Od początku maja spot złota stracił 0,7%. Jest to niewielka zmiana kursu XAU/USD. Ostatni raz tygodniową zmienność na poziomie niższym od 1% na złocie odnotowano na początku marca. Obecnie kurs XAUUSD znajduje się powyżej 1880 USD.
Złoto na poziomie 1850 USD
We wtorek (03.05) kurs XAU/USD chwilę przed rozpoczęciem sesji europejskie osiągnął okolice poziomu 1850. Jest to poziom poprzednio odwiedzony przez rynek w lutym bieżącego roku. Dla rynku złota jest to ważny poziom w ujęciu analizy technicznej, a bliżej jego istotność przybliżę w dalszej części artykułu.
Stanowisko Rezerwy Federalnej
Cena złota wzrosła w środę po tym, jak prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell stwierdził, że podwyżka stóp procentowych o 75 punktów bazowych nie jest rozważana. Ponadto inwestorzy działający na rynku tego metalu szlachetnego, dowiedzieli się, że wysoka inflacja dalej może się utrzymywać. Co jedynie poprawiło nastroje i zwiększyło zapał inwestorów do posiadania tego aktywa.
Dobra atmosfera nie trwała jednak zbyt długo. Rynek zweryfikował nastroje inwestorów podczas czwartkowej sesji (05.05). W godzinach sesji amerykańskiej gwałtownie spadały główne rynki. Również rynek złota wymazał środowe zyski i zanotował stratę. Było to spowodowane szybką zmianą nastrojów inwestorów, którzy zaczęli jednak obawiać się o wpływ wysokości stóp procentowych w USA na takie aktywa jak złoto.
Złoto jako „bezpieczna przystań”
Złoto od dłuższego czasu traktowane jest jako aktywo określane mianem „bezpieczna przystań”. Dzieje się tak, ponieważ uznawane jest jako środek, który w czasie przechowuje swoją wartość. Cena złota zyskuje szczególnie w okresach niepewności. Obecnie na wielu rynkach widać, że wśród inwestorów panuje obawa, a także niepewność. Jest to spowodowane ciągle trwającą inwazją Rosji na Ukrainę. Ponadto największe gospodarki świata walczą z inflacją, która również determinuje wzrost cen kruszca.
Spadek ponad 200 USD
Spoglądając na wyższe interwały czasowe można zauważyć, że rynek złota od 9 marca uległ przecenie. Po tym, jak na początku marca rynek zbliżył się do historycznych szczytów, nastąpił spadek kursu XAU/USD. Mimo opisanych w poprzednim akapicie stale aktywnych czynników determinujących wzrost ceny ostatnio rynek złota odnotowuje gorsze wyniki, niż można byłoby się spodziewać. Względem początku marca, rynek w pierwszym tygodniu maja znalazł się ponad 200 dolarów niżej.
Takie zachowanie na rynku złota można tłumaczyć m.in. następującą sprawą. Na spadek notowań złota miały wpływ informacje z Chin. Azjatyccy inwestorzy odgrywają jedną z czołowych ról na rynku złota. Informacja o przedłużonej blokadzie COVID-19 w Szanghaju w dalszym ciągu powoduje problemy z łańcuchem dostaw.
Punkt widzenia – złoto przed szansą na wzrost
Poprzedni target 2000 USD zaliczony
Ostatni raz sytuację na rynku złota opisywałem w połowie kwietnia. Opisałem wówczas, że złoto stoi przed szansą na osiągnięcie ceny 2000 USD za uncję. W analizie zwróciłem uwagę na trzy scenariusze, które mogą się zrealizować. Dziś wiemy, że rynek spełnił założenia przedstawione w scenariuszu III, który brzmiał: „Na szczególną uwagę zasługuje wygląd średniej kroczącej SMA 88, znajdującej się poniżej ceny złota. Sposób jej kształtowania wskazuje na chęć trzymania się przez cenę zakresu oporu, aż do znalezienia odpowiedniego pretekstu do wykonania znacznego impulsu wzrostowego”.
Rynek zgodnie z tym, co napisałem w ciągu następnych kilku godzin wykonał silny impuls wzrostowy, który przebił zakres wskazywanego przeze mnie oporu. Finalnie podczas tamtej sesji (18.04) rynek osiągnął bliskie okolice poziomu 2000 USD. Dokładnie rynek złota dobił poziomu nieco ponad 1998 USD za uncję. Uważam, że target można uznać za zaliczony, ponieważ biorąc pod uwagę zakres całego ruchu, można przyjąć taki margines błędu przy określaniu targetu.
Zakres ceny 1850-1857
Po wypełnieniu schematu opisanego wyżej, rynek rozpoczął ruch spadkowy, który finalnie dotarł do poziomu 1850, o którym wspominałem na początku tego artykułu. W ujęciu analizy technicznej zakres ceny 1850-1857 jest szczególnie istotny. Spoglądając na wykres z perspektywy interwału czasowego H4 można zauważyć, iż z tego zakresu (1850-1857) rynek złota w połowie lutego br. wygenerował ruch wzrostowy, który przebił zakres ceny 1900 USD za uncję. Wcześniej rynek oscylował na tym poziomie (1900 USD) w czerwcu 2021 roku. Ten zakres może się okazać kluczowy w ciągu najbliższych sesji.
Złoto przed szansą na 1900 USD
Po ostatniej analizie złota i przyjrzeniu się szerzej rynkowi stwierdziłem, że warto zmienić styl analiz metali szlachetnych. Najpierw opiszę sytuację na wykresie w ujęciu interwału jednogodzinowego. Następnie omówiony zostanie kontekst na podstawie interwału czasowego H4. Powyższa informacja jest o tyle istotna, gdyż ilość i wartość wyznaczanych przeze mnie poziomów może być różna dla obu interwałów.
Na poniższym wykresie (interwał H1) zaznaczyłem dwie strefy. Pierwsza strefa zaznaczona kolorem zielonym to zakres ceny 1871-1874. Jest to zakres wsparcia, który może być dość istotny podczas pierwszych sesji nowego tygodnia. Obecnie cena rynkowa znajduje się powyżej tego zakresu, a także powyżej zakresu średniej kroczącej SMA 88. Kolorem oliwkowo-brązowym oznaczony został opór znajdujący się na zakresie ceny 1917-1921. Dla tak wyznaczonych poziomów przewiduję dwa scenariusze, które mogą zostać zrealizowane w pierwszych sesjach nowego tygodnia (09.05-13.05).
I scenariusz – wzrostowy H1
W tym scenariuszu zakładam, że rynek może cofnąć jeszcze do okolic wyznaczonej strefy wsparcia. Gdy zakres ten będzie utrzymywany, będzie istniała sposobność do utworzenia ruchu wzrostowego. Dodatkowo na korzyść potencjalnego ruchu wzrostowego działa obecność średniej kroczącej SMA 88 w pobliżu strefy wsparcia. Gdyby powyższe założenia okazały się zasadne, przypuszczam pierwszy target na okolice poziomu ceny 1900 USD za uncję.
II scenariusz – spadkowy H1
Gdyby jednak rynek nie utrzymał zakresu wsparcia i znajdowałby się poniżej niego, nie wykazując presji popytowej, to można przypuścić scenariusz spadkowy. Wówczas w myśl zzb (zasada zmiany biegunów), wskazane przeze mnie wsparcie, przetestowane od dołu, może zamienić się w opór. Gdyby tak się stało możliwe, będzie ponowne odwiedzenie rejonu 1850 dolarów za uncję.
Patrząc na wykres w ujęciu interwału czasowego H4, można zauważyć, że cena rynkowa znajduje się w tzw. pomiędzy strefie. W tym podejściu ważne wsparcie znajduje się na zakresie 1850-1857. O istotności tego zakresu wspominałem wyżej, jednak może on odegrać kluczową rolę w całym najbliższym tygodniu handlowym. Jego wyłamanie może przypieczętować wejście rynku w kolejną strukturę spadkową. W związku z powyższym na najbliższy cały tydzień handlowy przypuszczam trzy scenariusze.
I scenariusz – wzrostowy H4
Ostatnią kwietniową sesją rynek utworzył opór na zakresie ceny 1909-1916. Podczas następnych sesji zszedł do poziomu wsparcia, które wybronił generując później impulsy wzrostowe. Następnie podczas piątkowej sesji (06.05) utworzył wyższy dołek (poziom 1869) względem poprzedniego (poziom 1850).
Gdyby rynek w dalszym ciągu utrzymywał się powyżej poziomu tego wyższego dołka, możliwa będzie kontynuacja ruchu wzrostowego. Wówczas rynek mógłby szukać sposobności podejścia pod zakres oporu, gdzie w końcowej fazie, mocnym impulsem wyłamałby ten opór. Target w przypadku realizacji tego scenariusza zakładam na poziom ceny 1930 bądź wyższy.
II scenariusz – spadkowy H4
W tym przypadku istnieje założenie, że rynek najpierw będzie podchodził w bliskie okolice oporu, skąd wygeneruje mocny impuls spadkowy. Wówczas w pierwszej fazie rynek może dotrzeć do zakresu wsparcia 1850-1857. W tej strefie rynek przez chwilę będzie się utrzymywał, po czym ponownie mocnym impulsem zejdzie poniżej tego zakresu. W przypadku realizacji założeń target określa się na 1820.
III scenariusz – konsolidacja H4
Przypuścić można również założenie, że zakres pomiędzy oporem, a wsparciem czyli 1857-1909 będzie zakresem konsolidacji. Odpowiednio wsparcie i opór będą dolnym i górnym ograniczeniem konsolidacji, która może mieć miejsce w najbliższym tygodniu. Zatem pierwszy ruch odbyłby się do zakresu wsparcia, a późniejszy do zakresu oporu.
Konkluzja
Do każdego scenariusza umieściłem poglądowy rysunek opisanego ruchu. Przypuszczam, że rynek złota utrzyma poziom istotnego wsparcia (1850-1857) w najbliższym tygodniu. Gdyby tak się stało, warto będzie przyglądać się czy cele zostały dobrze określone.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!