesji amerykańskiej wykonywał mocne ruchy zarówno wzrostowe, jak i spadkowe. 

 

Zmienność na rynku akcji rośnie! 

W dalszym ciągu na rynkach panują negatywne nastroje. Jednak mimo to w maju, na rynkach obserwuje się większą zmienność niż w kwietniu czy marcu. Majowa zmienność utrzymuje się na wysokim poziomie na każdej sesji. Co ciekawe podczas ostatnich sesji indeks Nasdaq 100 wyznaczał nowe minima, jednak to jedynie skusiło inwestorów do zakupowania kolejnych akcji. 

Mocne ruchy w czwartek 

Czwartkową sesję indeks Nasdaq 100 zakończył ze stratą 0,18%. Jakby nie patrzeć nie jest to duża zmiana ceny, jednak rynek przez całą sesję oscylował w 400 punktowym zakresie ceny.  Rynek utworzył podwójny dołek na poziomie ceny 11 698. Z tego miejsca dwukornie generował ruchy wzrostowe sięgające zakresu ceny 12 135. 

FP Markets

Raport wskaźnika PPI 

We wczorajszej analizie indeksu Nasdaq 100 zwracałem uwagę, że spodziewać się można większych ruchów ze względu na pojawiające się dane makroekonomiczne. Zgodnie z przewidywaniami analityków wskaźnik PPI, czyli indeks cen producentów wyniósł wczoraj 0,5%. Jest to wartość zmiany w ujęciu miesięcznym, a zatem w kwietniu wartość wskaźnika wzrosła o 0,5%. Nie jest to jednak powód do świętowania, ponieważ poprzednia wartość, czyli za kwiecień 2021 wyniosła 1,6%. 

Wnioski bezrobotnych 

Wczoraj również została podana liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ostatnim tygodniu. Analitycy spodziewali się spadku wartości. Jak pokazał raport liczba tzw. Joblessów jednak nieznacznie wzrosła względem poprzedniej. 

Jerome Powell z następna kadencją 

Wczoraj w senacie głosowano nad przedłużeniem kadencji Prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome Powella. Zdecydowaną większością głosów postanowiono, że Jerome Powell pozostanie głową FED na kolejne 4 lata. Jak donosi CNBC* w senacie głosowanie zakończyło się wynikiem 80-19 na korzyść przedłużenia kadencji. Jerome Powell rozpoczyna tym samym drugą, czteroletnią kadencje jako głowa banku centralnego. 

Na łamach CNBC podano również informacje, że Patrick Toomey powiedział: „Przywództwo Powella pomogło pobudzić wzrost gospodarczy przy jednoczesnym zachowaniu najlepiej skapitalizowanego systemu bankowego w historii USA”. 

Problem gospodarczy 

Wczoraj również wypowiadała się sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych, Janet Yellen. W swoim przemówieniu zwróciła uwagę, że poziom inflacji w USA jest priorytetem i najważniejszym problemem gospodarczym. 

Wczoraj również, jak donoszą amerykańskie media, odbyła się konferencja Joe Bidena z przewodniczącą komisji Unii Europejskiej, Urszulą von der Leyen. Joe Biden zapowiedział, podjęcie inwestycji, które będą zapobiegały powstawaniu przyszłych problemów związanych z globalną pandemią. 

Punkt widzenia – indeks powyżej 12 000

Podczas wczorajszej sesji indeks Nasdaq 100 wykonał schemat tzw. podwójnego dołka. Schemat został utworzony w okolicach ceny 11 690. Rynek podczas dzisiejszej sesji azjatyckiej rozpoczął ruch wzrostowy i obecnie oscyluje powyżej zakresu ceny 12 100. 

Dzisiejsza analiza rozpoczyna się wraz z podniesieniem wyznaczanych codziennie poziomów.  Na wykresie oznaczono również zielonym prostokątem strefę istotną na dzisiejszą sesję. Zielona strefa jest o tyle istotna, ponieważ można ją interpretować w następujący sposób. Oznaczony zakres stanowi tak zwany punkt zwrotny. Dopóki indeks znajduje się poniżej jego zakresu można się spodziewać, że ten zakres będzie oporem dla rynku. Jednak wraz z wyłamaniem tego zakresu i testowaniu go od góry, staje się on punktem zwrotnym. Może to być chwilowy, lokalny bądź tendencyjny punkt zwrotny. Jest to potencjalnie miejsce, które może tworzyć ruch wzrostowy. Pytanie jednak nasuwa się, dokąd może sięgać ten możliwy ruch. Na dzisiejszą sesję przygotowałem dwa scenariusze: wzrostowy i spadkowy. 

I scenariusz – wzrostowy 

Ten scenariusz zakłada, że w godzinach sesji europejskiej rynek po podbiciu do zakresu ceny TSS, powróci do zakresu ceny 12 050-12 000. Następnym ruchem mogłoby być zebranie siły popytowej na tym zakresie. Gdyby tak się stało rynek mógłby wygenerować impuls wzrostowy, wyłamujący zakres górnego ograniczenia zielonego prostokąta. Następnie po re-teście punktu zwrotnego „od góry” rynek mógłby kontynuować wzrost. Target w przypadku realizacji tego  scenariusza przypada na poziom 12 300-12 350. 

Wykres Nasdaq H1
Scenariusz pierwszy indeks Nasdaq 100 13.05.2022

II scenariusz – spadkowy 

W tym przypadku rynek najpierw szybko nadbije punkt zwrotny, powracając poniżej niego. Będzie mogło to oznaczać, że siła podażowa ponownie przeważa na tym poziomie. Wówczas rynek uznałby ten poziom kolejny raz za opór, tak jak uczynił to już dwukrotnie. Gdyby tak się stało, rynek kontynuowałby ruch spadkowy. Target dla tego scenariusza to zakres poziomu 11 900. 

Wykres Nasdaq H1
Scenariusz drugi indeks Nasdaq 100 13.05.2022

Konkluzja 

Rynek mimo, że zakończył wczorajszą sesję „na czerwono” można doszukiwać się pozytywnych aspektów. Dziś wartym będzie obserwować jak zachowywać się będzie rynek na zakresie punktu zwrotnego. Poniżej podaję poziomy na dzisiejszą sesję. 

TTR : 13 205

TSR : 12 996

TFR : 12 784

TDP : 12 578 

TFS : 12 361

TSS : 12 163

TTS : 11 953 

*Źródło: CNBC 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.