Indeks Nasdaq 100 traci w środę 3,06%. Inflacja wyniosła 8,3%. 

409
Kryzys finansowy, spadek
J2T Trade

Środową sesję indeks Nasdaq 100 kończy ze stratą. Indeks Nasdaq 100 spadł prawie 400 punktów. Wczoraj indeks Nasdaq 100 zamknął sesję tracąc finalnie 3,06%. Inflacja wyniosła 8,3% w kwietniu. Jest to najdokładniejsza wartość inflacji. 

Indeks Nasdaq 100 kolejny raz traci powyżej 3% 

Wczorajszą sesję indeks Nasdaq 100 zakończył ze stratą 3,06%. Oznacza to obniżenie notowań indeksu o prawie 400 punktów. Warto zauważyć, że środowa sesja była już czwartą spadkową w tym miesiącu, a trzecią spadkową zakończoną wynikiem powyżej 3%. 

Indeks Nasdaq 100 poniżej 12 000!

Podczas wczorajszej sesji indeks Nasdaq 100 zszedł poniżej poziomu ceny 12 000. Rynek dotarł najniżej do okolic poziomu ceny 11 940 ustanawiając tym samym nowe roczne minimum. 

Wskaźnik CPI wynosi 8,3% w kwietniu. 

Podczas wczorajszych godzin pre-marketu, tak jak zapowiadałem we wczorajszej analizie Nasdaq’a, podane zostały dane dotyczące inflacji. Najnowszy raport o inflacji pokazał wzrost w kwietniu o 8,3% względem tego samego okresu ubiegłego roku. Jednak nastąpiła poprawa wartości wskaźnika wobec danych z marca. 

FP Markets

Dane dotyczące bezrobotnych 

Jak to w czwartki zazwyczaj bywa, dziś inwestorzy oczekiwać bedą na liczbę Joblessów. W zeszłym tygodniu liczba zadeklarowanych wstępnych bezrobotnych wyraźnie wzrosła. Zaskoczyło to nie tylko inwestorów, ale także analityków. Dziś analitycy prognozują spadek liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych od zeszłego czwartku. Dane zostaną opublikowane podczas godzin sesji pre-marketu. 

Wskaźnik PPI poniżej 1%? 

Dziś również przed sesją amerykańską opublikowana zostanie wartość wskaźnika PPI za kwiecień. Wskaźnik PPI to indeks cen dóbr produkcyjnych. Inaczej określany jest mianem inflacji cen producenckich. Wskaźnik PPI obrazuje poziom cen, który ustalają producenci podczas wytwarzania towarów i usług. 

Analitycy szacują mocny spadek wartości tego wskaźnika. Gdyby tak się stało negatywnie może to wpłynąć na sytuację w kraju. 

Apple traci pozycję! 

Wczoraj podano informację o tym, że spółka Apple nie jest już najbardziej wartościową firmą na świecie. Saudyjski gigant naftowy, czyli Saudi Aramco wyprzedził Apple. Stało się to za sprawą obniżenia notowań Apple podczas wczorajszej sesji. Amerykański gigant obniżył wczoraj kurs swoich notowań o 5,18%.

Rezerwa Federalna przemawia

Wczoraj przemawiał kolejny członek Rezerwy Federalnej. Prezes Banku FED w Atlancie, Raphael Bostic stwierdził, że Rezerwa Federalna w dalszym ciągu jest za podnoszeniem stóp procentowych. Jednak dopiero najbliższe posiedzenie wyjawi czy zostaną one zwiększone względem ostatniej podwyżki.   

Punkt widzenia 

Podczas wczorajszej sesji indeks Nasdaq 100, zszedł poniżej poziomu ceny 12 000. Jednak dziś przed sesją europejską rynek dotarł już poniżej poziomu 11 900. Rynek podjął się wczoraj realizacji scenariusza drugiego. Zgodnie z nim: „W tym scenariuszu założenie o ruchu spadkowym, zaczyna się wraz z podbiciem indeksu do okolic poziomu TDP, czyli ceny 12 578” rynek faktycznie podbił do bliskich okolic poziomu TDP przed sesją amerykańską.  Zgodnie z założeniami rynek nie wybił go, po czym następnie rozpoczął ruch spadkowy. Target został szybko osiągnięty, a rynek kontynuował zejście. 

Na dzisiejszą sesję zmieniam wyznaczane przeze mnie poziomy. Na dzisiejszą sesję przygotowałem trzy scenariusze: wzrostowy i dwa spadkowe. 

I scenariusz – wzrostowy 

Pomimo wtorkowego odreagowania i oscylowania wczoraj w okolicach dogodnego miejsca do kolejnego ruchu wzrostowego, indeks postanowił wczoraj spadać. Rynek w dalszym ciągu trwa w tendencji spadkowej, a według części analityków w bessie.

Potencjalny ruch wzrostowy mógłby wyglądać w następujący sposób. Ten scenariusz zakłada, że po wejściu rynku USA, indeks mocnym impulsem wyłamie zakres TFS, czyli poziom 12 017. Nieco powyżej tego zakresu znajduje się ostatni lokalny szczyt. Im dłużej rynek będzie oscylował w okolicach tego szczytu, tym możliwe jest przebicie go i kontynuowanie ruchu wzrostowego. Wówczas celem byłby zakres ceny 12 200. 

Wykres Nasdaq H1
Scenariusz pierwszy indeks Nasdaq 100 12.05.2022

II scenariusz – spadkowy 

W tym przypadku, rynek po otwarciu sesji amerykańskiej najpierw wykona ruch wzrostowy do zakresu ceny TFS. Następnie może się tam utworzyć zakres konsolidacji. W zakresie konsolidacji rynek będzie szukał okazji do dalszej przeceny. Targetem w przypadku realizacji będzie zakres 11 700-11 650. 

Wykres Nasdaq H1 spadek
Scenariusz drugi indeks Nasdaq 100 12.05.2022

III scenariusz – spadkowy 

Dziś inwestorzy oczekują na dość istotne dane makroekonomiczne. W związku z tym na indeksie może pojawić się wzmożona zmienność. Gdyby na dodatek dane okazały się gorsze niż zakładają analitycy pierwszy ruch, może być impulsem spadkowym. Wówczas rynek kontynuowałby zależność spadkową. 

Wykres Nasdaq H1 spadek
Scenariusz trzeci indeks Nasdaq 100 12.05.2022

Konkluzja 

Wczoraj indeks wykonał jeden ze scenariuszy. Na dzisiejszą sesję przygotowane zostały trzy scenariusze. Cz rynek podejmie się realizacji, któregoś z nich? Poniżej podaje wyznaczane poziomy. 

TTR : 12 859 

TSR : 12 655

TFR : 12 444

TDP : 12 233

TFS : 12 017

TSS : 11 819 

TTS : 11 609 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.